Jak kupić przyczepę kempingową?
Wakacje organizowane na własną rękę cieszą się coraz większą popularnością. Nie dziwi więc też wzrost zainteresowania caravaningiem, który daje swobodę podróżowania, możliwość nocowania w dowolnym miejscu i samodzielnego przygotowywania posiłków. Na co zwrócić uwagę przy zakupie przyczepy campingowej? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Przyczepa kempingowa – nowa czy używana?
Zanim zaczniesz rozglądać się za konkretnym modelem przyczepy kempingowej, zastanów się dobrze nad tym, czy wolisz przyczepę nową, czy używaną. Naszym zdaniem na przyczepie zdecydowanie nie warto oszczędzać i opcja z kupnem nowej wersji jest bezpieczniejszą opcją. Dlaczego? Nawet jeśli używana przyczepa kosztuje kilka razy mniej od nowej, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że trzeba będzie wykonać jej gruntowny remont. Starsze przyczepy mają zwykle dość ubogie warunki sanitarne, a ponadto mogą nawet wymagać odświeżenia całej łazienki czy kuchni. Należy też sprawdzić szczelność przyczepy (niestety, po latach może przeciekać) oraz trwałość podłogi. Do kosztów remontu przyczepy kempingowej bardzo często należy doliczyć również szpachlowanie ubytków, wymianę tapicerki, zadbanie o kanalizację czy instalację elektryczną. Oczywiście, to tylko ogólne uwagi – tak naprawdę całkowity koszt remontu będzie zależy od tego, w jakim stanie jest konkretna przyczepa. Zwykle jednak trzeba do kosztu zakupu doliczyć kilka lub nawet kilkanaście tysięcy na wyremontowanie wnętrza i zewnętrznej części przyczepy.
Jeśli mimo wszystko jesteś zdecydowany na kupno używanej przyczepy, to warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim skontroluj szczelność poszycia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy jest w stanie zrobić to na własną rękę, dlatego zalecamy wybranie się wraz z pojazdem do serwisu kempingowego. Specjaliści sprawdzą, w jakim stanie jest poszycie i gdzie ewentualnie trzeba będzie zadbać o dodatkowe zabezpieczenie. Warto też umówić się na oglądanie przyczepy kempingowej bezpośrednio po dużych opadach deszczu (oczywiście z założeniem, że przyczepa nie stała np. pod wiatą). Dzięki temu z łatwością skontrolujesz, czy pojazd nie przecieka w niektórych miejscach. Pamiętaj o tym, by przed zakupem przyczepy skontrolować stan zużycia poszycia również POD przyczepą! Jeśli zauważysz ślady rdzy, zrezygnuj z zakupu. Naprawdę nie ma sensu kupować pojazdu, który bez gruntownego remontu za rok czy dwa nie będzie nadawał się do użytku!
Warto wiedzieć, że nie tylko regularnie używana przyczepa kempingowa może być poważnie nadpsuta. Dużym problemem bywają też takie przyczepy, które… stoją w miejscu przez kilka albo nawet kilkanaście lat. Dlaczego? Jeśli przyczepa nie została odpowiednio zabezpieczona i miała kontakt z wilgotnym podłożem, to może mieć przegniłe poszycie. Warto więc obejrzeć ją dokładnie z każdej strony.
Istotne jest również skontrolowanie samego wnętrza. O wymianie pewnych elementów już wspomnieliśmy, ale zachęcamy również do zwrócenia uwagi na zapachy. Jeśli po wejściu do przyczepy uderza w Ciebie zapach stęchlizny, to może oznaczać poważne zaniedbania dotychczasowego właściciela względem pojazdu. Jakie? Powodów, dla którego we wnętrzu roztacza się taki zapach może być kilka. Czasem jest to po prostu nieodpowiednia wentylacja i brak regularnego sprzątania. W takiej sytuacji zabieg ozonowania i potraktowania wnętrza gorącą parą wodną może wystarczyć, by wybić bakterie i nieprzyjemne zapachy. Bywa jednak i tak, że w przyczepie kempingowej nagromadziło się sporo wilgoci i w efekcie na ścianach pojawił się grzyb. Odradzamy zakup używanego pojazdu w takim stanie – pozbycie się problemu może nie być tak szybkie, jak byś chciał.
Nowa przyczepa kempingowa to zdecydowanie lepsza opcja dla tych, którzy nie chcą się męczyć z remontami i wymianami. Kupując nowy pojazd, nie musisz się o nic martwić. Warto zainwestować w markę, która oferuje zadbanie o luksus przy jednoczesnym zachowaniu znakomitej funkcjonalności. Warto wspomnieć chociażby o marce Hobby, która obecnie oferuje kilkadziesiąt świetnych modeli przyczep kempingowych, odpowiednich zarówno dla 4, jak i dla 7 osób. Jeśli szukasz przyczepy odpowiedniej właśnie dla czterech osób, to sprawdź na przykład jedną z przyczep z serii OnTour albo DeLuxe. Osobom, które potrzebują zdecydowanie więcej miejsca do spania (na przykład sześciu albo siedmiu), polecamy modele z serii Hobby De Luxe Edition. Znajdziesz w nich nawet trzy łóżka piętrowe! To świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, którym zależy na maksymalnie dużej przestrzeni.
Ile kosztuje nowa przyczepa kempingowa?
Dobra wiadomość jest taka, że nowa przyczepa kosztuje mniej od kampera. Przykładowo, u nas najtańsze przyczepy kempingowe Hobby dostaniesz już za ok. 59 tysięcy złotych! Oczywiście, w ofercie nie brakuje też droższych i bardziej ekskluzywnych modeli, które kosztują ok. 100 tysięcy złotych. Cena jest zależna od tego, z jakim rodzajem przyczepy mamy do czynienia. W przypadku Hobby najdroższe są modele z kolekcji Prestige, która wyróżnia się naprawdę dużym luksusem i personalizacją dzięki możliwości wyboru jednego z jedenastu układów wnętrza.
Parametry techniczne
Gdy już ustalisz, czy interesuje Cię przyczepa kempingowa używana, czy może ta nowa, musisz też zadbać o zapoznanie się za parametrami technicznymi. Dlaczego? Przyczepę ciągniemy zwykle autem osobowym, które ma określoną moc. Przed zakupem przyczepy musisz wziąć pod uwagę to, czy Twój samochód poradzi sobie z masą przyczepy kempingową. Możesz kupić tylko taki sprzęt, który pozwoli Ci nie łamać przepisów drogowych i jednocześnie zadba o bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i innych podróżujących. Im większa przyczepa, tym bardziej wzrasta potrzeba posiadania mocniejszego auta, które będzie w stanie pociągnąć potrzebę. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że dłuższa przyczepa wiąże się z większymi kosztami przepraw promowych. Nie bez znaczenia jest też kwestia podwozia i amortyzatorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
Przed zakupem przyczepy kempingowej pomyśl też o przyszłości. Być może teraz podróżujesz tylko w duecie, ale jeśli za kilka lat zdecydujecie się na powiększenie rodziny, to mała przyczepa kempingowa może okazać się bardzo niepraktyczna. Wymienianie nowego pojazdu już po kilku latach jest też dość nieopłacalną opcją. W takiej sytuacji lepiej od razu zainwestować w większą przyczepę.
Wygoda podróżowania – przyczepa kempingowa dla rodziny
Przyczepa kempingowa to miejsce, w którym na wyjeździe spędzamy wiele czasu. Nie tylko przemieszczamy się z nią, ale również śpimy w niej, jemy i spędzamy czas z innymi członkami wyjazdu. Niezwykle ważne jest więc, by przyczepa była wygodna w użytkowaniu. Znaczenie ma zatem jej odpowiedniej wyposażenie – od miejsca do spania, łazienki, aneksu kuchennego, przez meble i przestrzeń pozwalającą na przechowywanie bagażu.
Aby mieć pewność, że wybrany model będzie nam dobrze służył podczas podróży, warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami. Jakimi? Na początek – przemyśl, jak wygląda kwestia rozlokowania miejsc do spania. O ile w nowszych pojazdach systemy składania czy rozkładania łóżek są bardzo sprawne, o tyle w starszych modelach bywa to bardziej problematyczne. To kolejny argument za zakupem nowej przyczepy kempingowej. Niektóre modele Hobby wyróżniają się nawet możliwością składania dolnego łóżka piętrowego. Dzięki temu dzieci zyskują dodatkową przestrzeń do zabawy. Co więcej, pod łóżkiem kryje się tablica suchościeralna, na której maluchy mogą śmiało rysować bez obawy o uszkodzenie mebla.
Warto zwrócić też uwagę na rozkład kuchni. Może mieć to duże znaczenie zwłaszcza dla większych rodzin, które potrzebują sporo miejsca na rozlokowanie produktów spożywczych. Istotna jest też przestrzeń do gotowania. Nowe przyczepy kempingowe są świetnie dostosowane do potrzeb większej liczby osób. Posiadają duże lodówki z zamrażalnikami, które umożliwiają o zadbanie o zapas jedzenia. Dodatkowo często można w nich znaleźć pewne udogodnienia, takie jak np. rozkładane blaty. To świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nieco miejsca w chwili, gdy nie korzystacie z kuchni, a jednocześnie zwiększa przestrzeń na czas gotowania.
Jeśli podróżujesz ze sobą ekipą, to polecamy też zainwestować w piekarnik. W nowych przyczepach kempingowych zwykle można bez problemu doposażyć pojazd w takie urządzenie. Do starszych, używanych przyczep piekarnik najpewniej trzeba będzie dokupić w sklepie z akcesoriami kempingowymi. Warto to zrobić, ponieważ w piekarniku można szybko przygotować smaczne obiady czy wypieki, z których będzie mogła skorzystać cała rodzina. Takie kempingowe piekarniki zwykle nie zajmują dużo miejsca i bez problemu wpasowują się w zabudowę całego pojazdu.