Sposoby na chorobę lokomocyjną w kamperze
Nawet najbardziej wymarzone wakacje w kamperze niektórych z nas przyprawiają o dreszcze. Przed dotarcie do celu podróży, konieczne jest pokonanie setek, a czasami tysięcy kilometrów. Kręte, górskie drogi czy nierównomierne tempo jazdy na zakorkowanych trasach to zmora zarówno dla dzieci i dorosłych, którym doskwiera choroba lokomocyjna. Jej symptomy, zgodnie z badaniami, odczuwa aż 2/3 podróżnych. Jak przygotować się do wielogodzinnej jazdy kamperem? W jaki sposób złagodzić pojawiające się dolegliwości?
Apteczka w kamperze
Najprostszy i najczęściej stosowany sposób walki z chorobą lokomocyjną zakłada zaaplikowanie odpowiedniego leku z apteki. Większość środków, dostępnych bez recepty, zawiera skopolaminę łagodzącą objawy choroby. Niestety – zażywając ją przed podróżą kamperem, musimy pamiętać, że powoduje ona również skutki uboczne. Takie jak choćby senność, suchość w ustach czy zaburzenia widzenia.
Naturalne metody
Zamiast przyjmować leki, możemy też przed wyruszeniem w podróż kamperem wypić herbatkę miętową lub rumiankową. W drodze pomóc mogą również miętowe cukierki lub guma. Kiedy dopadną nas już wymioty, zatrzymamy je pijąc napar z imbiru z dodatkiem cynamonu i miodu.
Przewiew w kamperze
Przed wyruszeniem w drogę, jeśli źle znosimy jazdę kamperem, warto usunąć z niego zawieszki zapachowe i urządzenia z aromatami, a następnie dokładnie wywietrzyć kabinę. Ze środka pojazdu należy też pozbyć się intensywnie pachnącej żywności, która może wzmagać nudności. Podróż bez przygód zapewni też montaż zakupionej w sklepie z akcesoriami kempingowymi klimatyzacji, dostarczającej chłodne, świeże powietrze do wnętrza.
Pomocna akupresura
Skutecznym sposobem na chorobę lokomocyjną może być też akupresura. By pozbyć się dolegliwości należy uciskać punkt położony kilka centymetrów nad nadgarstkiem. W aptece można też znaleźć specjalne plastry akupresurowe, które przykleja się na ręce przed rozpoczęciem podróży kamperem.
Odpowiednia pozycja
Nie bez znaczenia jest również nasza postawa w trakcie podróży. Symptomy choroby lokomocyjnej nasilają się podczas przeglądania telefonu, grania na tablecie czy oglądania filmu na laptopie. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, trzymajmy głowę prosto, unikając gwałtownych ruchów. Dobrze działa też wpatrywanie się w jeden punkt na środku drogi.