12 miejsc, do których warto udać się w Polsce jesienią. Część I
Wiemy, że wielu kamperowiczów obiera na jesień kierunek na ciepłe kraje. Jeśli jednak planujecie zostać w Polsce, to mamy dla Was dobre wieści. Wrzesień i październik to idealny czas na to, by nacieszyć się złotą, polską jesienią i docenić jej uroki praktycznie we wszystkich częściach kraju. Przygotowaliśmy dla Was listę 10 atrakcji z całej Polski – sprawdźcie, dokąd warto udać się jesienią, by wypocząć i nacieszyć oczy zmieniającą się przyrodą.
Kamperem do Borów Tucholskich
Jesienna wyprawa kamperem do Borów Tucholskich powinna być obowiązkowa dla wszystkich grzybiarzy! W Borach można spotkać około 100 gatunków jadalnych grzybów – jeśli lubicie niespieszne chodzenie po lesie i szukanie tych przysmaków, to warto wybrać się tutaj na poszukiwania. Co więcej, w Borach Tucholskich działa „Wioska Grzybowa”, czyli inicjatywa zorganizowana przez mieszkańców Krzywogońca. W wiosce można skorzystać z suszarni do suszenia grzybów (udostępnianej również turystom), zajrzeć do izby regionalnej, by zakupić pamiątki związane z grzybami bądź dowiedzieć się co nieco o tym, gdzie warto szukać jadalnych grzybów. Tutejsza karczma oferuje również możliwość skosztowania dań z sosem grzybowym. W samej wiosce można też zakupić lokalne wyroby grzybowe przygotowywane przez mieszkańców Krzywogońca. Pasjonaci grzybów zdecydowanie nie mogą ominąć tego punktu!
Jeśli lubicie jeździć na dwóch kółkach, nie zapomnijcie spakować do pojazdu kempingowego rowerów. W CarGO! przy wynajmie kamperów możesz dodatkowo poprosić o bagażnik dla rowerów, dzięki czemu będziesz mógł zabrać je ze sobą w podróż. Do Borów Tucholskich zdecydowanie warto przyjechać z dwoma dodatkowymi kółkami. Znajdziesz tu przepiękne trasy rowerowe, w tym Kaszubską Marszrutę. To system szlaków, które liczą około 200 kilometrów. Jeśli chcesz nacieszyć oczy piękną, zmieniającą się przyrodą i godnie zakończyć sezon rowerowy przed nadejściem zimy, to wyjazd w Bory Tucholskie będzie strzałem w dziesiątkę.
Toruń i Bydgoszcz – dla fanów miejskiego zwiedzania
Jesienią warto zajrzeć też do dwóch miast w kujawsko-pomorskim, a konkretnie do Torunia i pobliskiej Bydgoszczy. Jeśli nie uda Wam się trafić w słoneczną pogodę, rozpocznijcie zwiedzanie od toruńskiego Planetarium. To miejsce, które oferuje liczne atrakcje już dla rodzin z dziećmi powyżej 4. roku życia. W Planetarium można obejrzeć filmy animowane o historii Mikołaja Kopernika i o pierwszym psie w kosmosie. Od czasu do czasu można załapać się tutaj na pokazy specjalne, np. na „Małego Księcia”. Planetarium to atrakcja dla małych i dużych członków rodziny!
Jeśli chcecie nacieszyć oczy przepięknymi, jesiennymi krajobrazami, koniecznie wyjdźcie poza starówkę i udajcie się na niespieszny spacer po Bydgoskim Przedmieściu. Tak nazywa się osiedle sąsiadujące ze Starotoruńskim Przedmieściem. Bydgoskie Przedmieście to wyjątkowo urokliwa dzielnica Torunia; jesienią można tu znaleźć mnóstwo pięknych, starych drzew, a także zabytkowych kamienic w pruskiej zabudowie. To wyjątkowe miejsce na mapie Torunia, które jesienią staje się jeszcze bardziej klimatyczne. Naszym zdaniem Bydgoskie Przedmieście jest obowiązkowym punktem do zaliczenia podczas pobytu w Grodzie Kopernika!
Co robić jesienią w Bydgoszczy?
Sporo atrakcji czeka na Was również w Bydgoszczy. To miasto, które jest nierozerwalnie związane z muzyką. Co roku jesienią odbywa się tutaj Bydgoski Festiwal Muzyczny organizowany przez Filharmonię Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W tym roku festiwal rozpoczyna się już 17 września. W ramach wydarzenia można posłuchać recitalu organowego, Bizantyjskiego Chóru Patriarchatu Rumuńskiego Evloghia czy wysłuchać koncertu Orkiestru Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej ze wsparciem Natalii Kukulskiej.
Podczas jesiennnego pobytu w Bydgoszczy warto zajrzeć też do tzw. „Dzielnicy Muzycznej”. Tak nazywa się niezwykle urokliwy zakątek miasta, w którym zlokalizowane są liczne zabytki. W dzielnicy możecie obejrzeć budynek Teatru Polskiego, rzeźbę „Łuczniczki”, a także zrewitalizowany Park im. Jana Kochanowskiego, w którym znajdują się liczne rzeźby kompozytorów. Spróbujcie odnaleźć pomnik F. Chopina, I. Paderewskiego, S. Moniuszki czy G. Bacewicza. Dla dzieci z pewnością sporą atrakcją może być fontanna z dyszami sterowanymi w rytm muzyki.
Polecamy również zajrzeć do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego – można tam podziwiać tzw. „Skarb Bydgoski”. To cenne, złote monety i ozdoby odnalezione w 2018 roku w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Wśród skarbu znajdują się m.in. dukaty bite na przełomie XVI i XVI wieku, a także obrączki, pierścienie i monety pochodzące z Imperium Osmańskiego.
Na zakończenie wyprawy do Bydgoszczy proponujemy spacer po Parku im. Kazimierza Wielkiego. Można tam obejrzeć niezwykle ciekawą fontannę „Potop”. Rzeźby z fontanny zostały skonfiskowane w 1943 roku na cele wojenne, ale w 2014 roku udało się je zrekonstruować. Na fontannę składa się kilka rzeźb, w tym duża Niedźwiedzica, Mężczyzna Ratujący Kobietę czy Człowiek Walczący z Wężem. W samym parku można znaleźć też małą lodziarnię – możecie wybrać się tutaj na ostatni lodowy deser przed nadejściem zimy.
Jesień w Lanckoronie
Porzucamy północ i centrum kraju – tym razem udajemy się kamperem do województwa małopolskiego, a konkretnie do Lanckorony. To mała wieś oddalona o około 20 kilometrów od Wadowic. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim urocza, drewniana zabudowa w centrum, która jesienią, w otoczeniu kolorowych drzew, wygląda jeszcze piękniej niż zwykle. W Lanckoronie warto wybrać się na spacer i obejrzeć Izbę Regionalną, a także znajdujące się w niej sprzęty domowe z dawnych czasów. A potem polecamy zamówić kawę na wynos i udać się na spacery Aleją Zakochanych lub Aleją Cichych Szeptów. Urokliwe widoki, ciche szlaki i ruiny zamku – to wszystko czeka na Was podczas spaceru w Lanckoronie.
Dolnośląski Festiwal Dyni i Wrocław
Jeśli wśród kamperowej ekipy macie fanów dyni, to jesienią powinniście koniecznie zajrzeć do Wrocławia. Co roku organizuje się tam Dolnośląski Festiwal Dyni. To zdecydowanie najbardziej kolorowy festiwal na naszej liście, na dodatek organizowany w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas festiwalu będziecie mogli przetestować dyniowe potrawy, w tym zupę czy dyniowe ciasta. Dodatkowo co roku prezentowane są tutaj dynie-rekordzistki (dotychczasowa królowa osiągnęła masę ponad 600 kg!). Na festiwalowych stoiskach możecie zakupić przysmaki do domu – konfitury, marynowane dynie, chleby czy olej z pestek dyni. Palce lizać!
Sam Ogród Botaniczny UWr jesienią prezentuje się wspaniale, dlatego warto zarezerwować chociaż godzinę na spacer po tym miejscu.
Dla dzieci dużą atrakcją może być pokonanie labiryntu w parku na Brochowie. To świetna zabawa nawet dla kilkulatków. Wstęp do labiryntu jest darmowy. Na terenie parku znajduje się również atrakcyjny plac zabaw – po szaleństwach w labiryncie dzieci będą mogły jeszcze pobiegać na placu, a rodzice wypić pyszną kawę na wynos. I wszyscy będą zadowoleni 😊
W samym Wrocławiu oraz pod miastem można znaleźć również sporo tras rowerowych. Jeśli planujecie zabrać ze sobą rowery, koniecznie wybierzcie się między innymi do Lasu Malin oraz do rezerwatu Las Bukowy. Polecamy też rowerową wycieczkę wokół Wrocławia. Pełna trasa wynosi 38 kilometrów, dlatego najlepiej, by korzystali z niej nieco doświadczeni kolarze. Sama trasa jest jednak bardzo przyjemna i uwzględnia wypoczynek w parku Południowym czy Biskupińskim – sami możecie wybrać, w jakich okolicznościach przyrody chcecie zrobić sobie postój.
Po takiej wycieczce należy się nagroda w postaci regionalnej kuchni! Na szczęście we Wrocławiu nie brakuje miejsc, w których można spożyć smaczne kluski śląskie, kluski wrocławskie czy przepyszny, lokalny bigos. Fanom słodkości polecamy za to słodkie ciasto drożdżowe z cynamonową kruszonką, bardzo popularne we Wrocławiu. Znajdziecie je w wielu kawiarniach.
Wypożyczalnia kamperów Warszawa – gdzie wynająć kampera?
Chcesz wynająć kampera, by nacieszyć się jesiennymi atrakcjami w Polsce? Oddziały CarGO! znajdziesz w Poznaniu, w Warszawie i na Pomorzu. Właśnie rozpoczął się u nas sezon niski, co oznacza, że wiele pojazdów możesz wynająć w niższych cenach. Skorzystaj z atrakcyjnych rabatów, by zaoszczędzić na wynajmie kampera.
Jeśli chcesz sprawdzić dostępne modele oraz dowiedzieć się więcej o wynajmie kamperów w Warszawie i innych miastach, gorąco zachęcamy do zapoznania się z informacjami na naszej stronie internetowej.