Wakacyjna podróż kamperem – Poznajemy Polskę razem z dziećmi!
Wakacje trwają, a Ty nie wiesz, gdzie zabrać swoją pociechę, by cała rodzina była zadowolona? Mamy dla Ciebie idealną propozycję! Przygotowaliśmy plan trasy kamperem, która pozwoli Wam poznać nasz kraj i odkryć jego uroki. Na trasie uwzględniliśmy atrakcje dla dorosłych i dla dzieci, które zachwycą najmłodszych, a Wam pozwolą prawdziwie odpocząć. W drogę!
Przystanek 1 – Warszawa
Jak poznawać kraj, to od jego stolicy, dlatego zaczniemy od Warszawy. Jest to miasto, które zachwyca na wielu płaszczyznach. Bogata historia, przeplatająca się z nowoczesnością, imponujące zabytki, tętniące życiem dzielnice i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Początki Warszawy sięgają XIII wieku, kiedy to książę mazowiecki Bolesław II założył gród na brzegu Wisły. Przez stulecia miasto rozwijało się jako ośrodek handlu i rzemiosła, a w XVI wieku stało się stolicą Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W XVIII wieku Warszawa przeżywała okres świetności, stając się ważnym centrum kultury i sztuki. Niestety, II wojna światowa przyniosła miastu ogromne zniszczenia. Po wojnie Warszawa została odbudowana z imponującym rozmachem, zachowując przy tym wiele cennych zabytków.
Dla miłośników historii i kultury obowiązkowym punktem programu jest Zamek Królewski, dawna rezydencja polskich królów, dziś muzeum z bogatą kolekcją dzieł sztuki i relikwiami narodowymi. Warto również odwiedzić Stare Miasto z kolorowymi kamienicami, urokliwymi uliczkami i Rynkiem Starego Miasta, gdzie można podziwiać charakterystyczną Kolumnę Zygmunta Wazy. Na Starym Mieście odpoczniecie w jednej z licznych restauracji, które oferują regionalne, polskie dania, ale także pyszności z innych zakątków świata! Dzieci chętnie zjedzą lody z wszechobecnych lodziarni lub spędzą czas w pijalni czekolady. Po odpoczynku udajcie się na zwiedzanie Łazienek Królewskich, które latem wyglądają zjawiskowo! Łazienki Królewskie to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych parków w Warszawie. Zespół pałacowo-ogrodowy, założony w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zachwyca swoją architekturą, rzeźbami, pomnikami i bujną zielenią. Sercem Łazienek Królewskich jest Pałac na Wyspie, perła polskiego klasycyzmu. W jego wnętrzach można podziwiać m.in. Salę Wielką, Salon Koncertowy i Gabinet Marmurowy. Jeśli Wasze dzieci lubią zwierzęta, koniecznie zabierzcie ze sobą orzeszki i rzućcie coś wszechobecnym wiewiórkom, które oswojone nie boją się ludzi.
Zarezerwujcie jeden dzień na odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik – to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie naukę, zabawę i edukację. Jest to interaktywne muzeum, w którym można nie tylko oglądać eksponaty, ale również brać czynny udział w eksperymentach i doświadczeniach. Centrum Nauki Kopernik podzielone jest na kilka stref tematycznych, m.in.:
- Światło: W tej strefie można poznać tajniki światła, badać jego właściwości i tworzyć własne iluzje optyczne.
- Mechanika: Tu można odkryć zasady fizyki rządzące ruchem, siłą i energią.
- Ciało Człowieka: W tej strefie można poznać budowę i funkcjonowanie ludzkiego ciała.
- Geo: Tu można poznać tajemnice Ziemi, badać skały i minerały, a także dowiedzieć się o zjawiskach geologicznych.
- Kosmos: W tej strefie można poznać gwiazdy, planety i galaktyki, a także dowiedzieć się o kosmicznych misjach i odkryciach.
Centrum Nauki Kopernik to nie tylko miejsce dla dzieci. Również dorośli mogą się tu świetnie bawić i poszerzać swoją wiedzę. W muzeum organizowane są również liczne warsztaty, pokazy i wykłady dla osób w każdym wieku.
Na koniec zajrzycie do zoo. Zoo w Warszawie to jedno z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Zostało założone w 1928 roku i od tego czasu stało się ulubionym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Warszawy i turystów. W warszawskim zoo mieszkają tysiące zwierząt z różnych zakątków świata. Można tu zobaczyć m.in.: lwy, tygrysy, słonie, żyrafy, małpy, niedźwiedzie, pandy, zebry, renifery, strusie, aligatory, motyle i wiele innych. To również miejsce, gdzie można dowiedzieć się wiele o ich życiu, zwyczajach i zagrożeniach, z jakimi się spotykają. W zoo organizowane są liczne pokazy edukacyjne, warsztaty i konkursy dla dzieci.
Parkingi dla kamperów w Warszawie:
- Parking dla kamperów i przyczep (Płochocińska 15, 03-191 Warszawa) – czynny całą dobę.
- pl (Poprawna 127, 03-984 Warszawa) – czynny całą dobę.
Przystanek 2 – Mazury
Mazury to region geograficzny położony w północno-wschodniej Polsce. Znany jest z pięknych jezior, lasów i bogatej historii. Mazury są popularnym miejscem wypoczynku dla turystów z Polski i zagranicy. To miejsce z pewnością spodoba się miłośnikom wody i sportów wodnych. Można tu wynająć łódź, kajak lub jacht i pływać po malowniczych jeziorach. Popularne są również rejsy statkami turystycznymi.
Jak Mazury, to jedno z popularniejszych miast, czyli Giżycko. Zobaczcie tu Twierdzę Boyen, która jest imponującym przykładem pruskiej sztuki fortyfikacyjnej XIX wieku. Zbudowana w latach 1844-1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV, stanowiła ona jeden z najważniejszych elementów pruskiego systemu obronnego na Mazurach. Obecnie Twierdza Boyen jest udostępniona dla turystów. Na jej terenie znajduje się muzeum, galeria sztuki, punkt widokowy, a także odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i sportowe. Wejdźcie także na Wieżę Ciśnień, z której roztacza się przepiękny widok na panoramę miasta.
Warto wybrać się na rejs po jeziorze Dobskim i obejrzeć Wyspę Kormoranów, która jest miejscem lęgowym kormoranów i czapli siwych. To doskonały sposób na relaks i obcowanie wśród przyrody.
Nie zapomnieliśmy także o dzieciach – najmłodsi z pewnością ucieszą się z wizyty w parku linowym! Park Linowy Wiewióra w Giżycku to jeden z największych parków linowych na Mazurach. Oferuje on 5 różnych tras o łącznej długości ponad 4200 metrów. Trasy różnią się stopniem trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejną atrakcją dla dzieci, z której z pewnością ucieszą się też dorośli, jest wizyta w wyjątkowym zoo. Zoo Safari Okrągłe w Giżycku to jedyne w Polsce zoo, w którym zwierzęta żyją na wolnym wybiegu. Zwiedzający mogą podziwiać zwierzęta z bliska z okien specjalnie przygotowanych pojazdów. Znajduje się tu także Park Dinozaurów.
Parkingi dla kamperów w Giżycku:
- Camping Mazury Giżycko (ul. Społeczna 2, 11-500 Giżycko), z udogodnieniami takimi jak prąd, woda, toalety, prysznice, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia rowerów czy bar.
- Camping Słoneczny (ul. Społeczna 33, 11-500 Giżycko) z udogodnieniami takimi jak sklep spożywczy, miejsce na ognisko czy bar.
Przystanek 3 – Białowieża
Białowieża to wieś położona w województwie podlaskim, na skraju Puszczy Białowieskiej – jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie. Znana jest z bogatej flory i fauny, w tym z żubrów – ostatnich dzikich żubrów w Europie!
Główną atrakcją Białowieży są oczywiście żubry, które znajdują się w Puszczy Białowiejskiej – rezerwacie wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Te przepiękne zwierzęta zobaczycie w Rezerwacie „Żubry”, w którym można zobaczyć je w naturalnym środowisku. Oprócz żubrów zaobserwować tu możecie jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie, żubry, lisy, borsuki, jenoty, a także liczne gatunki ptaków. Zwierzęta to nie jedyne atrakcje! Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego prezentuje wystawy poświęcone historii i przyrodzie Puszczy Białowieskiej, wizyta w nim to świetna lekcja historii i przyrody – dla dorosłych i dla dzieci. Dworek Carski w Białowieży to zabytkowy budynek z XIX wieku, który przez wiele lat był letnią rezydencją rosyjskich carów. Zbudowany w 1889 roku na polecenie cara Aleksandra III, dworek stał się symbolem władzy i prestiżu carów w Puszczy Białowieskiej. Dworek zbudowany jest z drewna modrzewiowego, co nadaje mu charakterystyczny wygląd. Obecnie w Dworku mieści się muzeum, w którym można zobaczyć ekspozycje poświęcone historii dworku, carów i Puszczy Białowieskiej.
Po dniu zwiedzania czas na rozrywkę – Park Linowy w Białowieży oferuje trasy o różnym stopniu zaawansowania, od najmłodszych, po dorosłych.
Parkingi dla kamperów w Białowieży:
- Camping u Michała (ul. Krzyże 11 w Białowieży) – Jest czynny od 10:00 do 22:00, a w niedziele od 12:00 do 22:00.
Przystanek 4 – Toruń
Toruń, miasto Mikołaja Kopernika, to obowiązkowy punkt na naszej trasie. To piękne miasto położone nad Wisłą, którego symbolem są pierniki.
Stare Miasto w Toruniu, niczym zaklęte w bursztynie średniowiecze, zachwyca wąskimi uliczkami, gotyckimi kamienicami i imponującymi zabytkami. Spacer po Starym Mieście to podróż w czasie, gdzie na każdym kroku odkrywamy ślady bogatej historii i kultury. Wycieczkę zacznij od pięknego Ratusza – majestatycznego symbolu miasta, wzniesionego w XIII wieku. Z jego wieży rozciąga się panorama Torunia, a w murach mieści się Muzeum Okręgowe z bogatą kolekcją eksponatów. Marzy Ci się wycieczka do Pizy? Krzywą Wieżę mamy w Polsce! Krzywa Wieża w Toruniu, niczym wyjęta z baśni, wznosi się majestatycznie nad Rynkiem Staromiejskim. Jej charakterystyczne odchylenie od pionu o 81 cm od wieków budzi ciekawość i inspiruje legendy. To nie tylko imponujący zabytek, ale też symbol miasta i jeden z jego najpopularniejszych punktów widokowych. Według legendy, Krzywa Wieża została zbudowana przez zakochanego rycerza, który złamał śluby zakonne. Kara za grzech miała być widoczna dla wszystkich, stąd odchylenie wieży. Inna legenda głosi, że wieża wykrzywiła się od ciężaru zgromadzonych w niej ksiąg mądrości. Wewnątrz wieży znajduje się muzeum poświęcone historii Torunia i samej Krzywej Wieży. Z tarasu widokowego na szczycie rozciąga się panorama miasta, a w pogodny dzień można zobaczyć nawet odległe wzgórza. Toruń nieodłącznie kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem, dlatego koniecznie zobaczcie Dom Mikołaja Kopernika, w którym dziś mieści się muzeum poświęcone astronomowi i Pomnik Mikołaja Kopernika, stanowiący centralny punkt Rynku Staromiejskiego. Aby cofnąć się do zamierzchłych czasów, odwiedź Dwór Artusa. Dwór Artusa, majestatyczna budowla z czerwonej cegły dominująca nad południową pierzeją Rynku Staromiejskiego w Toruniu, to nie tylko zabytek, ale i tętniące życiem centrum kultury. Historia Dworu sięga XIV wieku, kiedy to w tym miejscu wzniesiono pierwszy budynek, pełniący funkcję siedziby elitarnych bractw kupieckich. Początkowo skromny, Dwór Artusa z czasem stał się symbolem bogactwa i prestiżu toruńskiego patrycjatu. W 1802 roku pierwotny budynek rozebrano, a na jego miejscu wzniesiono nowy, monumentalny gmach w stylu eklektycznym, nawiązujący do poprzednika. Obecny Dwór Artusa zachwyca bogatą fasadą, zdobioną rzeźbami i herbami, oraz przestronnym wnętrzem z imponującą salą balową. Miłośnicy architektury sakralnej zobaczyć powinni Kościół Mariacki w Toruniu. Zbudowany w XIV wieku przez franciszkanów, nawiązuje do najlepszych wzorców gotyckich: wysmukłe filary, ostre łuki, duże okna, sklepienia gwiaździste. Największe wrażenie robi strzelistość i monumentalność wnętrza. Przy kościele zachował się gotycki mur klasztorny z XIV wieku z kryptami grobowymi. Na koniec coś dla dzieci i dorosłych, czyli Żywe Muzeum Piernika. W tym muzeum będziecie mogli poznać historię tego tradycyjnego wypieku oraz własnoręcznie upiec piernikową pamiątkę!
Parkingi dla kamperów w Toruniu:
- WoW! Kamper (ul. Generała Józefa Bema 9, 87-100 Toruń) – otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-17:00.
- Parking przy drodze (Bulwar Filadelfijski, 87-100 Toruń).
Przystanek 5 – Trójmiasto
Na zakończenie naszej podróży docieramy do Trójmiasta. Gdańsk, Gdynia i Sopot oferują mnóstwo atrakcji!
Gdańsk to miasto na wybrzeżu Bałtyku w północnej Polsce, stolica województwa pomorskiego. Jest to szóste co do wielkości miasto w Polsce i główny port morski. Gdańsk jest miastem z bogatą historią, sięgającą średniowiecza, kiedy to był ważnym ośrodkiem handlowym Hanzy. Miasto było również świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m.in. II wojny światowej, kiedy to zostało mocno zniszczone. Jednak Gdańsk został odbudowany po wojnie i jest dziś ważnym ośrodkiem kulturalnym, gospodarczym i turystycznym.
Gdańsk ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, w tym zabytkową starówkę z licznymi kościołami, muzeami i kamienicami; piękne plaże; oraz tętniące życiem życie nocne. Fontanna Neptuna to imponująca fontanna znajdująca się na Długim Targu w Gdańsku, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Długi Targ to historyczny plac, serce Starego Miasta w Gdańsku, otoczony wieloma pięknymi kamienicami, kościołami i ratuszem. Bazylika Mariacka to gotycka bazylika, która jest największym kościołem w Polsce i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Gdańska. Została zbudowana w XIV wieku i szczyci się pięknym wnętrzem z licznymi dziełami sztuki. Dzieci znajdą w Gdańsku wiele atrakcji, w tym Zoo czy AmberSky, czyli koło widokowe, z którego roztacza się panoramiczny widok na Gdańsk i Zatokę Gdańską.
W przeciwieństwie do Gdańska i Sopotu, Gdynia jest stosunkowo młodym miastem. Powstała w 1926 roku z małej wioski rybackiej i szybko rozwijała się jako główny port morski i baza marynarki wojennej II Rzeczypospolitej. Gdynia odgrywała również ważną rolę w czasie II wojny światowej, kiedy to była oblegana przez hitlerowców. Po wojnie miasto zostało odbudowane i stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym.
Jak Gdynia to oczywiście jedna z najpiękniejszych promenad, Skwer Kościuszki. Znajduje się na nim wiele sklepów i restauracji, w których spróbujecie nadmorskich przysmaków. Miłośnicy historii powinni odwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej. Znajduje się tu wiele eksponatów, w tym okręty podwodne, samoloty i broń morska. Dzieci i dorośli koniecznie zobaczyć powinni Akwarium Gdyńskie. To jedno z najnowocześniejszych akwariów w Europie, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. Akwarium zostało otwarte w 1971 roku i od tego czasu odwiedziło je ponad 10 milionów osób! Na jego powierzchni ponad 11 000 m2 znajduje się 144 baseny, w których żyje ponad 2500 gatunków zwierząt morskich z całego świata. Akwarium dzieli się na Morza Zimne, Morza Tropikalne, Kanał Rekinów, Galerię Słodkowodną i Terrarium.
Pierwsze wzmianki o Sopocie pochodzą z XIII wieku. Początkowo była to mała osada rybacka, która z czasem rozwinęła się w popularne uzdrowisko. W XIX wieku Sopot stał się ulubionym miejscem wypoczynku dla bogatych Niemców i Polaków. Zbudowano tu wiele luksusowych hoteli, restauracji i kasyn.
Sopot może pochwalić się najdłuższym molo w Europie, mierzącym 511,5 metra. Z mola roztacza się piękny widok na Zatokę Gdańską i Sopot. Na końcu mola znajduje się popularne akwarium. Ulica Bohaterów Monte Cassino to główny deptak Sopotu. Znajduje się tu mnóstwo sklepów, restauracji i innych ciekawych miejsc. O zawrót głowy przyprawi Was Krzywy Domek. To budynek o nietypowej, krzywej konstrukcji, który jest jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Sopotu.
Parkingi dla kamperów w Trójmieście:
Gdańsk:
- PG Camper Park ( Towarowa 40) – ten parking oferuje miejsca dla 40 kamperów z dostępem do wody, prądu, sanitariatów i Wi-Fi.
- Camper Park & Camping (ul. Wydmy 9) – ten camping oferuje miejsca dla 50 kamperów i przyczep kempingowych z dostępem do wody, prądu, sanitariatów, Wi-Fi i placu zabaw dla dzieci.
Sopot:
- Park45 (ul. Bitwy pod Płowcami 55) – ten camping oferuje miejsca dla 100 kamperów i przyczep kempingowych z dostępem do wody, prądu, sanitariatów, Wi-Fi, basenu i placu zabaw dla dzieci.
Gdynia:
- Camper Park Gdynia (ul. 10 Lutego 46) – ten camping oferuje miejsca dla 25 kamperów z dostępem do wody, prądu, sanitariatów i Wi-Fi.
- Parking Molo Gdynia (al. Jana Pawła II 1) – ten parking oferuje miejsca dla kamperów z dostępem do prądu i Wi-Fi.
Szerokiej drogi!