Jak przewozić rower w kamperze? Kompendium wiedzy dla fanów caravaningu
Wielu fanów kamperów ceni sobie możliwość przewożenia w aucie rowerów. Jazda na dwóch kółkach to w końcu świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Rowery są też stosunkowo lekkie, więc nie musisz obawiać się obawiać się o przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej. Dzięki naszemu kompendium dowiesz się, jak bezpieczne przewozić rower w kamperze!
Rower na kempingu – dlaczego warto?
Jeśli nie miałeś dotąd okazji zabrać roweru na kemping, najwyższa pora to nadrobić! Rowery to idealna opcja dla osób, które stawiają na aktywne zwiedzanie. Rowerem łatwiej przemieszczać się np. wąskimi uliczkami, możesz więc spokojnie zostawić kampera w wygodnym miejscu postojowym, a na zwiedzanie udać się rowerem. W Europie pojawia się zresztą coraz więcej przemyślanych szlaków rowerowych – szkoda byłoby ich nie wykorzystać!
Rowery na kempingu sprawdzają się zarówno w przypadku par, jak i większych rodzin. Obecne bagażniki umożliwiają zabranie trzech lub nawet czterech rowerów, dlatego możesz zadbać o transport dla całej rodziny. Pamiętaj jednak, że przewóz rowerów musi odbywać się na określonych zasadach. Dbajmy o bezpieczeństwo na drodze – nie tylko nasze, ale również innych użytkowników dróg!
Bagażniki rowerowe – sposób na bezpieczny przewóz
Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród kamperowiczów są oczywiście bagażniki rowerowe. Zaprezentujemy je na przykładzie konkretnych produktów z naszego sklepu z akcesoriami kempingowymi. Dzięki temu będziecie mogli porównać różne modele oraz ich funkcjonalność!
Jedną z najpopularniejszych opcji umożliwiających przewożenie rowerów w kamperze są bagażniki ścienne. Montuje się je na tylnej ścianie kampera; takie bagażniki pozwalają na przewóz 4 rowerów. Przed wyborem konkretnej szyny warto zwrócić uwagę na to, ile rowerów zmieści się na bagażnik. To ważne zwłaszcza dla tych osób, które mają np. małe dzieci. Być może maluchy na razie korzystają z fotelików, ale gdy przesiądą się na własne rowerki, to bagażnik będzie za mały. Polecamy więc albo kupować od razu większy model, albo skorzystać z zestawu do rozbudowy. Taką opcję udostępnia między innymi firma Thule. W naszym sklepie możesz dokupić dodatkową szynę do przewozu rowerów, którą następnie domontowuje się do mniejszego bagażnika. Wybierając bagażnik, zwróć jednak uwagę na to, czy do danego modelu rzeczywiście będzie można dołączyć dodatkową szynę.
Bagażnik ścienny czy na hak?
Alternatywą dla bagażników ściennych są te montowane na haku. Warto wybierać modele, które z łatwością dopasowują się do haka, dzięki czemu oszczędzą Ci trudu związanego ze zbyt długim montażem. Dzięki bagażnikom na hak załadowywanie rowerów nie sprawia większego problemu. Bardzo polecamy kompaktowy bagażnik Thule VeloCompact. To model, który zapewnia maksymalną stabilność, dzięki czemu możesz czuć się bezpieczniej na drodze. Co więcej, Thule VeloCompact po dodaniu adaptera nadaje się do przewożenia nawet czterech rowerów jednocześnie, a więc to idealna opcja dla rodzin. Maksymalna ładowność tego bagażnika to 60 kilogramów.
Garaż w kamperze a transport rowerów
Niektóre modele kamperów (zwłaszcza te większe) mają wydzieloną przestrzeń garażową. Dzięki temu można przewozić w nich nie tylko kilka rowerów, ale nawet skuter. Dobrym przykładem kampera ze stosunkowo dużym bagażem jest Frankia M-Line I 7400 GD. Bagażnik znajduje się zupełnie z tyłu pojazdu i można dostać się do niego z dwóch stron dzięki wygodnemu systemowi Frankia Easy-Load. Podobną opcję znajdziecie w Morelo, choć ta prestiżowa firma poszła o krok dalej – w niektórych modelach kamperów Morelo można nie tylko przewozić rowery, ale nawet… małe samochody. Kampery z pojemnymi bagażnikami produkuje również Hobby.
Rower na bagażniku a zabezpieczenie
Warto pamiętać o tym, że w niektórych krajach europejskich musimy przestrzegać dodatkowych przepisów związanych z przewożeniem bagażników. Przykładowo, w Hiszpanii czy we Włoszech musimy oznaczać elementy, które wystają poza obrys pojazdu. Najczęściej w tym celu stosuje się kreskowane panele ostrzegawcze. Przykładowe panele możecie zakupić w naszym sklepie z akcesoriami kempingowymi.
Akcesoria do rowerów – wygodna jazda
Rowery na kempingach sprawdzą się nawet wtedy, gdy planujecie wybrać się w podróż z małymi dziećmi. Wystarczy zakupić wygodne foteliki rowerowe. Na czas podróży foteliki można zdjąć i dla bezpieczeństwa przetransportować we wnętrzu pojazdu. Polecamy foteliki rowerowe od Thule z regulowanym systemem pasów. Fotelik dostępny w naszym sklepie może być stosowany już do przewozu dzieci, które ukończyły 9 miesiąc życia. Z uwagi na to, że zastosowano w nim wygodne, odpowiednio długie i szerokie oparcie, fotelik nadaje się do przewozu nawet kilkuletnich dzieci.
Wakacje na rowerze w Polsce
W Europie nie brakuje pięknych, zadbanych tras rowerowych. Prawdziwy urok polega jednak na odkrywaniu tras mało uczęszczanych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. I dlatego warto zapakować rower na bagażnik niezależnie od tego, czy planujesz spędzić wakacje w ekskluzywnym kurorcie, czy może wśród leśnej dziczy.
Zanim polecimy Wam kilka tras rowerowych w Europie, skupimy się najpierw na tych w Polsce. W końcu w naszym kraju również nie brakuje miejsc godnych polecenia! Jednym z najpopularniejszych i zarazem najpiękniejszych szlaków jest oczywiście Velo Dunajec w Małopolsce. Łączna długość tej trasy to aż 237 kilometrów, jest więc co zjeżdżać. Szlak biegnie wzdłuż Dunajca, Pienin, Beskidów i Jeziora Czorsztyńskiego. Naprawdę warto przejechać choć odcinek, choćby dla samych widoków!
Kolejną wartą uwagi trasą jest Kaszubska Marszruta. To dość wyjątkowy projekt, niemal w całości zorganizowany przez powiat Chojnice. Kaszubska Marszruta to spora sieć szlaków; część z nich to klasyczne ścieżki rowerowe, a reszta to po prostu szosy czy drogi szutrowe. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wyjazdu z dziećmi – wybierajcie bezpieczniejsze ścieżki rowerowe. Tych na szczęście na Kaszubskiej Marszrucie nie brakuje, same ścieżki osiągają niebagatelną długość 61 kilometrów.
Tym, którzy chcieliby połączyć wycieczkę rowerową z szybkim zwiedzaniem państw sąsiedzkich, polecamy przejażdżkę Żelaznym Szlakiem Rowerowym. Znajdziecie go na polsko-czeskim pograniczu; szlak przebiega między innymi przez Jastrzębie-Zdrój, gminę Zebrzydowicę, a także Karwinę. Co więcej, trasę połączono z czeskimi szlakami, więc bez problemu możecie przejechać przez ziemie naszych sąsiadów, by zaliczyć „pętelkę”.
Europejskie ścieżki rowerowe
A co z Europą? Cóż, na Starym Kontynencie też nie brakuje szlaków wartych uwagi. Wśród państw z najlepiej zorganizowanymi atrakcjami dla rowerzystów prym wiedzie oczywiście Holandia. Tylko tam znajdziecie 40 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych! Możecie więc spokojnie spędzić całe wakacje tylko na zwiedzaniu Holandii 😉. Jeśli jednak lubicie wycieczki objazdowe i interesują Was też inne państwa, to na pewno nie będziecie zawiedzeni pełną, europejską ofertą. A jest w czym przebierać!
Doświadczeni rowerzyści z pewnością docenią słynną trasę dookoła Jeziora Bodeńskiego. Szlak przebiega bezpośrednio nad jeziorem, więc pięknie widoki gwarantowane! Warto jednak podkreślić, że kilka odcinków łączy się z ruchliwymi drogami, lepiej więc nie wybierać się tutaj z małymi dziećmi. Rodzinom polecamy za to ciekawe trasy znajdujące się na terenie Bornholmu. Ta duńska wyspa słynie ze wspaniałych, asfaltowych szlaków, dlatego w sezonie letnim można ujrzeć tutaj więcej rowerów niż samochodów! To dobry i bezpieczny wybór na rodzinne wakacje.
Akcesoria do rowerów na kempingu
O jakich akcesoriach do rowerów warto pamiętać przy planowaniu wyjazdu na kemping? Poza kwestiami oczywistymi (takimi jak np. pompka do roweru), warto uwzględnić też ewentualny zakup pokrowców na rowery. To świetny sposób na ochronę rowerów podczas podróży (i nie tylko). Nieprzemakalny materiał chroni rowery przed rozprzestrzenianiem się rdzy. Dodatkowo pokrowiec od Thule został tez wyposażony w przezroczystą kieszonkę, w której można umieścić znak ostrzegawczy. Dzięki temu będziecie podróżować zgodnie z przepisami.
Przy wyborze pokrowców warto też zwrócić uwagę na to, czy nadają się do stosowania w konkretnym typie pojazdów. Przykładowo, pokrowiec na rowery Fiamma Bike Cover S nie są kompatybilne z vanami oraz mini busami. Polecamy więc dokładnie zapoznać się z instrukcjami producentów, by później nie trzeba było bawić się w ewentualne zwroty.
Dziś możesz przewozić rowery w kamperze bez najmniejszego problemu. Warto z tego korzystać i jak najczęściej cieszyć się możliwościami, jakie zapewniają dwa kółka!