Najlepsze kierunki na ferie zimowe w Polsce
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Pierwsza tura ferii rozpoczyna się w Polsce już 20 stycznia. W tym roku z wolnego jako pierwsze skorzystają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Już dziś warto pomyśleć o wynajmie kampera na wspólny, zimowy urlop. A jeśli szukasz inspiracji do podróży, zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
W zimowe Tatry kamperem
Propozycja numer jeden to ferie zimowe w Tatrach! Wiemy, że dla wielu osób wizja spędzania urlopu wśród tłumów bywa zniechęcająca, ale spokojnie – w Tatrach również można znaleźć mniej oblegane miejsca. Nie brakuje tam również kempingów w świetnych lokalizacjach.
Warto tu wspomnieć choćby o Camper Park na Szczycie Góry Rusiń-Ski, położonym w Bukowinie Tatrzańskiej. To duży kemping ze znakomitym widokiem na Tatry, Gorce i Babią Górę. Świetnie sprawdzi się dla rodzin z dziećmi – na terenie kempingu znajdziecie plac zabaw oraz tor przeszkód dla dzieci. Każde miejsce postojowe posiada przyłącze energetyczne i wodnokanalizacyjne. Na kempingu można też znaleźć dobrze wyposażone zaplecze sanitarne.
Drugi kemping w Tatrach, który zainteresuje osoby wynajmujące kampery, to Camping Ustup nr 207, położony w centrum Zakopanego (4 km od Krupówek). To doskonała baza wypadowa dla rodzin z dziećmi. Na kempingu znajdziecie kompleksowe zaplecze sanitarne, plac zabaw czy miejsce na ognisko.
Tatry kamperem z dziećmi – co można robić zimą?
Zimowe Tatry to oczywiście doskonałe miejsce na szaleństwa na stokach. Jeśli macie na pokładzie kampera fanów nart, snowboardu czy saneczek, to z pewnością podczas ferii będziecie mieli co robić! Na Podhalu nie brakuje również szkółek narciarskich dla najmłodszych – przez kilka dni zdążą się podszkolić, by jeszcze lepiej korzystać z zimowych szaleństw.
Jeśli pogoda będzie sprzyjać, to warto wybrać się na zimowy spacer. Rodzinom z dziećmi polecamy zwłaszcza łatwiejsze trasy, np. na Rusinową Polanę (jej długość to około 6,5 km). Polecamy również wyprawę na Gęsią Szyję – można stąd zobaczyć przepiękną panoramę i tatrzańskie szczyty. Zimą jednak warto zabrać tu ze sobą raczki, ponieważ podejście na górę bywa oblodzone.
W Zakopanem można też doświadczyć prawdziwego, górskiego kuligu. Takie kuligi są organizowane dla całych rodzin i często kończą wspólnym poczęstunkiem. Dzieci z pewnością będą zachwycone!
Podczas ferii w Tatrach warto też wybrać się choć raz na lodowisko. W Zakopanem znajdziecie naprawdę spore lodowisko o powierzchni 600m2 – łyżwy można wypożyczyć na miejscu, więc nie musicie zabierać swoich.
A jeśli będziecie mieli dość minusowych temperatur, to zawsze możecie podskoczyć wygrzać się w basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej. W samej Białce można znaleźć też aquapark, w którym nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych.
Osobom, które poza szusowaniem na stokach lubią zaczerpnąć podczas urlopów nieco kultury, polecamy też wyprawę do Willi Koliba, czyli pierwszego domu wybudowanego w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza. Obecnie znajduje się tu Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Warto wybrać się również do Muzeum Oscypka. To ciekawe miejsce, w którym możecie zobaczyć na żywo produkcję popularnego, góralskiego sera, a nawet wyprodukować własny serek. Na miejscu można kupić też oryginalne, podhalańskie oscypki.
Półwysep Helski
Zmieniamy nieco klimat – porzucamy góry na rzecz Morza Bałtyckiego! Ferie zimowy to znakomity moment na wyprawę na Hel. Zimą nie spotkasz tu aż tak dużych tłumów, jak latem, więc będziecie mogli w spokoju nacieszyć się wszystkimi atrakcjami. A na Helu jest co robić!
Na początek polecamy wyprawę do helskiego fokarium. Jest ono otwarte przez cały rok. Codziennie organizuje się tutaj pokazy karmienia fok. Na terenie fokarium można też zapoznać się z wystawami oraz ścieżkami edukacyjnymi poświęconymi życiu tych wodnych zwierząt. Co ciekawe – w fokarium można też zaadoptować fokę!
Kolejną atrakcją na Helu jest Muzeum Rybołówstwa, które znajduje się w dawnym kościele ewangelickim. Na terenie obiektu będziecie mogli podziwiać dawne łodzie rybackie i ich wyposażenie, makiety portów, miniatury historycznych statków czy dawne fotografie. Dowiecie się też sporo o zwyczajach rybaków, a także o szkutniczym rzemiośle Kaszubów.
Co ciekawe, na Helu znajduje się również mikromuzeum poświęcone gatunkowi zagrożonemu wyginięciem. Mowa oczywiście o morświnach. Nieopodal tzw. „Małej Plaży” znajdziecie właśnie Dom Morświna. Można tam dowiedzieć się sporo o historii morświnów, o tym, dlaczego są zagrożone wyginięciem oraz jakie są sposoby ich ochrony.
Podczas wyprawy na Hel polecamy również spacer po Parku Wydmowym. Wstęp do niego jest bezpłatny – do parku można też zaglądać przez całą dobę. Najatrakcyjniejszym punktem parku jest pomost, który rozciąga się wzdłuż brzegu zatoki. Kładki i pomosty umożliwiają obserwację okolicznych ptaków i roślinności bez ryzyka zniszczenia ich. Warto pamiętać o tym, że roślinność wydmowa jest objęta ścisłą ochroną, ponieważ to właśnie ona pomaga zatrzymywać piasek, co sprzyja przyrostom wydm.
Kamperem do Torunia: Miasta piernika i…Kopernika
Macie ochotę na to, by spędzić ferie w mieście? Nie ma problemu – tak się składa, że polskie miasta również mają sporo do zaoferowania! Na początek polecamy wyprawę do Torunia. 2 km od centrum znajdziecie spory kemping „Camping Tramp”, który oferuje aż 90 stanowisk dla kamperów. Dla gości przygotowano m.in. świetlicę, zaplecze sanitarne, Wi-Fi, ekologiczną zlewnię nieczystości oraz plac zabaw dla dzieci. Warto wybrać się tutaj kamperem – wokół Torunia również znajdziecie sporo atrakcji, do których najlepiej dojechać właśnie na czterech kółkach. Jeśli chcesz wynająć kampera na ferie zimowe, to koniecznie zerknij na naszą aktualną ofertę.
Wycieczkę po Toruniu warto zacząć od niespiesznego spaceru po centrum Starego Miasta. Toruń może pochwalić się wyjątkową starówką na mapie Europy! Co ciekawe, jeszcze w 1997 roku została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie w Starym Mieście kryje się większość toruńskich zabytków.
Sporo atrakcji znajdziesz na Rynku Staromiejskim, dlatego warto rozpocząć zwiedzanie właśnie od tego miejsca. Jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów w Toruniu jest oczywiście pomnik Mikołaja Kopernika, który odsłonięto jeszcze w 1853 roku. Na Rynku Staromiejskim można podziwiać również słynny Dwór Artusa, czyli gmach z XIX wieku, który niegdyś był miejscem spotkań elit oraz toruńskich kupców hanzeatyckich. Obecnie w Dworze Artusa odbywają się liczne wydarzenia kulturalne – warto zapoznać się z ofertą, być może podczas ferii uda Wam się posłuchać jakiegoś ciekawego koncertu.
Na Rynku znajdziecie także Ratusz Staromiejski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Okręgowe w Toruniu. Można tam obejrzeć Galerię Sztuki Gotyckiej, najstarszy w Polsce poczet królów polskich, a także Galerię malarstwa polskiego od poł. XVIII. W tej ostatniej dostępne są obrazy Jana Matejki, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego czy Zdzisława Beksińskiego.
Toruńskich świat pierników
Gdy będziecie chcieli nieco odpocząć od gotyckich budowli, warto skierować się ku Żywemu Muzeum Piernika. To interaktywna placówka, która pomaga lepiej poznać historię pierników i samego Torunia. Dodatkowo każdy może wziąć udział w wyrabianiu tradycyjnych pierników na bazie przepisu sprzed pięciuset lat!
Ciekawą opcją jest również Muzeum Toruńskiego Piernika; mieści się ono w XVIII-wiecznej fabryce pierników. W muzeum będziecie mieli okazję poznać skład toruńskiego piernika, obejrzeć unikatowe formy do wypieku słodkości oraz piec, w którym niegdyś wypiekano pierniki. W muzeum znajdziecie również samochód marki Żuk, którym jeszcze w czasach PRL-u rozwożono toruńskie pierniki do sklepów.
W Toruniu nie brakuje też oczywiście sklepów z piernikami – w centrum znajdziecie co najmniej kilka sklepów oferujących aromatyczne pierniki. My polecamy zajrzeć do butiku Igi Sarzyńskiej, w którym można znaleźć nie tylko pięknie ozdobione, klasyczne pierniki, ale również np. pieprzne pierniki na miodzie rzepakowym, pierniczki żytnie na miodzie nektarowo-spadziowym czy piernikowe rozety z ganaszem lawendowym. Palce lizać!
Toruńskie atrakcje dla dzieci
Jeśli wybieracie się na ferie zimowe wypożyczonym kamperem, to z pewnością będziecie poszukiwać też atrakcji, które zainteresują dzieci. Rodzinom polecamy zwłaszcza dwa ciekawe miejsca: Dom Legend Toruńskich, który łączy w sobie cechy teatru i muzeum. Będziecie mogli zapoznać się tu z 6 toruńskimi legendami – przedstawionymi na żywo. Drugim ciekawym wyborem dla rodzin z dziećmi jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. To interaktywne centrum, które pomaga poznać dzieciom naukę w praktyce. Warto zarezerwować na wizytę w centrum co najmniej kilka godzin – budynek jest ogromny i ma kilka kondygnacji, a poszczególne wystawy potrafią wciągnąć dzieci na kilkadziesiąt minut!