Darmowe parkingi – podstawowe zasady
Miłośnicy wakacji w kamperze lub przyczepie cenią wolność i niezależność, jaką daje im ta forma podróżowania. Samochodem kempingowym możemy jechać, dokąd sobie zamarzymy i spać tam, gdzie zapragniemy. Czy oby na pewno? Gdzie „spanie na dziko” możemy przepłacić mandatem? Jak zachowywać się na darmowych kempingach?
Gdzie legalne, a gdzie nie?
W niektórych krajach, takich jak Chorwacja, Portugalia czy Holandia, nocowanie poza kempingiem, jest zabronione. W innych, w tym Niemczech i Austrii, możliwy jest jednorazowy postój na nocleg na ulicy lub placu. Część krajów pozwala też na parkowanie samochodu kempingowego na terenach prywatnych oraz parkingach restauracji przy autostradach i stacjach benzynowych. Należy uważać na regionalne ograniczenia, zakazy w pobliżu plaż oraz turystycznych miejscowości. Pamiętajmy też, że nocleg poza strzeżonym kempingiem może wiązac się nie tylko z mandatem, ale i narażeniem samochodu kempingowego na ryzyko kradzieży.
O czym pamiętać?
Jeżeli jednak zdecydujemy się na postój na darmowym parkingu, trzymajmy się obowiązujących na nim zasad. Przede wszystkim – zachowujmy ciszę i porządek oraz parkujmy kamperem lub przyczepą tak, by umożliwić innym pojazdom przejazd lub parkowanie w tym samym miejscu. Unikajmy nocnego ładowania akumulatora, podobnie jak opróżniania toalety w nieprzystosowanych do tego miejscach.
Najważniejsze – przed wyjazdem na wakacje camperem lub z przyczepą zapoznajmy się z obowiązującym w danym kraju prawem. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na miejscu!