Toaleta kempingowa -wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Toaleta w przyczepach kempingowych oraz w kamperach stanowi zagadkę zwłaszcza dla tych osób, które nie miały okazji do tej pory wypróbować caravaningu. Jeśli zastanawiasz się, jak rozwiązano kwestię sanitariów i czy ogarnięcie toalety kempingowej jest trudne, to poniższy artykuł jest dla Ciebie. Zebraliśmy wszystkie najczęściej pojawiające się pytania – zapoznaj się z treścią i przygotuj na pierwszą podróż z kamperem lub z przyczepą!
Jakie toalety są stosowane w kamperach?
W pojazdach kempingowych używa się przede wszystkim chemicznych toalet przenośnych. To wygodna opcja, ponieważ łączy w sobie klasyczną toaletę (muszla, klapa i spłuczka) ze zbiornikiem na nieczystości. Zbiornik można odłączać od całości i opróżniać we wskazanych miejscach. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z caravaningiem obawia się tego procesu, ale uspokajamy. To naprawdę nie jest straszne! Pojemniki są szczelne, a stosowane dodatkowo środki czystości zapobiegają rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.
Toaleta przenośna czy pod zabudowę?
Warto wiedzieć, że same toalety chemiczne również są zróżnicowane. Do swojego pojazdu kempingowego możesz wybrać toaletę przenośną lub pod zabudowę. Czym różnią się oba modele? Przede wszystkim tym, że toalety pod zabudowę posiadają specjalną podstawkę, którą można zamontować na stałe do podłoża samochodu. Która toaleta będzie lepsza? Tak naprawdę nie ma tu jednej, dobrej odpowiedzi – wszystko zależy od posiadanego modelu kampera lub przyczepy kempingowej oraz ich wielkości. Warto jednak podkreślić, ze przy wyborze toalety do pojazdu kempingowego znacznie większą rolę odgrywa… pojemnik na nieczystości, a w zasadzie jego wielkość.
Zbiornik na nieczystości w kamperze
Przeciętne zbiorniki do pojazdów kempingowych posiadają pojemność od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu litrów. Warto podkreślić, że jeśli 4-osobowa rodzina będzie korzystała z toalety w kamperze codziennie, to po kilku dniach (2-3-4, zależnie od pojemności) zbiornik należy opróżnić. Jeśli pojazdem kempingowym podróżują tylko dwie osoby, to opróżnianie pojemników może być rzadsze. Mimo wszystko zalecamy jednak robić to co kilka dni, zwłaszcza latem. Wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu się bakterii, jeśli więc chcecie uniknąć nieprzyjemnych zapachów w kamperze, to warto opróżniać zbiornik na nieczystości w miarę regularnie.
Jak wygląda opróżnianie takiego zbiornika? To bardzo proste. Wystarczy otworzyć zewnętrzne drzwiczki pojazdu, odczepić zbiornik od toalety i wylać jego zawartość do przeznaczonego do tego miejsca. Profesjonalne postoje czy kempingi mają zwykle przygotowane osobne miejsca na opróżnianie nieczystości i należy z nich korzystać. Jeśli jednak musisz opróżnić zbiornik na przykład na stacji benzynowej i nie przeznaczono na niej miejsca do ogarnięcia kempingów, to w takiej sytuacji zawartość zbiornika należy po prostu wylać do toalety.
Pamiętajmy o tym, że NIGDY nie należy wylewać zawartości takich zbiorników np. na trawę czy w zarośla znajdujące się nieopodal kempingów. Pomijając fakt, że to niekulturalne (nieprzyjemne zapachy mogą się roznosić i skutecznie zniszczyć wypoczynek innych kempingowiczów), to na dodatek może też zaszkodzić okolicznej florze i faunie. Do czyszczenia zbiorników bardzo często używa się środków chemicznych, dlatego niewskazane jest wylewanie nieczystości w miejsca nieprzeznaczone do tego. Pod żadnym pozorem nie należy wlewać też nieczystości do jezior czy rzek. Zawartość kasety toaletowej może skazić wodę i doprowadzić do poważnych problemów.
Jak dbać o toaletę kempingową?
Aby toaleta długo nam służyła i przede wszystkim nie wydzielała nieprzyjemnych zapachów, musimy zadbać o odpowiednie środki chemiczne.
Na początku warto wspomnieć o kwestii najważniejszej, czyli o papierze toaletowym. W kempingach oraz w przyczepach kempingowych należy stosować papier toaletowy, który po zetknięciu z wodą bardzo szybko rozpuszcza się. To gwarantuje, że zbiornik nie zapcha się i nie będziesz musiał męczyć się na kempingu z ewentualnym przetykaniem go.
Co jeszcze warto zabrać w trasę? Polecamy tabletki do zbiornika z nieczystościami. Przyspieszają one ich rozkład i jednocześnie zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnych zapachów, a więc są niezastąpione zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Co ważne, dawka środku chemicznego w tabletkach jest odmierzona, dlatego nie musisz martwić się o to, że wlejesz za dużo specyfiku i uszkodzisz zbiornik. Tabletki można śmiało stosować w toaletach przenośnych i kasetowych bez najmniejszego problemu.
Inną opcją wartą rozważenia są płyny do stosowania w zbiornikach na fekalia. Polecamy wybierać płyny biodegradowalne, które eliminują przykre zapachy i przyspieszają rozkład nieczystości oraz papieru. Warto dokładnie przeczytać opis produktu – zalecamy wybierać płyny, które zapobiegają zamarzaniu nieczystości nawet do -20 stopni Celsjusza. To niezastąpiony sprzymierzeniec dróg w okresie jesienno-zimowym. Jeśli nieobce Wam są skandynawskie klimaty i lubicie podróże wśród śniegu i mrozu, to musicie pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu zbiorników na wodę. Płyny biodegradowalne często zapobiegają zamarzaniu nieczystości, co czyni je produktami 2w1 i pozwala zaoszczędzić nieco miejsca podczas pakowania bagaży. Warto też zwrócić uwagę na produkty, które zwiększają żywotność zbiorników na nieczystości i ułatwiają ich czyszczenie. Na szczęście coraz więcej firm oferuje takie środki chemiczne, które łączą w sobie wiele funkcji. Z tego względu doskonale sprawdzają się na kempingu.
Płyn do spłuczki to kolejne z istotnych akcesoriów. To produkt do codziennego stosowania, który zapobiega tworzeniu się osadów. Może on zastąpić płyny wlewane bezpośrednio do pojemnika na nieczystości. Taki środek wlewa się do zbiornika z wodą do spłukiwania. Działa on na tej samej zasadzie – eliminuje nieprzyjemne zapachy i przyspiesza rozkładanie nieczystości. Dodatkowo ułatwia utrzymanie kaset w czystości.
Czy takie produkty czyszczące są bezpieczne dla środowiska? Choć wiele z nich jest biodegradowalnych, to mimo wszystko zachęcamy do wylewania nieczystości wyłącznie do miejsc do tego przeznaczonych. Niewątpliwie najlepiej wybierać takie preparaty, które są mniej szkodliwe ekologiczne. Nie musisz natomiast obawiać się o ewentualne uszkodzenia systemu sanitarnego. Płyny w żaden sposób nie zagrażają zbiornikom na nieczystości czy wodzie w spłuczce, a zdecydowanie pomagają w utrzymaniu toalety w czystości. Oczywiście, warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich proporcji.
Uwaga! Jeśli mimo wszystko nie stosujesz środków chemicznych do sanitariów, pamiętaj, że w takiej sytuacji powinieneś opróżniać nieczystości codziennie (lub maksymalnie co 2 dni).
Jak dbać o toaletę, gdy nie korzystamy aktualnie z kampera czy z przyczepy kempingowej?
W takim wypadku wymontowujemy toaletę chemiczną i odkładamy ją w bezpieczne miejsce, w którym temperatury nie osiągają minusowych temperatur. Pamiętamy przy tym o zapewnieniu przepływu powietrza i oczywiście uprzednim wyczyszczeniu całej toalety. Warto również zwrócić uwagę na zakonserwowanie uszczelek, ponieważ dzięki temu toaleta kempingowa będzie służyć nam dłużej. Zimą pamiętajmy również o tym, by nie zamykać zaworu spuszczania nieczystości.
Podsumowując, dbanie o toalety przenośne na kempingu na stanowi żadnego problemu. Nie jest też nieprzyjemne, pod warunkiem, że zadbamy o dodatkowe środki chemiczne i będziemy pamiętać o regularnym opróżnianiu ścieków. Przy zachowywaniu zasad nie musisz martwić się o nieprzyjemne zapachy rozprzestrzeniające się po całym kamperze czy przyczepie kempingowej.
O czym warto pamiętać przy zakupie toalety przenośnej? Jeśli masz bardzo ograniczoną przestrzeń w kamperze, to zwróć uwagę na to, czy dana toaleta jest obrotowa.Wówczas zyskasz mnóstwo możliwości do ustawienia jej w wygodny sposób i przestawiania np. przed wejściem pod prysznic w celu zyskania dodatkowego miejsca. To sprytne rozwiązania ułatwia zaplanowanie przestrzeni w łazience, która zwykle jest ograniczona i musi być dobrze przemyślana. Na szczęście chemiczne toalety przenośne wyróżniają się niewielkimi rozmiarami. To ułatwia wpasowywanie ich w przestrzeń w przyczepie kempingowej lub w kamperze.
Jeśli nie wiesz, który model sprawdziłby się najlepiej w Twoim pojeździe, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i zaprezentujemy dostępne opcje. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą naszego sklepu z akcesoriami kempingowymi. Znajdziesz tam nie tylko toalety przenośne i kasetowe, ale też szeroki wybór środków czyszczących i papieru toaletowego. Dzięki temu w jednym miejscu możesz nabyć wszystkie niezbędne akcesoria i cieszyć się komfortowym wyjazdem. Bardzo serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą wszystkie osoby poszukujące sklepu z akcesoriami kempingowymi.