Kamperem po Islandii
Islandia to niezwykle piękny kraj, leżący na granicy Oceanu Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego. Na wyspie znajdują się liczne wulkany, z których część jest nadal aktywna. Potwierdzeniem tego są liczne gorące źródła oraz gejzery, które często wykorzystuje się jako tanią energię do ogrzewania mieszkań.
Islandia (Iceland), czyli w tłumaczeniu “kraj lodu”, bogaty jest także w liczne lodowce, które zajmują aż 11% powierzchni tego kraju!
Naszym zdaniem, nie ma na świecie osoby, która nie zachwyciłaby się islandzką naturą. To, co stworzyła tam Matka Ziemia, zdecydowanie zapiera dech w piersiach i sprawia, że miejsce to przypomina rajską Arkadię.
Plan podróży
Przystanek 1: Złoty Trójkąt: Gullfoss, Þingvellir, Geysir
Złoty Trójkąt to najpopularniejsza trasa w Islandii, którą każdego roku obiera wielu turystów. Droga liczy niecałe 300 km i obejmuje takie atrakcje jak Pingvellir, gejzery Geysir i Strokkur oraz wodospad Gullfoss. Należy liczyć się z tym, że w sezonie miejsca te mogą być mocno zatłoczone.
Wodospad Gullfoss jest jednym z najpiękniejszych wodospadów Islandii, dlatego nie możemy pominąć go podczas planowania podróży! Masywy wody spływające w dół wąwozu robią wrażenie i udowadniają, jak potężne mogą być siły natury!
Kolejnym miejscem ze Złotej Trójki jest park Þingvellir. To jedyny obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na Islandii. W parku stykają się dwie płyty tektoniczne – eurazjatycka oraz północnoamerykańska, co przekłada się na silną aktywność sejsmiczną i wulkaniczną wyspy. Można zaobserwować to przystając przy gejzerze Strokkur znajdującym się na trasie Złotego Trójkąta – wybucha on średnio co 5 – 10 minut. Możemy też zobaczyć największe jezioro na Islandii – Pingvallavatn, które znajduje się na południe od parku.
Ostatnim punktem na trasie Złotego Trójkąta jest gejzer Geysir, nazywany ojcem wszystkich gejzerów. To właśnie od jego nazwy pochodzi miano nadane wszystkich podobnym źródłom termalnym. Geysir słynął z niezwykle wysokich wystrzałów sięgających nawet 75 metrów, jednak od połowy XX wieku jest on nieaktywny i uruchamia się niezwykle rzadko – w efekcie trzęsień ziemi czy innych ruchów sejsmicznych.
Parking:
Mniejszy parking znajduje się niedaleko dwóch wymienionych wyżej gejzerów, około 200 metrów od drogi nr 35. Dojdziemy do niego w maksymalnie kilka minut.
Większy parking zlokalizowany jest tuż obok punktu informacji Geysir Center.
Przystanek 2: Seljalandsfoss, Gljúfurárfoss, Sólheimajökull, Dyrhólaey, Svínafell
Zwiedzanie zaczynamy od podziwiania wodospadu Seljalandsfoss. Co niezwykłe, można przejść pod spadającą taflą wody wąską ścieżką, co gwarantuje niesamowite doznania. Około 300 metrów dalej znajduje się kolejny wodospad, tym razem ukryty w jaskini – Gljúfurárfoss.
Następnie udamy się podziwiać lodowiec Sólheimajökull. Jego okolica potrafi zachwycić, pełna jest bowiem wysokich lodowych grzbietów, rozpadlin, jaskiń, studni i zimnych, orzeźwiających strumyków. Sólheimajökull dostępny jest przez cały rok. Możesz na niego wejść na własną rękę, jednak niedoświadczonym osobom, które nie posiadają odpowiedniego sprzętu, zdecydowanie to odradzamy. Na końcu drogi nr 221 prowadzącej do lodowca, znajduje się parking i kawiarnia. Możecie tam ogrzać się i odpocząć.
Kolejnym punktem na naszej mapie podróży jest Dyrhólaey – niewielki półwysep znajdujący się tuż obok drogi krajowej nr 1. Miejsce to z pewnością spodoba się miłośnikom dzikiej, zapierającej dech w piersiach natury – pełne jest malowniczych klifów i formacji skalnych. Ze szczytu promenady Dyrhólaey rozciągają się przepiękne widoki na miejscowe czarne plaże. Jeśli widoczność jest dobra, można stamtąd dojrzeć lodowiec Mýrdalsjökull. Na sam szczyt da się dojechać samochodem.
Na koniec kierujemy się w stronę campingu Svinefell. Jeśli czas nie goni, możemy zjechać na drogę prowadzącą do lodowca Svinafellsjokul, który znajduje się w odległości 5,6 km od campingu.
Przystanek 3: Fjallsárlón i Jökulsárlón, Vestrahorn, Seyðisfjörður.
Rankiem ruszamy w drogę w kierunku lagun lodowcowych Fjallsárlón i Jökulsárlón. To jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Islandii, dlatego należy przygotować się na masę turystów. Jednak nawet setki ludzi celujących aparatami we wszystkie strony nie powinny zniechęcić nas do zobaczenia tego cudu natury! Wielkie bryły lodu pływające po krystalicznie czystej wodzie w kierunku morza zachwycą każdego. Takiego widoku nie uświadczycie nigdzie indziej!
Po napawaniu się widokami ruszymy w stronę Vestrahorn. To przepiękny, postrzępiony masyw górski znajdujący się tuż przy linii morza. U jego podnóża rozciąga się malownicza czarna plaża, której barwa wspaniale kontrastuje z intensywnie niebieskim kolorem wody.
Na sam koniec wybierzemy się do miasta Seyðisfjörður, które z trzech stron otaczają szczyty górskie. Znajduje się tu także wiele wodospadów. Miasteczko jest małe, więc na jego zwiedzenie nie trzeba rezerwować zbyt dużo czasu. Miejscem, do którego zdecydowanie warto się tu udać, jest kościół Bláa kirkja – drewniana świątynia pomalowana na błękitny kolor, której powstanie datowane jest na koniec XIX w. W miasteczku Seyðisfjörður znajduje się także camping, na którym się zatrzymamy.
Przystanek 4: Stuðlagil Canyon, Hverir, Mývatn.
Podróż rozpoczniemy od kanionu w Stuðlagil, znajdującego się w dolinie lodowcowej Jökuldalur. Bazaltowe słupy skalne, przez które przepływa rwąca rzeka, są niezwykle piękne. W okolicy kanionu znajduje się kilka szlaków turystycznych, jednak należy pamiętać, że ścieżki bywają strome, a kamienie i skały bardzo śliskie. Wybierając się na wycieczkę, należy zachować szczególną ostrożność i dobrze się przygotować – przede wszystkim zakładając odpowiednie buty!
Kolejnym miejscem, do którego się udamy jest obszar geotermalny Hverir. Znajduje się tam kilka basenów błotnych oraz fumaroli, czyli ziemnych wyziewów, z których wydobywa się para o zapachu siarki. Niezwykle ważne jest, by trzymać się wyznaczonych ścieżek i nie dotykać parującej lub gorącej ziemi. Należy też nie podchodzić zbyt blisko gorącej pary, która kierowana wiatrem może sparzyć stojących zbyt blisko turystów.
Po zwiedzaniu Hverir udamy się do leżącego 4 km dalej jeziora Mývatn, które uważane jest za jedno z najważniejszych symboli Islandii. Mývatn jest czwartym największym jeziorem Islandii i ma powierzchnię 37km². To także dom kilkudziesięciu gatunków ptaków – kaczek, nurów, krwawodziobów czy ogorzałki zwyczajnej. Cechą charakterystyczną jeziora jest jego kolor, który zmienia się w zależności od nasłonecznienia. Na jeziorze jest też kilkadziesiąt wysp. Niezwykłe widoki są jednak zakłócane przez muszki – nie bez powodu nazwę Mývatn możemy przetłumaczyć na “jezioro muszek”! Niewielkie owady występują tu w ogromnej ilości, dlatego najlepiej wziąć ze sobą kapelusz z osłonką na owady i szybko zamykać drzwi od f!
Przystanek 5: Reykjavík
Na koniec naszej podróży zawitamy do stolicy Islandii: Reykjavíku. Miejsce to pełne jest zabytkowych budynków oraz reliktów kultury Wikingów. Nie zabraknie też współczesnych architektonicznych perełek, malowniczych portów czy zachwycających kolorami drewnianych domków.
Zwiedzanie rozpoczniemy od jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście – kościoła Hallgrímskirkja. Budynek ten zaprojektował Guðjón Samúelsson, tworzący swoje prace w oparciu o islandzkie cuda natury. Kościół inspirowany jest wodospadem Svartifoss. Zdecydowanie warto wjechać na dzwonnicę kościoła, z której rozpościera się widok na całe miasto.
Jeśli szukacie miejsca, w którym kupicie pamiątki, napijecie się dobrej kawy i zjecie regionalne pyszności zdecydowanie warto przejść się ulicą Laugavegur. To tutaj toczy się życie miasta. Warto wspomnieć, że Laugavegur trafiła na listę dziesięciu najlepszych ulic ze sklepami na świecie! Skręcając w boczne uliczki odchodzące od Laugavegur z pewnością dostrzeżecie mnóstwo kolorowych, drewnianych domków.
Old Harbour, czyli stary port, to kolejne niezwykle urocze miejsce w stolicy Islandii. Statki wycieczkowe leniwie snują się po porcie, a z przerobionych na kawiarnie i restauracje magazynów unosi się rozkoszny zapach świeżo palonej kawy i przepysznych owoców morza!
Drugim, obok kościoła Hallgrímskirkja, najważniejszym miejscem w Reykjavíku jest pomnik Sun Voyager, mający symbolizować łódź marzeń. Abstrakcyjny pomnik szybko stał się uwielbianą atrakcją turystyczną! Tuż obok niego znajduje się latarnia Höfði – żółta konstrukcja, która świetnie wygląda na zdjęciach!
Ostatnią atrakcją jest Harpa – przepiękna sala koncertowa i centrum konferencyjne, która dzięki charakterystycznej fasadzie odbija słońce i mieni się tysiącami kolorów! To idealne miejsce na zrobienie pamiątkowego zdjęcia!
Informacje praktyczne:
Waluta islandzka: W Islandii walutą jest korona islandzka. Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach, ponieważ w kantorach islandzkich przelicznik jest wyjątkowo niekorzystny.
Elektryczność: Wtyczki przywiezionych urządzeń elektrycznych mogą nie pasować do gniazdek sieciowych. Napięcie w sieci to 220V.
Woda: Nie trzeba kupować w sklepach wody – najlepiej zabrać ze sobą butelkę wielorazowego użytku i napełniać ją wodą z kranu, która na Islandii jest krystalicznie czysta i pyszna! Kupowanie plastikowych butelek nie jest mile widziane przez Islandczyków – generuje tylko niepotrzebne odpady. Należy uważać także podczas korzystania z gorącej wody w kranie – na Islandii potrafi być ona NAPRAWDĘ PARZĄCA! Zachowaj więc ostrożność i upewnij się, że temperatura jest odpowiednia.
Wjazd na teren Islandii: Islandia znajduje się w strefie Schengen, dlatego z Polski można do niej wjechać, mając dowód osobisty lub paszport.
Język: Językiem urzędowym jest islandzki, jednak powszechnie znany jest także angielski.
Jazda samochodem: Ograniczenia prędkości wynoszą: 50km/h w miastach, 80km/h na drogach żwirowych i 90km/h na asfaltowych. Przez cały rok należy używać świateł w ciągu dnia.
Czym poruszać się po Islandii?
Najlepszym wyborem zdecydowanie jest samochód. Połączenia autobusowe nie są zbyt rozwinięte, a kursy są zazwyczaj rzadkie, co zdecydowanie może utrudnić podróżowanie. Niektóre drogi są często uczęszczanie, inne praktycznie w ogóle, więc odradzamy także podróżowanie “na stopa”. Wynajem kamperów na Islandii jest bardzo popularny i wiele firm świadczy tam swoje usługi, dlatego z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Zalecamy jednak rezerwować kampera z wyprzedzeniem – w sezonie te najlepsze rozchodzą się jak świeże bułeczki!
Od 2015 roku kampery i samochody z przyczepami nie mogą stawać na nocleg poza campingami!
Zazwyczaj w cenie wynajmu kampera zawarte są 3 ubezpieczenia: NNW, OC i Autocasco. Dodatkowe ubezpieczenia można wykupić.
Szerokiej drogi!