Jak spakować się na długą podróż?
Nie od dziś wiadomo, że dłuższa podróż wymaga odpowiedniego przygotowania. W zależności od środka transportu, będziemy musieli inaczej rozplanować zagospodarowanie bagaży. Jeśli jedziemy na urlop pojazdem kempingowym, możemy zabrać o wiele więcej, ale musimy też pamiętać o zabraniu dodatkowego asortymentu. Sprawdźcie, co powinno znaleźć się w waszych kamperach!
Co powinniśmy mieć zawsze w kamperze?
Jeżeli dopiero nabyliście samochód kempingowy, to należy go odpowiednio wyposażyć, abyście za każdym razem nie musieli pakować całego sprzętu. Akcesoria kempingowe powinny mieć swoje stałe miejsce w kamperze. Jeśli korzystamy natomiast z używanej przyczepy kempingowej, najlepiej będzie, jeśli spiszemy na kartce wszystkie potrzebne rzeczy, aby o niczym nie zapomnieć. Oprócz rzeczy osobistych, takich jak ubrania i kosmetyki, musimy pamiętać o wyposażeniu kampera. Na takiej liście absolutnie muszą pojawić się m.in. następujące elementy.
Naczynia. Muszą być odporne, ponieważ szkoda byłoby poniszczyć piękną ceramikę czy porcelanę na wyboistych drogach. W tym przypadku w pierwszej kolejności stawiamy na praktyczne rozwiązania. Najczęstszym wyborem wśród naczyń do kamperów są te wykonane z melaminy. To materiał odporny na stłuczenia i zarazem bardzo lekki, co czyni go świetnym tworzywem do wykorzystania w kamperze. W sklepach z akcesoriami kempingowymi znajdziecie naprawdę sporo naczyń wykonanych z melaminy, które może dostosować do swojego trybu życia. Wśród m.in. szklanki, kubki, miseczki, talerze deserowe oraz głębokie.
Komplet garnków. Trudno byłoby sobie wyobrazić gotowanie w czasie wakacji bez odpowiedniego asortymentu! W większości kamperów dostępne są kuchenki gazowe, dlatego zabrać ze sobą garnki czy patelnie, na których będzie można przygotować odpowiednie posiłki. Jeśli lubicie piec, a w Waszym kamperze jest piekarnik, to nie zapomnijcie też o jednej blaszce. Nic tak nie smakuje jak świeżo upieczone ciasto drożdżowe na kempingu! Nie zapomnijcie również o deskach do krojenia. Wśród akcesoriów kuchennych przydatny może być też… otwieracz do wina. Lepiej go zabrać niż później męczyć się z wydłubywaniem korka nożem 😉.
Suchy prowiant. Absolutna podstawa w kamperze, niezależnie od tego, czy podróżujecie we dwójkę, czy może w szóstkę. Zabranie suchego prowiantu warto zaplanować z wyprzedzeniem. Przemyślcie, co możecie przygotować dla całej rodziny! Dzisiejsze kamperowe kuchnie w niczym nie ustępują tym domowym, dlatego nie musicie ograniczać się tylko do zupek chińskich czy konserw. Możecie smiało przygotować ulubione potrawki ryżowe, makarony z sosem, kotlety i o wiele, wiele więcej! Co warto ze sobą zabrać? Na pewno kasze, ryż, makarony, bułkę tartą, a jeśli spożywacie strączki, to również ciecierzycę czy soczewicę. Polecamy też zabrać kawę (ziarnistą albo mieloną); w końcu w kamperze bez problemu zmieści się też młynek do kawy i kawiarkę, dlatego kawosze nie muszą rezygnować z ulubionego napoju. Na śniadanie przydadzą się np. płatki owsiane albo kukurydziane. Poza produktami suchymi, warto rozważyć też zabranie słoiczków z dżemem, miodem albo masłem orzechowym – będą idealnym uzupełnieniem do naleśników!
Pościel i ręczniki. Jeśli chcecie stworzyć prawdziwie domowe warunki, to niewątpliwie musicie pamiętać o zabraniu pościeli. Jeśli jednak chcecie odciążyć swój całkowity bagaż, to śpiwory mogą sprawdzić się nieco lepiej. Na pewno warto też pamiętać o ręcznikach. Sugerujemy policzyć, ilu ręczników będziecie potrzebować w trakcie wyjazdu, zwłaszcza, jeśli wybieracie się na przykład nad kąpieliska. Warto też rozważyć zabranie koców, bywają przydatne na przykład podczas drzemek dzieci.
Ubrania. Wydaje nam się, że ten punkt jest dość oczywisty, więc nie będziemy wam rozpisywać szczegółowo zawartości walizki. Wspomnimy tylko, że warto zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania, np. polar. O ile w przyczepie temperatura nie powinna być problemem (zawsze można włączyć ogrzewanie), o tyle jeśli będziecie spędzać wieczór na powietrzu i zrobi się chłodno, to warto mieć przy sobie coś cieplejszego. Polar albo gruby sweter sprawdzą się w takiej sytuacji idealnie.
Zapas papieru toaletowy. Pamiętajmy, że w kamperach i przyczepach kempingowych używamy wyłącznie takiego papieru, który został w całości wykonany z celulozy. Zwykły, domowy papier toaletowy zdecydowanie się nie sprawdzi! Niestety, taki papier nie rozkłada się prawidłowo i może zapchać pojemnik na ścieki.
Sznurki i środki do prania. Jeśli wybieracie się na dłuższe wakacje i będziecie musieli robić pranie, to nie zapomnijcie o sznurkach, które pozwolą Wam rozwiesić mokre ubrania czy ręczniki. Warto też zabrać ze sobą środki, które umożliwią odświeżenie garderoby.
Elektronika. Nawigacja do kamperów niewątpliwie przyda się kierowcy (uwzględni trasy odpowiednie dla pojazdów o tak dużych gabarytach). Dla całej rodziny warto za to zabrać laptopa czy tablet, na którym będzie można odtwarzać filmy. Czasem pogoda nie dopisuje albo po prostu trzeba zająć czymś maluchy np. w trakcie przygotowania obiadu. W takiej sytuacji bajki mogą zapewnić wam chwilę spokoju. Pamiętajcie też o zabraniu ładowarek do wszystkich sprzętów. Polecamy kupić również specjalne ładowarki do smartfonów, tj. takie z dwumetrowym kablem – pozwolą na swobodne ładowanie telefonów w wybranym przez siebie miejscu. Niektórzy decydują się również na zabranie do kampera głośników, ale akurat tutaj sugerujemy rozwagę. Nikt nie zabrania wam słuchania muzyki, ale róbcie to w taki sposób, by nie zakłócać wypoczynku innym osobom przebywającym na kempingu w tym samym czasie.
Środki czystości. Naszym zdaniem to absolutnie obowiązkowa rzecz przed wyjazdem w podróż! Środki czystości umożliwią Wam zachowanie świeżości w toalecie na kempingu. Polecamy zwłaszcza płyny do spłuczek, które przyspieszają rozkładanie fekaliów oraz papieru i uniemożliwiają przy tym wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Zamiast płynów można też stosować saszetki. Dobrze sprawdzają się praktycznie w każdej temperaturze i możecie je z powodzeniem stosować nawet przy -15 stopniach Celsjusza.
Gadżety dla rodziny. Gry planszowe, rysowanki, piłki do grania na plaży i co tylko jeszcze lubicie. Jeśli macie w rodzinie fana czytania książek, to sugerujemy zabrać ze sobą czytnik e-booków. Dzięki niemu będziecie mogli mieć pod ręką nawet setkę książek bez żadnego problemu, a unikniecie przeładowania pojazdów przez zbyt duży ciężar. To zdecydowanie dobre rozwiązanie do kampera! A dla czytelników polecamy też małe, nocne lampki, które można przymocować np. do ściany albo do łózka piętrowego. Ułatwią one czytanie wieczorową porą. Poza tym przydatne mogą być też karty do gry albo zabawki dla najmłodszych uczestników wycieczki.
Jak przewozić bagaże w kamperze?
Ze względu na pokonywaną przez nas trasę i możliwe wyboje na drodze (czy też inne niedogodności), wszystkie garnki i naczynia powinniśmy zabezpieczyć, np. przekładając je ręcznikami lub poszewkami. Możemy również używać plastikowych talerzy, jednak przy dłuższych dystansach stanie się to uciążliwe. Pozostałe akcesoria i sprzęt należy ustawić w takim miejscu w kamperze, aby nie mogły się ruszać podczas jazdy. Jeśli podróżujecie kamperem typu alkowa, to sypialnię nad kabiną kierowcy można wykorzystać właśnie jako dobry schowek na tymczasowe przechowanie pewnych rzeczy, np. mebli turystycznych. Pamiętajcie jednak, że wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone, by podczas hamowania nie stanowiło zagrożenia dla kierowcy czy pasażerów.
Przed wyjazdem należy też zabezpieczyć drzwiczki lodówki oraz w miarę możliwości drzwiczki szafek. Polecamy Wam również zainwestować w specjalne półki, które będą przytrzymywać np. słoiczki z przyprawami i zapobiegną ich przemieszczaniu się. Niektóre modele kamperów mają również bagażniki albo miejsca pod podłogą przystosowane do tego, by móc tam w bezpieczny sposób przewozić cięższe rzeczy. Przy pakowaniu pamiętajcie jednak, że należy skrupulatnie przestrzegać tego, by nie przekroczyć całkowitej, dopuszczalnej masy pojazdu. Przeładowanie może niekorzystnie wpłynąć na stabilność kampera w trakcie jazdy. Przez to będziecie sprawiali zagrożenie dla was oraz dla innych użytkowników drogi!
Pamiętajmy również o zabezpieczeniu sprzętów przewożonych na zewnątrz. Jeśli zabieracie na bagażniku rowery, upewnijcie się, że są umocowane w prawidłowy sposób i że nie będą się przemieszczać w trakcie jazdy. Z kolei przy pakowaniu bagaży we wnętrzu należy uwzględnić to, by najcięższe rzeczy w miarę możliwości rozłożyć w okolicy środka osi pojazdu. To zapewni lepszą stabilność na drodze. Oczywiście, nie wszystko w jednym miejscu. Bagaże staramy się rozkładać równomiernie, po obu stronach kampera. Dzięki temu unikniemy nadmiernego przeciążenia jednej strony.