Kamperem w Danii
Dania to niewielkie państwo leżące w Europie Północnej, które charakteryzuje się pięknym krajobrazem, otwartymi dla przyjezdnych mieszkańcami i wysoko rozwiniętą gospodarką. Nic dziwnego, że wielu Polaków wybiera Danię jako miejsce do życia na stałe. Dania to kraj skandynawski leżący najbliższej Polski – jest też zdecydowanie tańszy niż Norwegia, Szwecja czy Finlandia. Kolejnymi plusami tego miejsca są: mnóstwo miejsc kempingowych i tanie kampery do wynajęcia!
Przygotowaliśmy dla Was plan wycieczki kamperem do Danii, zakładający poznanie jej najpiękniejszych zakątków, najpyszniejszego jedzenia i najwspanialszych zabytków!
Przystanek 1 – Rømø
Rømø to duńska wyspa położona na Morzu Północnym, niedaleko niemieckiej granicy. Wjeżdża się na nią kilkukilometrową groblą, która sprawia wrażenie mostu otoczonego zachwycającymi widokami – po obu stronach nasypu znajdują się bowiem wody zatoki Waddena.
Największą plażą nie tylko na Rømø, ale w całej północnej Europie, jest Sønderstrand. Po ogromnej niczym pustynia plaży możesz poruszać się kamperem i szybko dojechać do samego brzegu. Na wyspie znajduje się mnóstwo szlaków pieszych, dlatego warto poświęcić więcej czasu, zatrzymać kampera i wszędzie poruszać się na piechotę – widoki z pewnością są tego warte!
Na wyspie znajdziecie także część bardziej komercyjną, rozrywkową – możecie kupić tu pamiątki, odpocząć przy kawie lub zjeść tradycyjne danie w jednej z restauracji.
Jeśli lubicie zabytkowe miejsca z historią, konieczne zobaczcie najstarszą szkołę w Danii, która znajduje się właśnie w Rømø. W latach 1784 – 1874 lekcje pobierało tutaj 40 uczniów. Nauka była płatna, a za wiedzę płacono w naturze – przynosząc zboże, mięso i inne produkty spożywcze.
Na Rømø nie ma sklepów spożywczych – jeśli musisz uzupełnić zapasy, zrób to przed wjazdem na wyspę. Chcecie zatrzymać się na wyspie na noc? Polecamy kemping First Camp Lakolk Strand, na którym bezpiecznie zostawicie swojego kampera. Na miejscu znajduje się snack bar, pizzeria i restauracje. Możliwe jest także podłączenie się do Internetu.
Więcej informacji: https://en.firstcamp.se/destinations/lakolk-strand-romo
Przystanek 2 – Ribe
Ribe to najstarsze i zarazem najpiękniejsze według nas miasto w Danii! Wspaniała architektura, wąskie uliczki, kręte rzeki i mnóstwo zieleni sprawiają, że miejsce to ma niesamowity klimat. Będąc tam, czujemy, jakbyśmy przenieśli się w czasie! Co ciekawe, duża część zabudowań powstała już w średniowieczu, a nadal mieszkają w nich ludzie!
Co warto zobaczyć w Ribe? Przede wszystkim Katedrę Najświętszej Maryi Panny zbudowaną w stylu gotycko-romańskim oraz najstarszy ratusz wybudowany ponad 500 lat temu! Fani Wikingów mogą udać się do Muzem – Museum Ribes Vikinger oraz zobaczyć rekonstrukcję osady wikingów – Ribe Viking Center. Spacerując wzdłuż rzeki Ribe dojdziecie do Riberhus Sloltsbanke – kopca otoczonego wodą, na którym znajdują się ruiny zamku królewskiego oraz pomnik królowej Dagmar.
Gdzie zaparkować kampera? W Ribe na ul. Farupvej 2 znajduje się Ribe Camping. Urokliwe miejsce, w którym możesz zostawić swojego kampera. Na miejscu znajduje się kuchnia i zaplecze sanitarne, sauna, przyłącze prądu, plac zabaw dla dzieci oraz restauracja, snack bar i sklep spożywczy.
Przystanek 3 – Ringkøbing
Ringkøbing położone jest w Zachodniej Jutlandii nad zatoką Ringkøbing Fjord. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z roku 1325, a do dzisiejszych czasów wciąż uchowały się niektóre średniowieczne zabudowania. Wąskie, brukowane uliczki, stara zabudowa i położenie nad malowniczą rzeką sprawiają, że zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce!
Co zwiedzić? Kościół gotycki z XIV wieku z renesansową kazalnicą z 1593 roku. W kościele obok nowych organów zachowano stare organy z 1654 roku, które w letnich miesiącach wykorzystywane są do koncertów organowych. Na uwagę zasługuje także Ratusz z 1849 roku znajdujący się przy rynku, stary dwór kupiecki z 1790 roku oraz komora celna w pobliżu portu, której schody zbudowane są z nagrobków ze zlikwidowanego w 1807 roku cmentarza. Miłośnicy historii z pewnością z przyjemnością zapoznają się z prehistorycznymi i średniowiecznymi zbiorami zgromadzonymi w Ringkøbing Museum!
Gdzie zaparkować kampera? Na ulicy Herningvej 105 znajduje się duży kemping. Możesz zamówić świeży chleb, kupić alkohol i słodycze, a w przypadku większych zakupów udać się do znajdującego się nieopodal sklepu spożywczego. Na miejscu możesz urządzić grilla, grać w piłkę lub w minigolfa i bawić się z dziećmi w dużych i czystych piaskownicach.
Przystanek 4 – Greena
Jeśli jesteś miłośnikiem morza, nie możesz ominąć tego miejsca! Greena Beach to jedna z najpiękniejszych plaż w Danii. Oprócz pięknej plaży i czystej wody czeka na Was tutaj mnóstwo innych atrakcji! Koniecznie odwiedźcie Centrum Kettegat, w którym możecie z bliska obserwować cudowne morskie stworzenia – pingwiny, foki, a nawet krwiożercze rekiny! Nieopodal znajduje się także słynny młyn Baunhøj, holenderski wiatrak, który został zbudowany w 1849 roku na najlepszym punkcie widokowym Grenaa, 37 metrów nad poziomem morza. Młyn spłonął doszczętnie w 2002 r., a po debacie w mieście zgodzono się na jego odbudowę, którą dziś możemy oglądać. Na uwagę zasługuje także Kościół Grenaa – przepiękna budowla z XIII wieku, która od tego czasu była kilkukrotnie restaurowana.
Jeśli Greena Was zafascynuje i będziecie chcieli zatrzymać się tu na dłużej, weźcie pod uwagę kemping na ul. Fuglsangvej 58. Na kempingu oprócz tradycyjnych udogodnień takich jak przyłącze prądu, zaplecze sanitarne czy dostęp do Internetu znajduje się także świetnie wyposażony plac zabaw, basen i zjeżdżalnie wodne. To świetne miejsce, zwłaszcza gdy podróżujecie z dziećmi – Wy możecie wówczas wypocząć, a dzieci mają zagwarantowane mnóstwo ciekawych atrakcji.
Przystanek 5 – Kopenhaga
Na naszej liście nie mogło zabraknąć stolicy Danii! Kopenhaga to wspaniałe miasto łączące nowoczesną architekturę z tradycyjnym klimatem i odrobiną baśniowej magii! W końcu to miasto Hansa Christiana Andersena – jednego z największych baśniopisarzy. Po mieście najłatwiej poruszać się rowerem, dlatego warto pomyśleć o spakowaniu ich do kampera.
Co zobaczyć w Kopenhadze? Jeśli zależy Ci na wspaniałych widokach, nie możesz pominąć portu Nyhavn. Zacumowane wzdłuż kanału żaglówki, barki mieszkalne i kutry rybackie z pewnością dodają temu miejscu uroku. W kolorowych kamienicach na ulicy Nyhavn mieści się mnóstwo restauracji, barów i kawiarni, w których można zjeść świeże owoce morza i tradycyjne duńskie dania. To właśnie na tej ulicy mieszkał niegdyś Hans Christian Andersen.
Miłośnicy historii z pewnością zakochają się w Kopenhadze! Dzięki temu, że miasto nie zostało zniszczone podczas II Wojny Światowe,j zachowało się tu wiele zabytkowych budynków. Na szczególną uwagę zasługuje kompleks pałacowy Christiansborg, w którym urzęduje obecnie duński parlament, a niektóre z pomieszczeń wykorzystywane są podczas oficjalnych ceremonii oraz spotkań z udziałem królowej Małgorzaty II. Część pomieszczeń udostępniono do zwiedzania – możecie obejrzeć m.in. salę tronową, salę bankietową, odrestaurowane i odtworzone królewskie kuchnie czy wielką salę ozdobioną zachwycającymi, bogato zdobionymi gobelinami. Dla zwiedzających dostępne jest także stanowisko archeologiczne pod pałacem, gdzie zobaczyć można ruiny dawnego zamku oraz królewskie stajnie, które pochodzą z XVIII wieku. Zachwycający jest także zamek Rosenberg zbudowany w okresie renesansu. Znajdują się w nim liczne zbiory związane z życiem i urzędowaniem królów – insygnia królewskie, rubinowe korale, diamentowe tiary i przedmioty życia codziennego. Kolejną historyczną budowlą jest pałac Amalienborg. Tworzą go cztery budynki pałacowe w stylu rokoko zbudowane wokół ośmiokątnego placu. Od 1794 roku ten imponujący kompleks jest oficjalną rezydencją duńskich rodzin królewskich. Warto odwiedzić królewski dziedziniec w czasie uroczystej zmiany warty (o 12.00) i zobaczyć gwardzistów w historycznych strojach. Koniecznie przejdźcie się także po starym mieście i zobaczcie ratusz na ulicy Strøget.
Osobom spragnionym rozrywki polecamy skorzystanie z atrakcji zgromadzonych w Ogrodach Trivioli – czyli w drugim najstarszym działającym parku rozrywki na świecie! Możecie także wybrać się do oceanarium oraz kopenhaskiego zoo, w którym istnieje szansa na zaobserwowanie niedźwiedzi polarnych czy pand wielkich.
Jeśli planujecie zobaczyć większą liczbę atrakcji i spędzić w Kopenhadze kilka dni, to warto przemyśleć zakup karty turystycznej Copenhagen Card, upoważniającej do skorzystania z blisko 90 różnych atrakcji i aktywności. Karta występuje w pięciu wariantach: 24-, 48-, 72-, 96- oraz 120-godzinnym. Warto dokładnie rozplanować co i kiedy chcemy zobaczyć i sprawdzić to z listą atrakcji dostępnych z kartą, tak przemyślane planowanie powinno pozwolić nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Kemping w Kopenhadze? W stolicy Danii nie będziecie mieć problemów z zaparkowaniem! Dostępnych jest wiele kempingów np. Charlottenlund Fort położony w urokliwym miejscu blisko plaży i lasu, zaledwie 7km na północ od Kopenhagi.
Informacje praktyczne
- W Danii dzikie kempingi nie są oficjalnie dozwolone. Wyznaczonych jest jednak wiele obszarów np. w pobliżu lasów, w których dzikie biwaki są wyraźnie dozwolone. W takich miejscach możesz zatrzymać się na maksymalnie jedną noc.
- Na drogach krajowych obowiązuje ograniczenie do 80 hm/h.
- Warto w podróż do Danii zabrać ze sobą rowery: większość miast i miasteczek ma świetnie rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych.
- 80% Duńczyków świetnie mówi po angielsku, dlatego nie ma problemów z dogadaniem się z miejscowymi.
- Strona www.stellplatz-danmark.dk to mapa wszystkich parkingów, kempingów i ścieżek rowerowych w Danii. Warto mieć ją pod ręką w czasie wycieczki!