Co sprawdzić w przyczepie campingowej przed wyjazdem?
Wakacje w przyczepie kempingowej to wspaniały sposób podróżowania, dający prawdziwą frajdę całej rodzinie. Aby jednak wakacje rzeczywiście kojarzyły się z wypoczynkiem i ładowaniem baterii, najpierw trzeba zadbać o bezpieczeństwo. To oznacza, że przed wyruszeniem w podróż musimy przeprowadzić dokładny przegląd naszej przyczepki. To właśnie od jej stanu technicznego zależy, czy wyjazd upłynie nam w miłej i bezpiecznej atmosferze. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak przygotować przyczepę campingową do wyjazdu? Podpowiadamy!
Przegląd układu jezdnego
Nawet jeśli Twoje auto przechodzi regularne przeglądy, to nie znaczy, że kwestię oceny stanu układu jezdnego należy pominąć. Po zimie należy koniecznie skontrolować stan przyczepy. I robimy to przed wyruszeniem w jakąkolwiek podróż! Konieczna będzie więc ocena stanu opon, łożysk czy nóg podporowych. Sprawdzamy również dokładnie sprawność hamulca ręcznego oraz całego układu hamulcowego. Po zimowym postoju metalowe elementy układu mogły pokryć się rdzą. To z kolei może prowadzić do spalenia klocków hamulcowych w trakcie jazdy. Następnie kontrolujemy całe oświetlenie w pojeździe, w tym działanie świateł obrysowych, kierunkowskazów, światła stopu, przeciwmgielnych. W ramach kontroli należy uwzględnić też oględziny akumulatora. Przed wyruszeniem w podróż sprawdź koniecznie, czy przygotowałeś kulę haka do jazdy.
Ostatnim, ale nie mniej ważny elementem jest sprawdzenie sprawności przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia OC. Wiadomo, że jeśli korzysta się z przyczepy przez cały rok, to raczej nie zapomni się o tak podstawowej rzeczy. Jeśli jednak z przyczepy kempingowej nie korzystasz przez kilka miesięcy, to przegląd może się skończyć, a to może wiązać się z poważnymi karami finansowymi. Warto więc zadbać o posiadanie niezbędnych dokumentów i ubezpieczenia.
Kontrola instalacji
Kolejnym z punktów przeglądu powinno być sprawdzenie szczelności instalacji gazowej, z której korzystają kuchenki i lodówki w przyczepie campingowej. Przed rozpoczęciem sezonu warto tez skontrolować instalację wodną, w tym działanie kranów, sprawność pompki wody i stan drożności odpływu. Pamiętajmy też o przygotowaniu pojazdu przed każdorazowym wyjazdem w trasę. Wiąże się to między innymi z zakręceniem butli z gazem na czas jazdy, zdemontowaniem koła manewrowego oraz podłączeniem przyczepy do haka. Należy też zadbać o zabezpieczenie wnętrza, co wiąże się chociażby z koniecznością zainstalowania zatrzasku na lodówkę, by drzwi nie otwierały się w trakcie podróży. Dla bezpieczeństwa należy również zamknąć wszystkie okna boczne i dachowe oraz półki. Wskazane jest również zamknięcie pokrywy gazu oraz zlewu.
Porządki wewnątrz
Nie bez znaczenia jest też stan wnętrza przyczepy kempingowej. Jeśli przyczepa długo stała nieużywana, na przykład w trakcie sezonu zimowego, to wskazane jest odświeżenie wnętrza. Warto wykonać takie czynności porządkowe, jak chociażby upranie zasłonek czy odkurzenie materacy. Przypominamy, że przechowywanie materacy we wnętrzu kamperów czy przyczep kempingowych w sytuacji, gdy z nich nie korzystamy, jest niewskazane. Dlaczego? Ponieważ materac jest znakomitym siedliskiem dla rozwoju bakterii i różnych drobnoustrojów. Materac należy zabezpieczyć i odświeżyć przed ponownym użytkowaniem. W tym celu dobrze sprawdzają się na przykład: gorąca para do oczyszczania albo ozonowanie.
A jak dbać o materac w przyczepie kempingowej podczas użytkowania pojazdu? Na pewno warto pamiętać o porządnym wietrzeniu pojazdu, by uniknąć gromadzenia się wilgoci we wnętrzu. Zachęcamy również do tego, by prać poszewki oraz pościel w wysokich temperaturach (najlepiej 95 stopni Celsjusza), ponieważ dzięki temu można unicestwić zarazki. To oznacza, że nie będą one panoszyły się w materacu podczas naszej nieobecności. Pamiętajmy też o tym, że czyszczeniu chemicznemu należy poddawać same kołdry i poduszki, ponieważ w nich również mogą gromadzić się różne patogeny.
A jak zabezpieczyć sam materac? Na pewno warto go regularnie odkurzać. Być może wygląda czysto, ale pamiętajmy o tym, że łóżko jest miejscem, w którym gromadzi się nasz złuszczony naskórek, włosy, pot, kurz, czy roztocza. Odkurzanie pomoże zebrać część brudu. W odświeżeniu pomaga też najzwyklejsza soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią cały materac i zostawić go na pół godziny, a później zebrać sodę odkurzaczem.
Dobrą praktyką jest również wietrzenie pościeli. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszędzie w trasie może to być do zrealizowania. Jeśli jednak macie możliwość skorzystania np. z porządnych linek do prania, to warto wywiesić swoją pościel. Dzięki temu można pozbyć się bakterii czy roztoczy, a dodatkowo dzięki strzepnięciu pościeli, usuwamy z niej również martwy naskórek czy włosy.
Skompletowanie wyposażenia
Na koniec sprawdźmy, czy posiadamy wszelkie niezbędne narzędzia i części zamienne do przyczepy kempingowej. Pamiętajmy o zabraniu gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego i apteczki. Przydatne okazać się może również koło zapasowe i narzędzia, które ułatwią jego szybką wymianę.
Przed wyruszeniem w podróż warto też sprawdzić, czy na pewno posiadamy wszelkie środki przydatne poza domem. Jeśli mowa o środkach chemicznych, to na pewno warto uzupełnić zapas płynów do czyszczenia toalet, papieru toaletowego do kamperów i przyczep kempingowych oraz płyny do czyszczenia i konserwacji pojemników na ścieki. To podstawowe wyposażenie, które pozwoli Ci zadbać o czystość systemu sanitarnego. My polecamy również zabrać w podroż saszetki, które gwarantują pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, które mogłyby wydobywać się z kaset toaletowych.
Wśród innych środków czyszczących na pewno warto wskazać ten do czyszczenia markiz. Markiz często są mocno używane w okresie wiosenno-letnim, a później zwijamy je na czas jesienno-zimowy i otwieramy na nowo w kolejnym sezonie. Pamiętajmy jednak, że aby markiza służyła nam długo, trzeba o nią dbać. Staramy się więc czyścić ją nie tylko po zakończeniu sezonu, ale też każdorazowo gdy zabrudzi się na skutek kontaktu z ptasimi odchodami czy brudem innego pochodzenia. Warto więc wozić ze sobą środek do czyszczenia markiz przez cały czas!
Jeśli dopiero planujesz zakup markiz, to przemyśl dobrze, który model sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. W naszym sklepie z akcesoriami kempingowymi CarGO! znajdziesz między innymi markizy dachowe, ścienne, panele boczne czy przedsionek. Ten ostatni przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy chcecie zyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzeczy, np. rowerów. Może on również być dobrym miejscem na zabawę dla najmłodszych dzieci.
Markiza przydaje się w wielu momentach – skutecznie chroni przed słońcem, więc umożliwia swobodny wypoczynek przy popołudniowej kawie. Dodatkowo stanowi też dobrą ochronę przed deszczem, dlatego nawet przy niesprzyjającej pogodzie nie musisz rezygnować ze spożywania obiadu poza kamperem! Markiza ze ścianą boczną może też skutecznie chronić przed… wścibskimi sąsiadami. Niektórzy potrzebują więcej spokoju i oddechu od towarzystwa na kempingu. W takiej sytuacji markiza zdecydowanie sprawdza się najlepiej, dlatego warto rozważyć wyposażenie pojazdu w ten gadżet.
Podsumowując: jak widać, przygotowanie przyczepy kempingowej do podróży wymaga zaangażowania. Z tego względu polecamy nie zostawiać czynności sprzatająco-organizacyjnych na ostatnią chwilę. O przygotowaniu warto pomyśleć nieco wcześniej – miesiąc przed wyjazdem możesz spokojnie pozamawiać niezbędne produkty, rozpocząć porządne wietrzenie przyczepy kempingowej i skontrolować stan ewentualnych ubytków czy problemów związanych np. z układem hamulcowym. Warto też umówić się na dodatkowy przegląd u specjalisty, zwłaszcza, jeśli Twoja przyczepa kempingowa nie jest pierwszej młodości. Czasem jeden sezon zimowy potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na stan całego pojazdu, dlatego ważne jest, by nie ignorować kontrolowania przyczepy kempingowej zarówno na zewnątrz, jak i na wewnątrz.
Pamiętajmy również o zachowywaniu porządku we wnętrzu. Wietrzenie to absolutna podstawa – bez niego wilgoć będzie gromadzić się we wnętrzu, co sprzyja tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów oraz rozwojowi grzybów na ścianach. Pamiętajmy też o regularnym przeglądzie klimatyzacji. Mamy nadzieję, że nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że klimatyzację należy odgrzybiać co roku. Należy to robić również poza standardową rutyną w sytuacji, gdy po włączeniu klimatyzację w powietrzu zaczyna roznosić się nieprzyjemny zapach. Jest on oznaką rozwoju bakterii, które mogą bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia. A, umówmy się – nikt nie chciałby pojechać z wakacji prosto do szpitala. Warto więc zadbać o sprawdzenie wszelkich sprzętów znajdujących się w przyczepie kempingowej.