Śladem najpiękniejszych polskich zamków – artykuł Halloweenowy!
Październik sprzyja opowieściom z dreszczykiem – przyroda powoli szykuje się do zimowego snu, drzewa zaczynają straszyć gołymi konarami, poranki i wieczory są zimne i mroczne, a dodatkowo, 31 października świętujemy najbardziej przerażający dzień w roku – Halloween!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was artykuł wyjątkowy, niezwykle mroczny i pełen tajemnic. Zabierzemy Was w trasę po najmroczniejszych i jednocześnie najpiękniejszych polskich zamkach. Nie macie pomysłu na ostatni dzień października? Wsiadajcie w kampera i ruszajcie naszymi śladami!
Przystanek 1 – Zamek Czocha, Leśna
Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu Śląska i Łużyc w latach 1241-1247. Jego losy były bardzo zmienne ze względu na strategiczne położenie – w ciągu wieków zamek kilkukrotnie zmieniał właścicieli i pełnił różne funkcje. W 1319 roku włączono go do księstwa jaworskiego, a w 1346 roku przejął go Bolko II Mały, książę świdnicko-jaworski. Po pewnym czasie znalazł się w granicach Korony Czeskiej.
W latach 1389-1453 zamek był własnością łużyckiego rodu von Nostitz. W czasie wojen husyckich był oblegany, ale ostatecznie odbity.
W 1909 roku został zakupiony przez Ernsta Gütschowa i przebudowany w stylu neoromańskim przez architekta Bodo Ebhardta. Po II wojnie światowej znalazł się w granicach Polski i przez wiele lat pełnił różne role, m.in. jako szkoła szyfrantów Abwehry.
Dzisiaj Zamek Czocha to otwarte dla turystów miejsce, które fascynuje swoją historią, architekturą i tajemniczymi opowieściami o duchach! A co dokładnie tam straszy? Temu przyjrzymy się w dalszej części artykułu!
Co tam straszy?
Duchów w zamku Czocha ma być naprawdę wiele! Pracownice warowni opowiadają, że często dostrzegały coś „kątem oka” lub słyszały niepokojące dźwięki, gdy nikogo nie było w pobliżu. Historia zamku jest długa i zagmatwana, dlatego nic dziwnego, że utknęło tam wiele dusz.
Odejść z zamku z pewnością nie chciały małżonki dawnego właściciela Gütschowa. Istnieje legenda głosząca, iż okrutny mąż po pierwszej nocy z każdą oblubienicą uruchamiał zapadnię znajdującą się pod łóżkiem i zsyłał nieszczęsne kobiety prosto do lochów lub, wedle innych źródeł, do biegnącej pod zamkiem fosy. Kobiety w zamku Czocha nie miały łatwo – kochanki Gütschowa, które nie przypadły mu do gustu, musiały pod przymusem wskakiwać do Studni Niewiernych Żon, w której w cierpieniu konały. Legenda głosi, że do tej pory patrząc w lustro wody, można usłyszeć ich jęki.
Ze Studnią Niewiernych Żon łączy się jeszcze jedna legenda – ponoć jeden ze zdradzonych mężów, poseł Urlik, powrócił z wyprawy i dowiedziawszy się o niewierności żony, wrzucił ją do studni, a ich wspólnego potomka zamurował żywcem w zamkowym kominku. Niekiedy nocami słychać dziecięcy płacz, wydobywający się ze ściany.
Najpopularniejszym duchem na zamku jest jednak Biała Dama, którą często możemy spotkać także w innych twierdzach. Gertruda była zdrajczynią straconą za ściągnięcie na zamek Husytów. Jej przewinienie było tak okrutne, że została wygnana z piekła i po dziś dzień błąka się po korytarzach Czocha.
Ostatnimi już, znanymi duchami, są dusze osób idących w kondukcie żałobnym po zwodzonym moście, który zawalił się pod nimi w 1719 roku. Od tego roku można usłyszeć jęki potępieńców, którzy po wieki utknęli w miejscu, w którym stracili życie.
Gdzie zaparkować kampera?
Zamek Czocha posiada swój własny parking, na którym można pozostawić kampera. To wygodna opcja, zwłaszcza jeśli zamierzasz zwiedzić zamek i przebywać w jego okolicach.
Planujesz zostać w okolicy na dłużej? Zdecyduj się na któryś z pobliskich kempingów:
Kemping Czocha:
- To kemping położony w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Czocha.
- Oferuje miejsca na namioty, przyczepy kempingowe oraz kampery.
- W okolicy znajdują się zaplecze sanitarne i restauracja.
- Możesz zwiedzić zamek Czocha bezpośrednio z tego kempingu.
Kemping Osada Czocha:
- To kolejny kemping położony w okolicach zamku.
- Posiada miejsca na namioty, przyczepy kempingowe oraz kampery.
- Zapewnia dostęp do toalet i pryszniców.
- Jest dogodnie usytuowany dla osób planujących odwiedzić zamek.
Kempingi nad Jeziorem Leśniańskim:
- W okolicach Leśnej znajdują się również kempingi nad Jeziorem Leśniańskim.
- Są to piękne tereny nad jeziorem, gdzie można spędzić czas na obozowaniu.
Przystanek 2 – Zamek Książ, Wałbrzych
Zamek Książ został zbudowany w XIII wieku jako niewielka warownia obronna. W czasach średniowiecza pełnił funkcję obronną na granicy Śląska. W późniejszych latach stał się własnością licznych rodów szlacheckich.
Zamek Książ pełnił różne role. Był miejscem narodzin i zamieszkania różnych rodów szlacheckich, w tym rodziny Hochbergów, która odegrała kluczową rolę w historii zamku. Hochbergowie, po przejęciu zamku, zainicjowali jego renowację i rozbudowę, nadając mu obecny eklektyczny styl architektoniczny. Zamku używano jako letniej rezydencji dla książąt, a także jako centrum kulturalnego i artystycznego.
W trakcie II wojny światowej zamek Książ znalazł się pod kontrolą niemiecką i stanowił ważny punkt w systemie podziemnych tuneli i kwater dowodzenia. Istnieją teorie sugerujące, że w okolicach zamku mogą znajdować się ukryte skarby lub tajemnice. Po wojnie zamek Książ został przejęty przez polskie władze i stał się własnością państwa. Obecnie jest on dostępny dla zwiedzających i stanowi popularną atrakcję turystyczną w regionie Dolnego Śląska. Zamek i jego piękne ogrody przyciągają turystów z całego świata.
Co tam straszy?
Pierwszym duchem na zamku Książ jest garbaty Janek, jaka jest jego historia?
W przeszłości na zamku Książ mieszkał mały chłopiec o imieniu Hansel, który fascynował się duchami i nawiedzonymi pomieszczeniami. Jedną ze strasznych historii opowiedziała mu jego mama, księżna Daisy. Kobieta, śpiąc w swojej komnacie, została obudzona przez zgarbioną, niewielką postać, która rozpalała w kominku. Księżna poskarżyła się mężowi, a ten zrugał służących za przeszkadzanie żonie w odpoczynku. Kolejnej nocy historia się powtórzyła, jednak tym razem księżna dokładnie przyjrzała się intruzowi i zyskała pewność, że nie jest to nikt ze służących, dodatkowo zauważyła, że przybysz odziany jest w ubrania z innej epoki. Księżna przeniosła się do innej komnaty, a w jej dotychczasowej sypialni umieszczano gości, którzy także skarżyli się na obecność garbatego sługi. Po latach przeprowadzono remont komnaty i pod podłogą znaleziono niewielki, garbaty szkielet. Po urządzeniu pochówku zjawa przestała się pojawiać.
W zamku istnieje jeszcze jedna komnata owiana złą sławą. Ponoć jej mieszkańcy każdej nocy słyszeli uporczywe stuki i zawodzenia. Księżna Daisy chcąc zrobić psikusa, umieściła swojego brata na noc w tym nawiedzonym pokoju. Mężczyzna tak przeraził się nocnymi dźwiękami, że uciekł do sąsiedniej komnaty i dokończył sen na sofie. Rozbawiona siostra wyznała mu kolejnego dnia, że specjalnie umieściła go w nawiedzonym pokoju, by sprawdzić, czy jego też postraszy. Po latach, podczas przebudowy zamku, odkryto za komnatą ukryte pomieszczenie, w którym znaleziono szkielet przykuty do ściany.
Ostatnim duchem jest zjawa przechadzająca się zamkowymi tarasami. Podobno psy, które po zmroku znajdą się w okolicy tarasów, zaczynają wariować, szczekać i najeżone uciekają w popłochu. Do tej pory uważa się, że niemożliwym jest wejście z psem na parter zamku po zmroku. Jeśli macie pupila, nie polecamy sprawdzać tej legendy – lepiej oszczędzić zwierzakowi strachu!
Gdzie zaparkować kampera?
Na terenie zamku Książ znajduje się parking przeznaczony dla turystów.
W nieodległej od zamku miejscowości Wałbrzych można znaleźć parkingi publiczne, na których także zaparkujesz kampera. Należy jednak sprawdzić, czy istnieją ograniczenia czasowe lub opłaty za parkowanie.
Planujesz zostać w okolicy na dłużej? Zdecyduj się na któryś z pobliskich kempingów:
Kemping „Pod Lasem”
- Ten kemping położony jest w Wałbrzychu, w odległości ok. 30 minut jazdy od zamku Książ.
- Oferuje miejsca dla kamperów, toalety, prysznice i dostęp do energii elektrycznej.
Kemping „Dwa Dęby”
- To miejsce kampingowe w centrum Wałbrzycha, niedaleko zamku Książ.
- Oferuje miejsca dla kamperów oraz dostęp do wszelkich udogodnień.
Przystanek 3 – Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna, zlokalizowana na wzgórzu nad rzeką Czarną Przemszą, 4,5 km od granicy Śląska.
Historia fortyfikacji w Będzinie sięga IX wieku, kiedy to na Górze Zamkowej wzniesiono gród, prawdopodobnie należący do plemienia Wiślan lub jego zachodniego odłamu. W kolejnych wiekach gród ten był rozbudowywany, a osadnictwo rozwijało się na jego południowym stoku.
W drugiej połowie XIII wieku prawdopodobnie za panowania Bolesława Wstydliwego, w obrębie grodu wzniesiono kamienny stołp – wieżę, która istnieje do dziś. W 1349 roku Kazimierz Wielki dobudował do niej zamek, który składał się początkowo z zamku górnego otoczonego dwoma pierścieniami murów oraz zamku dolnego z bramą wjazdową od strony północnej.
W kolejnych stuleciach zamek wielokrotnie popadał w ruinę i był niszczony przez działania wojenne. W 1834 roku hrabia Edward Raczyński podjął się jego odbudowy, a projekt został opracowany przez architekta Franciszka Marię Lanciego. Odbudowano zamek, nadając mu romantyczny charakter w stylu pseudogotyckim.
W XX wieku zamek przeszedł kolejne prace rekonstrukcyjne, które przywróciły mu część dawnej świetności. Obecnie jest on dostępny do zwiedzania i stanowi ważny punkt w historii oraz dziedzictwie regionu.
Co tam straszy?
Główną „straszącą” atrakcją zamku w Będzinie jest Czarny Rycerz bez głowy!
Już w 1952 roku, kiedy na terenie zamku rozpoczęły się badania archeologiczne, zgłaszano pojawianie się tajemniczej postaci. Czarnym Rycerzem ma być Mikołaj Kornicz Siestrzeniec, burgrabia będziński z XV wieku, który miał za sobą burzliwe życie i wiele grzechów na sumieniu.
Mikołaj Kornicz Siestrzeniec, choć był przyjacielem króla Jagiełły, słynął z okrucieństwa i bezwzględności. Jego pasją była polityka, którą forsował za pomocą siły i przemocy. W walce o swoje racje nie cofał się przed rabunkiem, uprowadzeniem czy sądowymi procesami. Nawet jeśli naruszał prawo, cieszył się przychylnością króla.
Kornicz, biedny szlachcic pochodzący ze wsi pod Raciborzem, ożenił się z bogatą wdową tylko ze względu na jej majątek. Następnie wyruszył na wojnę, a za swoje zasługi w walce z Krzyżakami otrzymał urząd burgrabiego zamku w Będzinie w 1415 roku.
Mikołaj Kornicz Siestrzeniec stał się również agentem króla Jagiełły, utrzymując tajne kontakty z czeskimi Husytami. Granica między Polską a czeskim Śląskiem przebiegała przez Będzin, co ułatwiało te działania. Jednak biskup Oleśnicki był przeciwny temu sojuszowi i wrogiem Kornicza.
Jego sąsiedzi także go nienawidzili za to, że bez skrupułów zabierał sobie ich dobra. Oskarżono go o to, że łupiąc kiedyś krzyżacki zamek, nie oddał królowi skarbów, a także o zdradę, bo miał knować z Zygmuntem Luksemburskim, planującym rozbiór Polski. W rezultacie Mikołaj Kornicz Siestrzeniec został wygnany z Będzina, choć udało mu się odejść z bogactwem. Zdobył inne tytuły i majątki, ale zawsze towarzyszyła mu zła sława.
Dziś, jako duch Czarnego Rycerza, pilnuje on starych tajemnic zamku. Może to właśnie za popełnione grzechy i zdradę, Mikołaj Kornicz Siestrzeniec musi teraz tułać się po zamku przez wieki?
Gdzie zaparkować kampera?
Pod samym zamkiem znajduje się parking niestrzeżony, utwardzony, na którym możesz zaparkować, jednak tylko na czas zwiedzania.
Planujesz zostać w okolicy na dłużej? Zdecyduj się na któryś z pobliskich kempingów:
W okolicach Będzina znajdziecie kempingi, które mogą być odpowiednie do zaparkowania kampera na noc. Jednym z takich kempingów jest „Kemping U Heleny” w pobliskim Mierzęcicach. Więcej opcji znajduje się już bliżej Katowic, około godzinę jazdy od Będzina.
Przystanek 4 – Zamek Dunajec w Niedzicy
Pierwszy raz nazwa „zamek Dunajec” pojawiła się w dokumencie z 1325 roku. To właśnie wtedy zamek stał się własnością rodu Jana i Rykolfa Berzeviczych, panów na Brzozowicy. Byli to potomkowie komesa spiskiego Rudygera z Tyrolu, który już w 1209 roku otrzymał od króla Węgier Andrzeja II przywilej lokacji Niedzicy.
W 1526 roku zamek przeszedł w ręce komesa spiskiego Emeryka Zapolyi, dziadka Barbary, królowej polskiej, pierwszej żony Zygmunta Starego.
W ciągu następnych 60 lat zamek był własnością Łaskich, aż w końcu trafił w ręce Jerzego Horvátha, który starannie go odbudował, nadając mu okazały renesansowy wygląd. Później zamek przeszedł na włosko-węgierską rodzinę Giovanellich, która jednak nie interesowała się zamkiem, a ten zaczął popadać w ruinę.
Po I Wojnie Światowej zamek stał się własnością Polski i pozostawał w rękach rodziny Salamonów aż do 1945 roku.
Dzisiaj zamek Dunajec jest jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Oprócz bogatej historii zamek ten jest także znanym plenerem filmowym. Na jego terenie kręcono wiele polskich produkcji, w tym popularny serial telewizyjny „Janosik”.
Co tam straszy?
Niedzica, tak jak inne opisywane przez nas zamki, jest również owiana licznymi legendami i opowieściami o duchach. Chociaż nie ma oficjalnych relacji o przerażających zjawiskach paranormalnych w twierdzy, to jednak miejscowi i turyści chętnie dzielą się swoimi opowieściami.
Jedna z popularnych legend związanych z zamkiem Niedzica mówi o tajemniczym skarbie, ukrytym gdzieś w jego głębokich lochach lub podziemiach. Przez wieki wielu poszukiwaczy skarbów próbowało go odnaleźć, ale nikt jeszcze nie zdołał tego zrobić. Według niektórych podań, podczas poszukiwań doszło do wypadku i jeden ze śmiałków zginął, na zawsze zostając w zamkowych podziemiach. Dusza poszukiwacza wciąż straszy i zawodzi pojawiając się nocami.
Inna opowieść mówi o tajemniczym duchu damy w białej sukni, która miała kiedyś zamieszkiwać zamek. Mówi się, że jej dusza wciąż błąka się po twierdzy, szukając swojego ukochanego lub odpoczywając w miejscach, gdzie razem spędzali czas.
Gdzie zaparkować kampera?
Bezpośrednio przy zamku znajduje się parking, na którym można zostawić kampera. Jeśli nie będzie miejsc, możesz zaparkować na jednym z wielu parkingów w Niedzicy.
Planujesz zostać w okolicy na dłużej? Zdecyduj się na któryś z pobliskich kempingów:
Camping U Stacha (Czorsztyn)
- To popularny kemping położony nad jeziorem Czorsztyńskim, zaledwie kilka kilometrów od zamku w Niedzicy.
- Oferuje miejsca dla kamperów, dostęp do sanitariatów, kuchni i innych udogodnień.
Camping Pod Cisem (Maniowy)
- To przyjazny kamperom kemping położony nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego.
- Zapewnia miejsca na kampery, dostęp do prądu, wodę, toalety i prysznice.
Camping Zacisze (Kluszkowce)
- To kolejna opcja w okolicach Jeziora Czorsztyńskiego.
- Oferuje miejsca dla kamperów, dostęp do toalet i pryszniców, a także restaurację.
Camping Polana Sosny (Niedzica)
- Ten kemping znajduje się nieco bliżej zamku w Niedzicy.
- Oferuje miejsca dla kamperów, przyłącza prądu, toalety i prysznice. Jest to dobre miejsce, jeśli chcesz być blisko atrakcji turystycznych.
Udanego Halloween!