Kamperem po północno-zachodniej Wielkopolsce – część 1
Polska jest piękna tak samo jak Europa czy inne kontynenty. Dlatego proponujemy wam atrakcyjne wakacje w północnych i zachodnich stronach Wielkopolski. Ludzie wynajmują kampera na długie trasy zawierające setki, a nawet tysiące kilometrów. Poruszając się po jednym z największych polskich województw, również osiągniemy wysokie liczby w liczniku. Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami! Czas więc zaplanować urlop z myślą o atrakcjach i aktywnym wypoczynku 😊
Skąd pomysł by kamperem objechać północne i zachodnie terytoria województwa wielkopolskiego? Do tej pory planowaliśmy dla was wycieczki po atrakcyjnych miejscach we Francji, Niemczech czy Włoszech, w których czas można spędzić aktywnie, wyciszyć się i wypocząć. Nie inaczej jest w przypadku bliskich i dalszych okolic Poznania. By mądrze i wypoczynkowo wykorzystać wolne dni, niekoniecznie musicie jechać zagranicę. U nas również jest bardzo bogata oferta wakacyjno-kulturalna.
Porządki przed wyjazdem
Jeśli przekonaliśmy was o walorach turystycznych północnej i zachodniej Wielkopolski, na początku damy wam kilka porad, co spakować przed wyjazdem kamperem i rozpoczęciem podróży. Na pewno nie możecie zapomnieć o sprzęcie wodnym: nartach do pływania, kijkach, deskach i linach do pływadeł. Czeka was dużo jezior do poznania, w których można robić najróżniejsze rzeczy – od zwykłego pływania do wodnych sprintów i rozmaitych kreacji. W naszym sklepie znajdują się też kamizelki chroniące przed wodą.
Nie ominie was też bogactwo naturalne w postaci lasów. Dlatego w celach kempingowych, poza schodkami zabierzcie również naczynia kempingowe, akcesoria kuchenne, krzesła, leżaki i stoły turystyczne. Wieczory w leśnych terenach to dobra okazja na zorganizowanie pikniku. Można się rozkoszować naturalnym powietrzem, rozpalając ognisko lub przyrządzając coś w środku kampera i na zewnątrz spożywać posiłki. Warto zaopatrzyć się u nas w torbę na sztućce, składane wiadro i suszarkę na naczynia.
Nasz poradnik wyglądałby nieprofesjonalnie, gdybyśmy nie powiedzieli wam o rzeczy niezbędnej, którą zakupicie również u nas – kempingowej nawigacji do kampera. Zawiera pakiet map z kempingami w całej Europie, darmową aktualizację tras i kempingów, a nawet możliwość wpisania wymiarów samochodu. Dzięki nowoczesnym funkcjom sprzętu macie pełną gwarancję prawidłowego nakierowania i szybkiego dotarcia z punktu A do B.
Po spakowaniu wszystkich tych niezbędnych akcesoriów i urządzeń, niezbędny wam już będzie tylko dobry sen przed podróżą 😊
Ruszamy w trasę!
Gotowi? Nasz tour na początek będzie przebiegał w stronę północy. Potem zjedziemy w stronę zachodu. Zdajemy sobie sprawę, że pochodzicie z różnych regionów Polski. Im dalsza odległość, tym większe zapotrzebowanie na szybką trasę. Jak najmniej godzin dojazdu gwarantują przede wszystkim autostrady, drogi szybkiego ruchu i drogi krajowe, choć czasami zależy od położenia danej lokalizacji, gdzie dojazd drogą wojewódzką może okazać się szybszy.
Wągrowiec
Wakacje zaczynamy od Wągrowca – miasta położonego w dolinie rzek Nielby i Wełny, miejsca wyzwalającego energię od ponad dekady i jeszcze dłużej. Spragnieni wodnych atrakcji od razu mogą rozpocząć pierwszy słoneczny dzień od udania się tam na plażę, nad Jezioro Durowskie położone w centrum miasta. Nie zabraknie w nim przestrzeni dla nikogo, zwłaszcza, że posiada ono aż 4340 metrów długości.
Tuż obok niego znajduje się pole campingowe nr 177, na ulicy Kościuszki. Tam zaparkujemy kamperami i udamy się w stronę plaży. Od razu można zabrać ze sobą narty wodne lub deskę z kijkami do sterowania. Każdy znajdzie coś dla siebie! Niezależnie czy wolimy ekstremalną jazdę, spokojniejszą, kąpiel czy opalanie się wśród promieni słonecznych, wszyscy będziemy usatysfakcjonowani z wypoczynku w tym miejscu. Przy skrzyżowaniu ulic Libelta i Kościuszki znajdziemy lokale gastronomiczne, w których zamówimy jedzenie na wynos lub na miejscu.
Atrakcje historyczne to kolejny atut miasta. Między innymi Klasztor Cystersów, w którym kiedyś znajdowały się sąd powiatowy i więzienie, a obecnie możemy tam zobaczyć tron papieski, ołtarz soborowy i późnogotycką rzeźbę przedstawiającą Maryję i Dzieciątko. Warto też zobaczyć pomnik ks. Jakuba Wujka, który był autorem przekładu Pisma Świętego na język polski. Rzeźba została poświęcona przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wieczorem możemy zaś podziwiać tańczącą fontannę, która wyróżnia się nie tylko eksplozją kolorów wzmacniających efekty wodne, ale też dostosowaniem ruchowym do utworów zmienianych losowo podczas pokazów.
Nie sposób nie wspomnieć o Piramidzie Łakińskiego wzniesionej na rzucie kwadratu z gładzonych i ciosanych kamieni polnych. Budowla ta, choć wielkością nie przypomina grobowcu faraona w Egipcie, obrazuje postać równie ważną, co władcy starożytnej Aleksandrii. Rotmistrz Franciszek Łakiński dowodził wojskami napoleońskimi w okresie Rewolucji Francuskiej. Został za to odznaczony Orderem Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej za uczestnictwo w walkach.
Spragnieni kontaktu z naturą mogą udać się do położonego na zachód od Wągrowca Rezerwatu Dębina, w którym możemy podziwiać istniejące od ponad dwustu lat dęby. To doskonała okazja na spokojny i zdrowy spacer. Wisienką na torcie jest skrzyżowanie dwóch rzek: Wełna i Nielba niedaleko centrum miasta. Mieszanie się rzek uważane jest za unikalne zjawisko w Europie!
Złotów
Po owocnym rozpoczęciu wakacji udajemy się kamperem drogą wojewódzką 190 przez Margonin, Wysoką i Krajenkę do Złotowa – najbardziej reprezentacyjnego miejsca w regionie Krajny. Najpierw zaczniemy od Parku Zwierzyniec, gdzie nie tylko zaparkujemy, ale też będziemy mogli zorganizować ognisko. Następnie udamy się na zwiedzanie zabytków oraz w celach aktywno-wypoczynkowych.
Wielkopolskie zdroje przyciągają turystów wieloma ciekawymi obiektami. Jednym z nich jest elegancko odnowiony Ratusz Miejski, wybudowany w poprzednim stuleciu, wyróżniający się wielkością i oryginalnymi oknami. Znajduje się na nim wieża ratuszowa, z której w samo południe rozbrzmiewa miejski hejnał. Kolejny przykład atrakcyjności miasta to szachulcowe Muzeum Ziemi Złotowskiej, pełne zbiorów etnograficznych i archeologicznych, ukazujących historię miasta.
Wysokim poczuciem estetyki wyróżnia się Kościół Wniebowzięcia NMP, wybudowany w stylu barokowym. Jego wnętrze zachwyci każdego miłośnika architektury. Ściany budynku są pokryte rozmaitymi ornamentami i malowidłami, a sklepienia kolebkowe ozdobiono sztukateriami. Kościół posiada pięć ołtarzy, dwie kaplice oraz wyższe i niższe prezbiterium. Co istotne, według opinii ekspertów to jedna z najbardziej eleganckich i zadbanych świątyń w Wielkopolsce.
Największą atrakcją Złotowa jest jednak promenada wokół jeziora miejskiego, które możemy całe okrążyć idąc na piechotę, albo jadąc rowerem. Asfaltowa powierzchnia podzielona jest więc na dwie części. Przy jeziorze znajduje się mostek, którym dojdziemy do chatki kowala, gdzie ukazywane jest tworzenie narzędzi rzemieślniczych. Niedaleko jeziora znajduje się rynek, w którym pełno jest lokali gastronomicznych (jeśli chcemy zjeść obiad) oraz sklepów (jeśli chcemy kupić przekąski na plażę lub wodę na straszliwe upały).
Kąpać się, opalać i uprawiać sporty wodne będziemy nad Jeziorem Zaleskim, bardziej rozciągłym od wągrowieckiego Jeziora Durowskiego. Jego długość wynosi 5950 metrów. Kamperem od strony ul. Jeziornej możemy podjechać, przygotować deski, narty wodne przyczepić do łódki i kontynuować wodne przygody. Poszukujący większego spokoju i harmonii mogą się swobodnie opalać.
Wieczorem, kiedy słońce zacznie zachodzić, możemy kamperem wrócić do parku leśnego, przygotować ognisko, na którym przyrządzimy jedzenie i wyjąć komplet sztućców i kubek. Czeka nas kolejny zastrzyk leśnego powietrza i tajemniczej atmosfery!
Okonek
Po wyjeździe ze Złotowa, warto na chwilę zatrzymać się w Okonku. Dojedziemy kamperem do tego miasta przez Jastrowie, dw. 189 i dk. 22. Dlaczego akurat tutaj? W tym miasteczku znajdują się obiekty, które warto zobaczyć.
Mamy na myśli Wieżę Bismarcka, powstałą z inicjatywy Zrzeszenia Użyteczności Publicznej. Została ona poświęcona cesarzowi Ottonowi von Bismarckowi. W dawnych czasach pełniła funkcję przeciwpożarowej wieży. Obiekt wyróżnia się swoim niezwykłym wyglądem, mianowicie, bogatą dekoracją elewacji. Ozdobione są płycinami mające zróżnicowany kształt, a także wielobarwne kamienie. W środku znajdują się drewniane schody, które prowadzą na platformę widokową. Tam kiedyś znajdowała się misa ogniowa.
Od historii znów przechodzimy do natury. Rezerwat wrzosowisk w Okonku, znajdujący się na terenach dawnego poligonu wojskowego – jeden z największych wrzosowisk w Polsce. Wskutek działalności człowieka, wyrosły tam piękne rośliny. Wcześniej, w okresie intensywnych działań wojennych, wszelką roślinność rozjeżdżano czołgami. Gołe tereny okazały się idealnym polem do kwitnięcia dla wrzosu. Oprócz nietypowej roślinności, znajdziemy tam również punkt widokowy, w którym odpoczniemy po długim spacerze.
Przed wami jeszcze wiele do poznania!
Zaskoczyliśmy was mocą atrakcji? Uprzedzamy, że to nie wszystko, co chcieliśmy wam pokazać. Dalszą część podróży przedstawimy w drugiej części artykułu 😊 Jeśli lubicie pływać, uprawiać sporty wodne, kochacie przyrodę i historię, czekajcie na kolejny artykuł o bogatym potencjale turystycznym północno-zachodniej Wielkopolski. Kamperem odwiedzimy kolejne, oryginalne miejsca!