Wycieczka kamperem po Dolnym Śląsku. Część II
mieCzas na drugą część naszego przewodnika po Dolnym Śląsku. Tym razem zabierzemy Was m.in. w przepiękne okolice Borów Dolnośląskich, gdzie będziecie mogli nacieszyć oczy wyjątkową florą oraz fauną. Ponadto zwiedzimy również Pustynię Kozłowską oraz lokalne winnice. Sprawdźcie, jakie nietypowe miejsca możecie spotkać na Dolnym Śląsku!
Przystanek nr 1 – Kamperem do Bolesławca, czyli miasta ceramiki
Dolnośląski Bolesławiec jest znany głównie za sprawą przepięknej, biało-niebieskiej ceramiki. Co ciekawe, produkcję ceramiki w tych rejonach rozpoczęto jeszcze w XIV wieku, choć intensywniej rozwijać zaczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Obecnie Bolesławiec stara się o wpisanie ceramiki na listę dziedzictwa UNESCO.
Nie da się ukryć, że Bolesławiec żyje ceramiką – w samym mieście warto wybrać się do Muzeum Ceramiki. Funkcjonują w nim dwie wystawy stałe. Jedna z nich prezentuje dawną i współczesną ceramikę bolesławiecką. Wśród eksponatów znajdują się m.in. naczynia z drugiej połowy XVIII wieku.
Ciekawą atrakcją jest również Żywe Muzeum Ceramiki. Na miejscu będzie czekał na Was przewodnik, z którym można przejść całą manufakturę po to, by poznać poszczególne etapy produkcji naczyń kamionkowych – wypalanie, zdobienie, szkliwienie i wypał. W samym muzeum można również obejrzeć zabytkowe piece do wypalania ceramiki. Żywe Muzeum Ceramiki prowadzi również warsztaty, w trakcie których uczestnicy mogą samodzielnie ulepić oraz pomalować gliniane naczynia.
Miasto jest również znane za sprawą Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Co roku odbywa się ono w przedostatni weekend sierpnia. Festiwal to doskonała okazja do upolowania oryginalnej, bolesławieckiej ceramiki w bardzo atrakcyjnych cenach.
Podczas wizyty w Bolesławcu nie możecie też ominąć przepięknego rynku. Składają się na niego przepiękne, kolorowe kamienice oraz okazały ratusz zbudowany jeszcze w 1535 roku. Na rynku warto odszukać kamienicę z bramą piastowską z XVIII wieku – można na niej obejrzeć pieczęcie książąt śląskich.
Co ważne – miasto Bolesławiec jest przyjazne dla osób podróżujących kamperami. Znajdziecie tu m.in. parking stworzony z myślą o kamperach oraz punkt serwisowy. Jeśli więc dopiero co kupiłeś nowego kampera i zastanawiasz się, dokąd wybrać się w pierwszą podróż, bardzo polecamy ten kierunek!
Przystanek nr 2 – Pustynia Kozłowska, czyli perełka Dolnego Śląska
Nie każdy wie, że pięknymi wydmami może pochwalić się nie tylko Łeba, ale również… Dolny Śląsk! Pustynia Kozłowska (bo tak nazywają się piaszczyste, dolnośląskie wydmy) jest położona na obszarze Borów Dolnośląskich, w centrum Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Z Bolesławca dotrzecie tu samochodem kempingowym w 20 minut. Pustynia Kozłowska rozciąga się na obszarze o wielkości 20 ha; można ją spokojnie przejść w 2-3 godziny, w zależności od tego, jakie tempo spaceru preferujecie.
Skąd wzięły się wydmy na Dolnym Śląsku? Do ich powstania przyczyniły się m.in. karczowanie lasów i pożar z początku XX wieku, a także rosyjski poligon, który stacjonował w tych terenach i skutecznie rozjeżdżał teren. Obecnie wydmy zaczynają zarastać roślinnością, m.in. wrzosami, przez co ich obszar z roku na rok się zmniejsza. Warto zobaczyć je jeszcze teraz, póki nadal prezentują się imponująco.
Przystanek nr 3 – Dolnośląskie winnice
Jeśli macie ochotę pozwiedzać winnice, nie musicie już wybierać się na południe Europy. Tak się składa, że świetnymi winnicami może pochwalić się również Dolny Śląsk. Znajdziecie tutaj kilkadziesiąt różnych winiarni z gospodarstwami enoturystycznymi. Poniżej wymieniamy dwie winiarnie, które warto odwiedzić w tej okolicy:
Winnica Młynowo – znajduje się na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, a więc możecie do niej zajrzeć przy okazji zwiedzania Pustyni Kozłowskiej. W winnicy o powierzchni hektara aktualnie aktualnie uprawia się następujące szczepy: Cabernet Cantor, Roessler, Souvignier Gris i Johanniter.
Winnica Kindler – położona w Krainie Wygasłych Wulkanów, specjalizuje się w uprawie szczepów Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Blanc, Johannitera, Solarisa i Rieslinga. Właściciele chętnie opowiedzą co nieco o produkcji wina i zaproponują degustację swoich wyrobów.
Przystanek nr 4 – Średniowieczny Gród w Brzeźniku
Chcesz wypożyczyć kampera i wybrać się na Dolny Śląsk? Jeśli do tego jesteś fanem średniowiecznych atrakcji, to z pewnością nie możesz pominąć Grodu w Brzeźniku. Aktualnie to obiekt agroturystyczny, w którym można podziwiać m.in. palisady, chaty zielarki, kowala, tkaczki, myśliwego, chatę biesiadną czy sprzęty domowego użytku. Na terenie grodu żyją konie i krowy. Zwiedzanie indywidualne można odbyć wyłącznie w niedzielę. Dla grup zorganizowanych gród przygotowuje również warsztaty tkackie, łucznicze czy ceramiczne.
Przystanek nr 5 – Lwówek Śląski i zamek Płakowice
Fanom nieco młodszych, bo renesansowych obiektów architektonicznych, polecamy wycieczkę do zamku Płakowice, położonego w Lwówku Śląskim. To dość mało znany, a warty uwagi zamek. Co ciekawe, w XVI wieku była to jedna z największych budowli obronnych na Śląsku. Obecnie za darmo można zwiedzać tylko dziedziniec i krużganek. Wewnętrzne komnaty są wykorzystywane w celach prywatnych.
Sam Lwówek Śląski jest jednym z najstarszych polskich miast, bowiem prawa miejskie otrzymał jeszcze w 1217 roku. W mieście znajduje się sporo ciekawych zabytków. Warto wybrać się na spacer po centrum, by ujrzeć na własne oczy Basztę Bramy Lubańskiej. Mowa o średniowiecznej budowli o charakterze obronnym, która wchodziła w skład trzech wież broniących bram miejskich. To najbardziej rozpoznawalny symbol miasta, bywa często umieszczany na pocztówkach.
Lwówek Śląski może pochwalić się również jednym z najstarszych ratuszów w Polsce. Zbudowano go jeszcze w XIII wieku. Przetrwał on również drugą wojnę światową bez uszczerbku. W środku zachowały się oryginalne freski, które namalowało jeszcze w 1546 roku. Przedstawiają one zasady prawidłowego rządzenia w mieście; pod freskiem znajduje się też cytat z Księgi Wyjścia: Nie będziesz krzywdził żadnej wdowy i sieroty. jakbyś ich skrzywdził i będą się skarżyć do mnie, usłyszę ich skargę i zapali się gniew mój, i wygubię was mieczem, i będą żony wasze wdowami, a dzieci wasze sierotami będą. Cytat z Księgi Wyjścia 22, 21-23).
Co ciekawe, w ratuszu znajduje się również Sala Tortur, z której korzystali tutejsi sędziowie. Sala powstała około 1500 roku; obecnie można oglądać w niej przedmioty, które służyły do torturowania skazanych. W ratuszu znajduje się też loch głodowy – jest on uznawany za najstarszą część ratusza. Mierzy aż 6 metrów głębokości – podobno żaden skazaniec nie zdołał uciec z tego miejsca.
Przystanek nr 6 – Park Krajobrazowy Doliny Bobru
Po zwiedzeniu Lwówka Śląskiego wsiadamy do kampera i zmierzamy na południe, prosto do Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Został on utworzony w celu ochrony doliny rzeki Bóbr, niezwykle bogatej w faunę i florę. Żyją tu m.in. żmije zygzakowate, nietoperze, salamandry plamiste oraz traszki. Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru znajduje się Góra Zamkowa – na jej szczycie stoi Zamek Wleń, którego budowę rozpoczęto jeszcze w XII wieku.
Częścią parku krajobrazowego jest również Borowy Jar, przez który przebiegają szlaki turystyczne połączone z Jelenią Górą. Co ciekawe, w samym Borowym Jarze można też znaleźć ścieżki tematyczne, m.in. Ścieżkę Poetów. W Parku Krajobrazowym Dolinie Bobru można również znaleźć dwa źródełka: Cudowne Źródełko pod Górą Kapliczną oraz Źródło Hipokrene.
Przystanek nr 7 – Jelenia Góra
Ostatni przystanek na naszej trasie po Dolnym Śląsku to Jelenia Góra. Jeśli wybieracie się na zwiedzanie kamperem z wypożyczalni, to warto zaplanować pobyt w mieście na co najmniej dwa dni – w Jeleniej Górze atrakcji nie brakuje!
Aby ułatwić turystom zwiedzanie, Jelenia Góra przygotowała dwie trasy wycieczkowe: Mały Trakt Śródmiejski oraz Duży Trakt Śródmiejski. Opcja nr 1 będzie idealna na spokojny, rodzinny spacer, ponieważ obejmuje trasę o długości 5 km. W trakcie wycieczki będziecie mieli okazję obejrzeć m.in. Wzgórze Krzywoustego, Basztę Grodzką, Wieżę Zamkową, rynek, Kościół pw. Erazma i Pankracego, Bramę Wojanowską czy Teatr im. C.K. Norwida.
Duży Trakt Śródmiejski ma długość 20 km. W trakcie zwiedzania zobaczycie m.in. Zespół Klasztorny Zakonu Cystersów, zabytkowy Park Zdrojowy, Zdrojowy Teatr Animacji, Park Norweski czy Zamek Chojnik. W Jeleniej Górze znajdziecie też kemping, dlatego jeśli wybieracie się na urlop kamperem z wypożyczalni, to nie będziecie mieć problemu ze znalezieniem miejsca postojowego.
Podsumowując – Dolny Śląsk ma naprawdę wiele do zaoferowania. Warto wybrać się tutaj w podróż kamperem, by w trakcie jednego urlopu zwiedzić kilka miejsc. Nasze wygodne kampery na wynajem zawierają wszystko, co niezbędne, by cała rodzina mogła czuć się komfortowo podczas nocowania poza domem. Kampery z wypożyczalni CarGO! są odpowiednio doposażone, dzięki czemu możecie cieszyć się komfortowym podróżowaniem nawet w sezonie jesienno-zimowym.