Przewóz dziecka w kamperze
Coraz więcej miłośników caravaningu decyduje się na wakacje samochodem kempingowym wraz z dzieckiem. Wspólny wyjazd to doskonała okazja, by oswoić malucha z podróżowaniem i pokazać mu nieco otaczającego nas świata. Bez względu na kierunek rodzinnej eskapady, podróżowanie z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczową kwestię odgrywa tu bezpieczeństwo, które należy zapewnić najmłodszym członkom rodziny. O czym pamiętać planując przewóz dziecka w kamperze?
Regulacje prawne
Od maja 2015 roku obowiązują nowe przepisy określające zasady przewozu dzieci w samochodach, w tym także w kamperach. Dotychczas, rodzice wybierający się na wakacje z pociechami, zobowiązani byli do przewożenia ich w foteliku do 12 roku życia bądź osiągnięcia wzrostu 150 cm. Wraz z nowelizacją ustawy zniesiona została granica wieku, wciąż jednak obowiązuje przyjęty limit wzrostu. Zgodnie z nim w foteliku samochodowym należy przewozić dzieci o wzroście poniżej 150 cm bez względu na jego wiek. Wyjątkiem od przepisu jest sytuacja, w której dziecko waży więcej niż 36 kilogramów i jest wyższe niż 135 centymetrów – wtedy może podróżować w kamperze bez fotelika, na tylnej kanapie samochodu kempingowego z przypiętymi pasami. Trzymanie się przepisów ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pociech – pasy w pojazdach spełniają bowiem potrzeby osób dorosłych, w związku z czym w przypadku kolizji mogą zagrażać zdrowiu lub życiu dziecka.
Wybór fotelika
Kupując fotelik do kampera powinniśmy kierować się zarówno wagą, jak i wzrostem malucha. Odpowiednie dopasowane siedziska ma ogromne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i wygody podróży w samochodzie kempingowym. Zakupiony fotelik należy zamontować zgodnie z instrukcją producenta na tylnej kanapie kampera, co pozwoli nam uniknąć nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Jeśli zdecydujemy się podróżować z dzieckiem na przednim fotelu kampera, pamiętajmy, by posadzić je przodem do kierunku jazdy i dezaktywować poduszkę powietrzną pasażera.