Ekonomicznie w kamperze – jak gromadzić i oszczędzać zasoby?
Rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i paliwa dotykają wszystkich. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z ekskluzywnych wakacji i wybiera tańsze miejsca wypoczynkowe. Przez inflację każdy z nas musiał zredukować swoje bieżące wydatki: kupujemy z reguły tańsze produkty, z niektórych zrezygnowaliśmy, a wszelkiego rodzaju zabaw i atrakcji jest mniej, niż w poprzednich latach. Czy warto jednak rezygnować z marzeń? Czy można w tych czasach zorganizować atrakcyjne wakacje, unikając jednocześnie wysokich kosztów?
Odpowiadamy, że tak! Mimo panującego kryzysu ekonomicznego moda na caravaning staje się coraz bardziej popularna i nie brakuje chętnych, którzy chcieliby wynająć kampera i jechać nim w różne strony świata. Możemy zabrać całą rodzinę, przewieźć sprzęt sportowy czy gotować własne posiłki. Opisywaliśmy już wiele zalet podróżowania kamperem, a dziś opowiemy, jak podczas podróży możemy oszczędzać prąd, pozyskiwać energię oraz odpowiednio gospodarować tymi i innymi zasobami.
Jak zoptymalizować wyposażenie kampera?
Zanim przygotujemy pojazd pod kątem oszczędności finansowych, musimy zastanowić się, z jakich urządzeń będziemy w nim korzystać. Na pewno będziemy chcieli zabrać laptopa do przegrywania zdjęć z aparatu lub telefonu. Ładowarki to kolejna niezbędna rzecz przy wielokrotnym użytkowaniu cyfrowego sprzętu. Przygotowywanie posiłków nie może się obejść bez kuchenki gazowej, a do potraw i soków na upalne dni będziemy potrzebowali blendera.
Zapotrzebowanie energetyczne rośnie z każdym urządzeniem, które przychodzi nam na myśl. Do tego dochodzi kwestia przewozu osób i przedmiotów w kamperze. Im bardziej obciążony pojazd, tym więcej spala paliwa. Co zrobić, by nie zabrakło nam prądu, gazu czy wody? Czy wystarczy nam pieniędzy na paliwo? Wyjaśnimy wam w kilku krokach, jak oszczędzać te zasoby.
Użytkowanie akumulatorów w kamperze
Kampery czerpią energię z dwóch rodzajów akumulatorów: rozruchowych i pokładowych. Pierwsze służą wyłącznie do uruchamiania silnika, drugie natomiast zasilają urządzenia wewnątrz pojazdu, takie jak: oświetlenie, klimatyzacja, lodówka, telewizor czy systemy alarmowe.
Biorąc pod uwagę fakt, że będziemy z akumulatora pokładowego czerpali prąd, powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie energetyczne w naszym kamperze. Jak należy się do tego zabrać? Istnieje prosty wzór na obliczenie dziennego zapotrzebowania w watach na godzinę (Wh). Powinniśmy policzyć i uwzględnić wszystkie przedmioty elektryczne wewnątrz pojazdu. Następnie zsumować ich zapotrzebowanie energetyczne, a potem łączną liczbę (W) pomnożyć przez dzienny czas użytkowania urządzeń.
Np. Żarówka (25W) + Lodówka (80W) + telewizor (40W) = 145W. Użytkowanie zajęło nam łącznie 10 godzin (h). Mnożymy sumę zużycia energii przez czas, co daje nam wartość 1450 (Wh). Warto uwzględnić też dodatkowe zużycie energii, biorąc pod uwagę współczynnik bezpieczeństwa wynoszący 1,2. Mnożymy go przez sumę potrzebnej energii i otrzymujemy 1740 (Wh).
Dobrze obliczony bilans energetyczny pomoże nam dobrać właściwy akumulator i panele słoneczne, a także uświadomi nam, jakie urządzenia pobierają dużo prądu i z jakich najlepiej zrezygnować. Biorąc pod uwagę ogromną ilość przedmiotów elektrycznych (laptop, lodówka, telewizor, radio, klimatyzacja) w naszym kamperze, będziemy musieli dobrać takie źródła energii, by mieć pewność, że zapewnią nam codzienne użytkowanie sprzętów w pojeździe. Optymalnym rozwiązaniem będzie akumulator AGM z dwoma panelami słonecznymi o mocy 160W lub 180W. Takie połączenie z wykorzystaniem regulatora MPPT zapewni stabilny system energetyczny w kamperze.
Pamiętajmy, by najpierw porównać urządzenia pod względem zapotrzebowania energetycznego. Dzięki temu dowiemy się, które z nich są najbardziej kosztowne pod względem poboru prądu, a także czy kamper będzie technologicznie przygotowany na zapewnienie żywotności urządzeniom. Przed wynajmem pojazdu najlepiej zapytać się o jego wyposażenie.
Kamper a przetwornica
W sytuacji ogromnego wyposażenia pojazdu, znajdujące się w nim urządzenia dzielimy na dwie kategorie: zasilane napięciem 12V oraz 230V. Do pierwszej grupy zaliczamy ładowarki USB, ogrzewanie, pompki wodne i oświetlenie energooszczędne. Druga obejmuje urządzenia zużywające więcej prądu, jak lodówka, klimatyzacja czy laptop. Przetwornice zmieniają napięcie z 12V na 230V. Dzięki nim możemy stale używać laptopa czy blendera do własnych potrzeb.
Jak zredukować zużycie energii? Wybierając się na dłuższe, ale tańsze wakacje, podczas których zrezygnujemy z jedzenia w drogich restauracjach, musimy korzystać z urządzeń w naszym pojeździe. Warto zwrócić uwagę, że lodówki w kamperach są zasilane prądem 230V, 12V oraz gazem. Ostatnie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię, a dzięki przepływowi ciepła uzyskujemy doskonałe chłodzenie. Lodówki gazowe są zasilane propanem, co oznacza, że nie potrzebują źródła zasilania. Jedyną naszą powinnością będzie regularna wymiana butli.
Możemy więc zrezygnować z urządzeń, które nie będą w kamperze szczególnie potrzebne, ale również zaopatrzyć się w bardziej energooszczędny sprzęt. Dobór przedmiotów wymaga skrupulatnej selekcji pod względem kosztów i użyteczności. O ile lodówka jest potrzebna, ponieważ przechowuje produkty i chłodzi napoje, o tyle laptop może okazać się pożeraczem czasu, który lepiej przeznaczyć na czytanie książek podczas podróży. Jeśli kamper będzie składał się z urządzeń z mniejszym zapotrzebowaniem na prąd, przetwornica nie będzie potrzebna. W przypadku, gdyby trudno byłoby nam zrezygnować z wielu elektrycznych urządzeń, najlepiej zakupić przetwornicę z funkcją Eco Mode, która ogranicza zużycie prądu w trybie czuwania.
Energooszczędne oświetlenie w kamperze
Strzałem w dziesiątkę okazały się żarówki LED. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo prądu, a dodatkowo nie trzeba ich wymieniać zbyt często. Doskonale oświetlają mało widoczne miejsca w kamperze. Są zatem nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim praktyczne.
Jeśli planujemy zorganizować biwak w plenerze obok kampera, warto zamontować przy wejściu do pojazdu lampę wejściową LED. Zapewnia ona równomierne światło. Lampę najlepiej zamontować pod markizą, jeśli takową posiadamy. Wtedy możemy rozstawić krzesła oraz stół pod światłem i zasłoną, relaksując się w miłej atmosferze.
Eko-driving kamperem
Ceny na stacjach benzynowych sięgają nawet 10 złotych za litr benzyny. Nie ulega wątpliwości, że teraz największy popyt będzie na pojazdy, które spalają jak najmniej paliwa. Kamper, tak jak każdy inny pojazd, ma możliwość hamowania silnikiem. Jest to technika polegająca na zwalnianiu pojazdu poprzez zmniejszanie obrotów. Ograniczamy więc do absolutnego minimum używanie hamulca.
Jak to wygląda w praktyce? Kiedy silnik osiąga wartość bliską 1500 obrotów na minutę, wciskamy sprzęgło, redukujemy bieg na mniejszy i ponownie puszczamy. Po tych czynnościach kamper zaczyna samodzielnie hamować. Ta technika wymaga jednak uważnego przyglądania się sytuacji na drodze. Jak w każdym pojeździe musimy szybko podejmować decyzje, zarówno przy skręcaniu na skrzyżowaniach, jak i podczas płynnej jazdy.
Najbardziej komfortowe w poruszaniu się na drodze są mniej obciążone pojazdy. Dlatego powinniśmy zrobić porządki w bagażniku kampera i pozbyć się przedmiotów, których w ogóle nie używamy. Obciążenie pojazdu wiąże się z dłuższą drogą hamowania, ale przede wszystkim z większym spalaniem paliwa nawet o 10%. Pamiętajmy, by ciężkie przedmioty, które koniecznie chcemy zabrać, umieścić w bagażniku jak najniżej. Od tego zależy zarówno stabilność, jak i sposób prowadzenia auta.
Optymalna prędkość kampera
Skoro poruszyliśmy temat przemieszczania się dużych pojazdów, przypomnijmy jakie zasady włączania się do ruchu je obowiązują. Kamper, tak samo jak samochody ciężarowe, nie powstał w celach wyścigowych. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, służy do przewozu osób, gotowania czy wygodnego spania podczas podróży. Długa wycieczka z punktu A do B ma nam dostarczać komfortu, którego nie jesteśmy w stanie odczuć przy przyspieszeniach na drodze.
Bezpieczeństwo pasażerów to jedna kwestia, kolejną jest niskie zużycie paliwa. Jeśli nie chcemy przepłacać na stacjach benzynowych, powinniśmy zredukować prędkość poniżej 100 km/h. Słuszność tej decyzji potwierdza przykład Fiata Ducato z silnikiem dieslowskim 2,3l i 130 końmi mechanicznymi. Spalanie pojazdu jest uwarunkowane zmiennością prędkości, jednak podczas poruszania się tym modelem kampera z prędkością 80-85 km/h, średni poziom spalania wynosi 8,5l. Powyżej 100 km/h, wartość rośnie nawet do 12l.
Energia słoneczna w kamperze
Coraz popularniejsze wśród miłośników caravaningu stają się panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachu kampera, jednak ich instalacja wymaga pozostawienia pustej przestrzeni. Co to oznacza? Jeśli na górze mamy bagażnik dachowy na przewóz ładunku, należy go zdjąć, by nie kolidował z montażem paneli. Kiedy mamy dylemat, powinniśmy zdecydować się na bardziej pożyteczne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. W zamian otrzymamy płynną dostawę energii przez całe lato.
Ekologiczne panele pobierają energię z promieni słonecznych, magazynują zasoby i produkują prąd. Zaletą fotowoltaicznych urządzeń jest też brak emisji dwutlenku węgla oraz podobnych szkodliwych substancji. Są one praktyczne i całkowicie przyjazne środowisku naturalnemu. Decydując się na ich zakup masz dodatkowe źródło prądu, dzięki któremu łatwiej dostosujesz kampera do własnych potrzeb.
Do wyboru mamy dwa rodzaje systemów fotowoltaicznych: klasyczne (PMW) oraz zaawansowane technologicznie (MPPT). Pierwsze przeznaczone są do ładowania w pełnym słońcu, drugie zaś zaprojektowano na wypadek podróży do miejsc, w których przeważają dni deszczowe i pochmurne. Eksperci zalecają zakup paneli MPPT ze względu na to, że możemy nimi oszczędzić nawet 40% prądu.
Butle gazowe do kampera
Najbardziej popularnym paliwem używanym do podgrzewania wody i zasilania kuchenki gazowej w kamperach jest gaz. Źródłem poboru surowca są butle gazowe, które możemy wymieniać w punktach sprzedaży, stacjach benzynowych, a także ośrodkach kempingowych. Przed podróżą powinniśmy pamiętać o bardzo istotnej kwestii – polskie butle różnią się od zagranicznych ze względu na inny gwint wyjściowy.
Z myślą o wyjeździe do krajów europejskich, powinniśmy zaopatrzyć się w zagraniczne butle albo przejściówki, które bez problemu wymienimy u naszych sąsiadów. Jeśli zamierzamy podróżować po Polsce, możemy przewozić standardowe pojemniki i wymieniać je na naszych stacjach LPG.
Najlepszym rozwiązaniem w obu przypadkach są niewątpliwie butle kompozytowe, odciążające kampera pod względem masy. Jeśli są puste, ważą maksymalnie 5kg, a po zatankowaniu ok. 19L gazu, masa każdej z nich osiąga zaledwie 15 kg. Dzięki temu zmniejszamy obciążenie auta aż o 8 kg. Idealnym przykładem odciążenia jest butla GasBank, która jest lżejsza od standardowych pojemników aż o 40%!
Użytkowanie wody w kamperze
Dostęp do wody jest rzeczą wymaganą przez nas wszystkich, szczególnie w letnie upały. W pojeździe podczas podróży wykonujemy identyczne czynności jak w domu. Zmywamy naczynia, myjemy się, a przede wszystkim pijemy wodę gdy jesteśmy mocno spragnieni. Co zrobić, by nikomu jej nie zabrakło?
Kamper powinien mieć zamontowany przy zlewie taki kran, który można szybko i łatwo regulować. Tzn. jeśli delikatnie otwieramy kran, woda nie powinna płynąć w wielkich ilościach, jak w przypadku maksymalnego otwarcia. Ważne jest również, by po zamknięciu krople nie kapały na powierzchnię.
Jeśli zabraliśmy ze sobą dużo ubrań, kolejnym sprawdzonym sposobem na oszczędzanie wody w kamperze jest skorzystanie z pobliskiej pralni. W punkcie prania odzieży wyczyścimy koszulki, sukienki i spodnie za niewielką sumę, nie tracąc czasu na własnoręczne szorowanie plam oraz zabrudzeń. Oszczędzoną wodę w kamperze możemy zaś przeznaczyć do mycia pod prysznicem po aktywnym wypoczynku.
Podsumowanie
Możemy zaplanować wakacje z kamperem, oszczędzając dużo pieniędzy. Najważniejsze, by pamiętać o podstawowych rzeczach. Po pierwsze, wynająć model pojazdu, który będzie spalał jak najmniej paliwa. Po drugie, upewnić się, czy wewnątrz są zainstalowane urządzenia oszczędzające energię, np. czy oświetlenie bazuje na tradycyjnych żarówkach, czy energooszczędnych. Kolejnym krokiem jest spakowanie niezbędnych akcesoriów do bagażnika oraz spisanie listy punktów, w których zatankujemy butle gazowe i wypierzemy ubrania.
Niskie zużycie prądu i wody gwarantuje, że nie zabraknie nam kąpieli, oświetlenia w nocy ani chłodnych napojów w upalne dni. Lekkie przedmioty w bagażniku oraz schowkach gwarantują zaś bezpieczną jazdę, a przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa. Jesteśmy więc na plusie jeśli chodzi o finanse! Najlepsze natomiast przed nami 😊 Górskie wycieczki, windsurfing i inne sportowe atrakcje sprawią, że tegoroczne wakacje spędzimy doskonale i będziemy je wspominać przez bardzo długi czas.