Podróż kamperem po Kanadzie
Kanada to miejsce, które kojarzy nam się z dziką przyrodą. Nie ma chyba żadnej przesady w nazywaniu tego miejsca rajem na ziemi. Góry Skaliste i Nadbrzeżne, fiordy i wyspy, gęste lasy, kwieciste łąki, turkusowe jeziora i piaszczyste plaże, monumentalne lodowce, gorące źródła oraz mnóstwo dzikich zwierząt w naturalnym środowisku przywodzą na myśl mityczną Arkadię. Kanada to idealne miejsce również dla fanów sportu – kolarstwa, wspinaczki, kajakarstwa, surfingu czy – w czasie zimy – narciarstwa.
Wyjazd do Kanady – kiedy?
Nie każda pora jest dobra, by wybrać się do Kanady. Pamiętaj, że wyróżnia się sezony na niedźwiedzie, łosie czy inne zwierzęta, dlatego wiele miejsc może być wówczas zamkniętych.
Sezon letni – od czerwca do sierpnia
Lato to najlepszy czas, by wybrać się do Kanady na kemping. Jeziora nie są wówczas zamarznięte, a od końca sierpnia do października trwa sezon na łososie, dzięki czemu możemy zaobserwować polujące na nie niedźwiedzie! Tętniąca życiem przyroda sprawia, że miesiące letnie są najlepszym okresem na wycieczki do Kanadyjskich Gór Skalistych.
Globalne ocieplenie i rosnące z roku na rok temperatury to niestety przyczyna pożarów występujących w Kanadzie często pod koniec lata. Należy liczyć się z tym, że niektóre miejsca mogą być zamknięte, a my będziemy musieli mierzyć się z suszą czy zadymionymi drogami. Lato to również sezon turystyczny, pamiętaj więc o rezerwacji wybranych miejsc odpowiednio wcześniej.
Sezon zimowy – od listopada do maja
Kanada w tym okresie kusi zwłaszcza fanów sportów zimowych – obfitość stoków narciarskich sprawi, że na pewno nie będą się tu nudzić! Każdemu, kto twierdzi, że prawdziwej zimy już nie ma, również polecamy wycieczkę w tych miesiącach. Lasy oprószone białym puchem, dachy domów przykryte śnieżną peleryną i mróz szczypiący w policzki to gwarantowane atrakcje w tym czasie. 😉 Do minusów podróżowania zimą na pewno należy zaliczyć nieprzejezdne często drogi, zamiecie śnieżne i bardzo niską temperaturę, która może zacząć doskwierać nam bardzo szybko. Plusem, oprócz pięknej zimowej aury, jest możliwość spotkania niedźwiedzi polarnych czy zaobserwowanie zorzy.
Poza sezonem – wrzesień, październik, kwiecień, maj
Jesień w Kanadzie również jest piękna, choć niestety często mroźna i deszczowa. To okres, w którym przyroda powoli przygotowuje się zimy, dlatego jeszcze mamy szansę spotkać niedźwiedzie robiące zapasy. Po zimie, w kwietniu i maju, robi się trochę cieplej, a zwierzęta zaczynają wychodzić z nor. To okres największego spokoju w Kanadzie, jednak tak naprawdę nigdy nie jest ona wolna od złaknionych dzikiej przyrody turystów.
Przykładowa trasa podróży kamperem po Kanadzie
Przystanek 1 – Vancouver
Vancouver uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast na świecie! Po przylocie często trzeba odczekać do następnego dnia, by wynająć kampera – związane jest to ze zmianą strefy czasowej i koniecznością odpoczynku po podróży, dlatego najlepiej zarezerwować jedną noc w hotelu, odpocząć i dopiero rano ruszyć w drogę!
To, co warto zobaczyć, zanim wyjedziemy z Vancouver, to z pewnością szczyt Grouse Mountain, na który możemy dostać się gondolą – przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy tam niedźwiedzie grizzly, a 3 razy w ciągu dnia odbywa się w tym miejscu pokaz drwali, który jest zabawnym przedstawieniem, przesiąkniętym kanadyjskim humorem. Jeśli chcesz poczuć klimat miasta, napić się aromatycznej kawy i kupić kilka pamiątek, udaj się do Gastown – znajduje się tam również zegar parowy, który stanowi atrakcję turystyczną.
Przystanek 2 – jezioro Okanagan
Z Vancouver wyruszamy w stronę Okangan Valley. Droga jest dość długa, ale zdecydowanie warto ją pokonać! Możesz zatrzymać się na campingu North & South Park, tuż przy brzegu jeziora i zrelaksować się na plaży, popływać w chłodnej wodzie lub spędzić czas aktywnie i spróbować sportów wodnych. Okolica jest niesamowicie urokliwa i możesz nie chcieć jej opuszczać, ale przed nami jeszcze wiele wspaniałych miejsc!
Przystanek 3 – Mount Revelstoke
Revelstoke to miasto położone wysoko w górach Monashee. Stąd blisko jest do parków narodowych Mount Revelstoke i Glacier. To tutaj doświadczymy prawdziwej, kanadyjskiej, dzikiej przyrody! Revelstoke nazywany jest górskim rajem, więc jeśli kochasz wspinaczkę – możesz zatrzymać się tu na dłużej.
Przystanek 4 – Banff
Park Narodowy Banff to kolejne miejsce urzekające swoim krajobrazem. Możecie zatrzymać się w Two Jack Lakeside Campground, na brzegu urokliwego, ukochanego przez nowożeńców jeziora Two Jack Lake, lub w Lake Louis. Zdecydowanie warto zobaczyć jezioro Moraine Lake, które ma niespotykany nigdzie indziej, szmaragdowy kolor. Pamiętaj jednak, by wyruszyć w drogę już o świcie – zazwyczaj już o 8:00 rano droga do jeziora zostaje zamknięta z powodu braku miejsc parkingowych.
Przystanek 5 – Jasper
Znajduje się tu największy i przez wielu uważany za najpiękniejszy Park Narodowy w Kanadzie. Nie bez powodu wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – nie brak tu bujnej roślinności, krystalicznie czystych jezior, szumiących wodospadów, lśniących lodowców i gęstych lasów otoczonych wysokimi, budzącymi podziw górami. W Jasper możesz spotkać wiele dzikich zwierząt, w tym łosie, wilki, niedźwiedzie i kozły śnieżne. W trakcie zwiedzania możesz wybrać się na spływ kajakowy, przejechać się kolejką linową, wykąpać w gorących źródłach lub wejść na lodowiec Athabasca: najczęściej odwiedzany lodowiec w Ameryce Północnej.
Przystanek 6 – Wells Gray Provincial Park
Wells Gray to park pełen grzmiących wodospadów otoczonych gęstym lasem. Często możemy natknąć się w tym miejscu na niedźwiedzie polujące na ryby. W Clearwater położonym niedaleko znajdziesz miejsca kempingowe. Po drodze do miasta warto zatrzymać się w Blue River i skorzystać z safari po rzece – rozrywki tylko dla odważnych!
Przystanek 7 – Vancouver
Z Gray Provincial Park wracamy do Vancouver, mamy do przejechania ok. 500 km. Tutaj możemy spędzić jeszcze kilka dni i poświęcić je na lepsze poznanie tego cudownego miasta.
Najważniejsze informacje, które musisz znać przed wyjazdem do Kanady
Bezpieczeństwo
W trakcie podróży niejednokrotnie będziesz miał do czynienia z niebezpiecznymi zwierzętami, takimi jak niedźwiedzie, łosie, a może nawet wilki i pumy. Najważniejsza zasada to nie panikować! Staraj się iść głośno, rozmawiać, szeleścić itp. – zwierzę, które usłyszy, że nadchodzisz, samo ucieknie. Nie podchodź blisko dzikich zwierząt. Nie uciekaj! Bieg może sprowokować pościg. Jeśli zauważysz niebezpieczne zwierzę, powoli wycofaj się, nie tracąc go z oczu. Przydatny może okazać się gaz pieprzowy na niedźwiedzie.
Pamiętaj, żeby nie dokarmiać dziko żyjących zwierząt. Jeśli przyzwyczają się do ludzi, zostaną odstrzelone! Za zostawianie jedzenia w miejscach przebywania zwierząt nakładane są także wysokie kary.
Wiza
Wiza nie jest potrzebna, by wjechać do Kanady. Musisz jednak wyrobić Electronic Travel Authorization, jednak koszt takiego dokumentu to tylko ok. 30 zł.
Waluta
Walutą w Kanadzie jest dolar kanadyjski (CAD), którego wartość to niecałe 4 złote.
Drogi
Często bywa tak, że drogi są wąskie i kręte. W zależności od pory roku pogoda również daje się we znaki – latem susze i pożary, zimą zamiecie i zalegający śnieg mogą sprawić, że drogi będą zamknięte i trzeba będzie poszukać innej trasy lub zmienić plany. Elastyczność podczas podróży do Kanady jest bardzo ważna. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości, pamiętaj, że w każdej chwili przed maskę może wyskoczyć dzikie zwierzę. Dobrze jest sprawdzić, gdzie rozmieszczone są stacje benzynowe, ponieważ w niektórych miejscach nie uświadczysz żadnej przez kilkaset kilometrów! Śledź wszelkiego rodzaju alerty drogowe, dla Kolumbii Brytyjskiej znajdziesz je na stronie drivebc.ca
Co musisz spakować na wycieczkę do Kanady?
Ubrania
Pogoda w Kanadzie jest zmienna. Niezależnie czy ruszasz w drogę w sezonie letnim czy zimowym, zabierz ze sobą ubrania, które pomogą ci ubrać się warstwowo i w razie potrzeby te warstwy szybko zdjąć. Zabierz też płaszcz przeciwdeszczowy i solidne, nieprzemakalne buty. Na wieczorne wypady w Górach Skalistych konieczne będą: ciepła kurtka, bielizna termiczna, czapka, rękawiczki, ciepłe skarpety lub ogrzewające wkładki do butów.
W razie konieczności wyprania rzeczy weź ze sobą jakieś drobniaki. Publiczne pralnie to w Kanadzie norma, dlatego nie będziesz miał problemu z ich znalezieniem.
Bezpieczeństwo w dziczy
Oprócz gazu pieprzowego warto wyposażyć się w latarki i power banka. Przydatną rzeczą jest gwizdek – to niepozorny, ale bardzo głośny przedmiot, który zaalarmuje innych ludzi w razie jakiegokolwiek wypadku oraz skutecznie odstraszy zwierzęta.
Adaptery do gniazdek
Pamiętaj, że w Kanadzie spotkasz się z amerykańskimi gniazdkami, dlatego warto wyposażyć się w specjalne adaptery, by móc wszędzie podładować potrzebne Ci sprzęty.
Kempingi
Ceny za miejsce na olu kempingowym wahają się od 27 do 32 dolarów kanadyjskich. Spanie na terenie Parków Narodowych zawsze jest płatne i odbywa się w wyznaczonych miejscach. Poza ich granicami możesz spać gdzie chcesz.
Jakie są ceny w Kanadzie?
Kanada jest dość drogim miejscem. Ceny w restauracjach czy kawiarniach są dużo wyższe niż w Polsce, to samo tyczy się żywności w sklepach. Tańsze jest za to paliwo, co przy podróży kamperem ma ogromne znaczenie. Cena za 1 litr paliwa to ok. $2,20 CAD.
Discovery Pass
W Kanadzie musimy zapłacić za zwiedzanie Parków Narodowych. 1 dzień to koszt ok. $11 CAD za osobę. Jeśli planujesz pobyt na dłużej niż 7 dni, warto kupić Discovery Pass, który jest ważny przez rok. Cena za osobę to $72,25 CAD, dla grupy od 3 do 7 osób $145,25 CAD. Młodzież do 17 roku życia wchodzi za darmo.
Podsumowanie
Kanada to jeden z najpiękniejszych zakątków na ziemi, który zdecydowanie warto zobaczyć. Podróżowanie kamperem umożliwia nam dotarcie do najważniejszych miejsc, takich jak parki Narodowe. Przy odpowiednim zaplanowaniu podróży i uwzględnieniu kilku wariantów w razie problemów z pogodą, wyjazd na pewno będzie udany!