Wycieczka kamperem po Dolnym Śląsku. Część I
Choć Dolny Śląsk zmaga się obecnie ze skutkami ogromnej powodzi, to z pewnością za jakiś czas będzie potrzebował wsparcia turystów, którzy pomogą odbudować jego świetność. Już dziś chcemy zachęcić Was do odwiedzenia Dolnego Śląska i okolic oraz do wsparcia lokalnych biznesów. To region na tyle bogaty w atrakcje, że naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Sprawdźcie, co ciekawego można zobaczyć w tej części Polski podczas wycieczki kamperem!
Przystanek nr 1 – Kamieniec Ząbkowicki
Podróż kamperem po Dolnym Śląsku rozpoczynamy od odwiedzenia Kamieńca Ząbkowickiego. Można tu znaleźć prawdziwą perłę architektury neogotyckiej. Mowa oczywiście o Pałacu Marianny Orańskiej, córki króla Niderlandów, Wilhelma I Orańskiego. To właśnie na życzenie Marianny rozpoczęto budowę w 1838 roku. Pałac, wraz ze 120-hektarowym parkiem, jest w całości dostępny dla zwiedzających. Jego styl architektoniczny dość wyraźnie nawiązuje też do budowli znanych z okolic północnej Italii.
W Kamieńcu Ząbkowickim warto też ujrzeć zespół klasztorny opactwa cysterskiego, wpisany do rejestru zabytków. W skład kompleksu wchodzi: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Starszego, klasztor, spichrz oraz obiekty mieszkalno-gospodarcze. W samym kościele będziecie mogli obejrzeć przepiękną, polichromowaną ambonę, którą wykonano jeszcze w 1708 roku.
Kamieniec Ząbkowicki posiada dziki kemping, na którym można zatrzymać się kamperem. Niestety nie znajdziecie tu bogatej infrastruktury kempingowej, ale spokojnie! Nasza wypożyczalnia kamperów zapewnia asortyment niezbędny do nocowania na dziko – m.in. panele fotowoltaiczne, zbiornik wody czystej czy butlę gazową.
Przystanek nr 2 – Kłodzko
W Kłodzku nie brakuje atrakcji dla fanów historycznego zwiedzania. Tutaj warto zajrzeć m.in. do Twierdzy Kłodzko, czyli cennej twierdzy obronnej powstałej i rozbudowywanej w XVII i XVIII wieku. Z twierdzy korzystano jeszcze w czasach kampanii napoleońskiej. To niezwykle ciekawy obiekt militarny, w którym można prześledzić, jak niegdyś pracowali minierzy i żołnierze. Co ciekawe, Twierdzę Kłodzko można zwiedzać również nocami.
Kolejną atrakcją w Kłodzku jest Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To kościół zbudowany w stylu późnogotyckim – jest uznawany za najpiękniejszy zabytek sakralny Kłodzka. W jego wnętrzu będziecie mieli okazję podziwiać m.in. Madonnę Kłodzką, czyli XIV-wieczny wizerunek Maryi namalowany na desce wykonanej z topoli.
W Kłodzku warto też zobaczyć na własne oczy Most Gotycki. To zabytkowy most, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV wieku – budowniczy używali do budowy zaprawy z białek jaj, wapnia oraz piasku. Dziś ten okazały most jest oficjalnie wpisany do rejestru zabytków. Na jego 6 filarach można podziwiać kamienne rzeźby, które przedstawiają: Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny, słynnego już św. Jana Nepomucena, Ukrzyżowanie, św. Franciszka Ksawerego, Pietę i św. Wacława. Z uwagi na gotycką architekturę, most bywa niekiedy porównywany do Mostu Karola w Pradze. Warto jednak podkreślić, że nasz polski zabytek jest jednak od niego jeszcze starszy!
Podczas wizyty w Kłodzku nie można też pominąć Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Mieści się ono w barokowym budynku, w którym niegdyś jezuici prowadzili konwikt. W muzeum można obejrzeć niezwykle ciekawe wystawy stałe, m.in. wystawę poświęconą 1000-letniej historii Kłodzka. W muzeum będziecie mieli okazję prześledzić też historię przemysłu szklarskiego, który rozwijał się na ziemi kłodzkiej od XIV wieku aż do lat 90. XX wieku.
Jedną z większych atrakcji Kłodzka jest również Minieuroland. To jedyny taki Park Miniatur na Dolnym Śląsku. Warto wybrać się do niego zwłaszcza z dziećmi – teren jest spory, maluchy będą miały gdzie się wybiegać. W Parku Miniatur znajdziecie 40 makiet odzwierciedlających wyjątkowe budowle z Ziemi Kłodzkiej. Dolnego Śląska i Europy. Twórcy makiet zadbali o zachowanie najdrobniejszych szczegółów, dzięki czemu prezentują się one wyjątkowo realistycznie.
To świetna lekcja architektury, ale i niejedyna atrakcja Minieurolandu. Znajdziecie tu również wyjątkowy, rajski ogród, w którym można podziwiać egzotyczne ptaki – flamingi, tukany, papugi czy korońce.
W Kłodzku również znajdziecie miejsca postojowe dla kamperów. Warto zwiedzać Dolny Śląsk pojazdem kempingowym – dzięki temu będziecie mogli zobaczyć więcej miejsc. A jeśli szukacie pobliskiej wypożyczalni kamperów, to pamiętajcie, że CarGO! znajdziecie aż w trzech miejscach w Polsce: w Grójcu (CarGO! Warszawa), w Kielnie (CarGO! Pomorze) oraz w Poznaniu (CarGO! Poznań).
Przystanek nr 3 – Zamek Leśna Skała w Szczytnej
Fanom zamków polecamy również Zamek Leśna Skała, zbudowany jeszcze w XIX wieku. To kolejna budowla, która reprezentuje styl gotycki.
Co ciekawe, przy bramie zamku można znaleźć figurę Św. Jana Nepomucena. Warto wiedzieć, że to święty szczególnie popularny na Dolnym Śląsku. Dlaczego? Ma to związek z pruską aneksją z 1740 roku.
Jan Nepomucen był uznawany za patrona Habsburgów, którzy panowali w czasach, gdy wojska pruskie wkroczyły na tereny śląskie. Inne popularne figury św. Jana Nepomucena można znaleźć m.in. w Kłodzku, Bardzie, Krzeszowie czy Kowarach. Może warto przy okazji wycieczki na Dolny Śląsk spróbować znaleźć jak najwięcej „Nepomuków”?
Przystanek nr 4 – Duszniki Zdrój
Duszniki Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które w 2024 roku świętowało 700-lecie istnienia. Wyjątkowy mikroklimat i urok miasta doceniano już na przestrzeni różnych wieków – bywał tu m.in. król polski Jan Kazimierz czy Fryderyk Chopin. Duszniki-Zdrój to idealny wybór dla osób, które chciałyby wypocząć w mieście i jednocześnie nacieszyć się piękną naturą. Przy okazji wizyty w Dusznikach warto zobaczyć Park Zdrojowy wraz z dzielnicą uzdrowiskową. Można w nim znaleźć m.in. Pijalnię Wód Mineralnych, Dworek im. Fryderyka Chopina, ogród fenologiczny czy podświetlaną fontannę.
Duszniki Zdrój są znane również z Czarnego Stawu. To idealne miejsce na spacer z rodziną – znajdziecie tu niewielki akwen wodny otoczony licznymi drzewami. W okolicy nie brak też miejsca do rozpalania ogniska, placu zabaw, boiska do piłki plażowej i stołów pingpongowych.
Co ciekawe, Duszniki-Zdrój są kolejnym miejscem na mapie Dolnego Śląska, w którym można znaleźć figurę św. Jana Nepomucena. Tutejsza figura powstała jeszcze w 1722 roku. Obecnie można ją znaleźć przy ulicy Wojska Polskiego.
Duszniki również posiadają pola campingowe, dlatego osoby, które wybierają się na wakacje wypożyczonym kamperem, spokojnie znajdą tu miejsca postojowe.
Przystanek nr 5 – Wambierzyce
Wambierzyce bywają nazywane śląską Jerozolimą, ponieważ miasto jest znane głównie za sprawą licznych, wyjątkowych obiektów sakralnych. Zalicza się do nich m.in. Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach. To prawdziwa perła architektury barokowej – bazylika została wzniesiona na początku XVIII wieku i jest znanym ośrodkiem kultu maryjnego. Prowadzi do niej 57 schodów. Ich liczba nie jest przypadkowa; reprezentują ona kolejno wiek Maryi w chwili poczęcia (15), wiek Jezusa (33) oraz symbol chórów angielskich (9).
Jedną z największych atrakcji sanktuarium jest ruchoma szopka, która liczy aż 800 figurek. To prawdziwy unikat na mapie Europy – szopka przedstawia bowiem nie tylko Boże Narodzenie, ale też liczne sceny biblijne, m.in. Ostatnią Wieczerzę czy Rzeź Niewiniątek.
Istotnym obiektem sakralnym w mieście jest również Kalwaria Wambierzycka. To zespół kaplic poświęconych Męce Pańskiej. Pierwsze kaplice wybudowano jeszcze w drugiej połowie XVII wieku, jednak z uwagi na to, że wykonano je z drewna, nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Obecne kaplice, które można podziwiać w Kalwarii Wambierzyckiej, pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku, a figury – z XIX i XX wieku.
Fani muzeów etnograficznych z pewnością powinni zajrzeć też do Skansenu Dawnych Sprzętów w Wambierzycach. Można tu obejrzeć zarówno wyposażenie dawnych izb mieszkalnych, jak i warsztatów pracy. Na miejscu dostępne są m.in. XIX-wieczne maszyny rolnicze, maszyny do szycia, kowadło, piec kowalski, a nawet kącik archeologiczny. Jest co oglądać! Małych podróżników z pewnością ucieszy też niewielkie zoo, w którym można podziwiać m.in. jelenie, daniele, sarny, strusie, dzikie świnie czy bażanty.
Podsumowanie
Dolny Śląsk jest bogaty w liczne atrakcje, dlatego w kolejnym artykule pokażemy Wam jeszcze więcej miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym regionie. Pamiętajcie, że mniejsze miejscowości na Dolnym Śląsku można spokojnie zwiedzić w 1-2 dni, dlatego idealnie sprawdzają się podczas wyprawy kamperem.
W tydzień jesteście w stanie zaliczyć nawet 4-5 miejscowości i zadbać o urozmaicenie – tak, by każdy członek wyprawy był zadowolony. Podczas takiej wyprawy bez problemu znajdziecie miejsca atrakcyjne pod względem architektonicznym, przyrodniczym, przyjazne dzieciom czy fanom sportu. Oczywiście Dolny Śląsk znany jest też z przepysznej, regionalnej kuchni, warto więc dodać do planu wycieczki obiad w wybranej restauracji.
Na Dolnym Śląsku nie brakuje też licznych kempingów – znajdziecie je m.in. w Kłodzku czy Dusznikach-Zdroju. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie na stronie: https://dolnyslask.travel/kempingi-na-dolnym-slasku/
A jeśli już teraz interesuje Was temat Dolnego Śląska, to koniecznie zajrzyjcie do naszych dawnych artykułów. Pisaliśmy m.in. o wycieczce objazdowej i ciekawych zamkach w regionie.