Ile kosztuje podróż kamperem?
Wokół caravaningu narosło sporo mitów, które w zderzeniu z rzeczywistością sprawiają, że część osób wycofuje się z planu podróży kamperem. Zupełnie niesłusznie – choć nie każdy odnajdzie się w takiej formie podróżowania, to jednak też nie trzeba się jej obawiać. Wystarczy zaplanować budżet i wszystkie koszty , a wówczas uzyskamy realną wizję wydatków. Ile kosztują wakacje w kamperze?
Tania podróż? Niekoniecznie
Na początek warto podkreślić że mit taniego caravaningu już dawno powinien odejść w zapomnienie. Kamper nie jest najtańszą opcją, ale jest zdecydowanie najlepszą, jeśli od leżenia przy basenie wolicie aktywne podróżowanie i zwiedzanie codziennie nowych miejsc. W takiej sytuacji wypożyczenie kampera (czy też podróżowanie własnym!) może być bardziej opłacalne niż np. inwestowanie w autobusy czy wycieczki zorganizowane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że możecie ustalić plan, tak jak wam się podoba, a nie korzystać z góry narzuconego rozkładu dnia. Ponadto, nie będziecie uzależnieni od godzin funkcjonowania komunikacji – jeśli zdecydujecie, że dany kemping bardzo wam się podoba i chcecie zostać w tym miejscu dłużej – żaden problem! Przy zaplanowanych wycieczkach niestety nie ma mowy o ewentualnych zmianach planu. Caravaning nie jest tani, ale jest niesamowicie wygodny. To kompromis między swobodą podróżowania z namiotem a komfortem hotelowym – dzięki kamperowi możecie mieć zarówno luksusowe warunki, jak i bardzo aktywną, pełną doświadczeń podróż.
Koszty podróży kamperem
Pomijąc koszty wypożyczenia, na pewno będziecie musieli pomyśleć o opłatach za paliwo lub prom (zależnie od tego, dokąd zmierzacie). Opłaty za możliwość skorzystania z promu zwykle są dostępne w Internecie, więc ustalenie wcześniej tego kosztu nie powinno być problemem. Jeśli zdecydujecie się na podróż autostradami, pamiętajcie, że w niektórych miejscach należy dodatkowo uiścić opłatę drogową. W tego typu wydatkach trzeba też uwzględnić liczbę podróżujących – na promie będziecie musieli zapłacić za każdego kamperowicza (choć koszty często są dostosowane do wieku, więc dzieci mogą korzystać z obniżki cen).
Nocowanie w kamperze
W większość państw nocowanie na dziko jest łamaniem prawa, dlatego w budżecie należy też uwzględnić opłaty za nocleg. Zwykle nie są one duże, choć oczywiście to zależy od tego, w jakim państwie będziemy stacjonować. Warto również pamiętać o tym, że na płatnych kempingach mamy możliwość skorzystania z prądu, uzupełnienia zapasu czystej wody i opróżnienia nieczystości. Dodatkowo, niektóre kempingi umożliwiają też skorzystanie z ciepłego prysznica oraz z innych dogodności. To niewątpliwa przewaga płatnych kempingów nad tymi dzikimi, na których jesteśmy zdani na siebie. Jeśli jednak lubicie spędzać czas z dala od ludzi i chcecie przynajmniej jakiś czas nocować „na dziko”, to obierzcie kierunek na Norwegię – tam praktycznie w większości miejsc można bez problemu korzystać z noclegu na łonie przyrody, a nie na wyznaczonych do tego miejscach.
Jedzenie w kamperze
Żywność to ta część podróżowania kamperem, na której można sporo oszczędzić. Dlaczego? W sezonach turystycznych ceny w restauracjach i kawiarniach znacząco wzrastają, więc codzienne, rodzinne stołowanie się na mieście może być sporym kosztem. Na szczęście każdy nasz kamper jest wyposażony w kuchnię, więc możecie bez problemu gotować sobie posiłki z produktów kupionych na przykład na lokalnym targowisku. Warto również podkreślić, że dzięki dużej lodówce i zamrażalnikowi część produktów możecie wozić ze sobą nawet tam, gdzie dostęp do tańszych sklepów jest utrudniony. Samodzielne gotowanie to też świetna okazja do zapoznania się z lokalną kuchnią od praktycznej strony. Posprawdzajcie przepisy u źródeł – mieszkańcy danych rejonów na pewno chętnie podzielą się z wami różnymi sposobami na przyrządzenie pysznych dań!
Dodatkowe atrakcje
O ile z żywienia raczej trudno zrezygnować, o tyle kwestia zwiedzania czy wykupienia dodatkowych atrakcji jest już rzeczą zupełnie indywidualną. Przed wyjazdem możecie porównać koszty różnych muzeów czy miejsc, które warto odwiedzić i zastanowić się, czy na pewno chcecie udać się do wszystkich. Podczas podróży zawsze też można skupić się na totalnym wypoczynku – wtedy zamiast zwiedzania lepiej wybrać leżenie na plaży czy niespieszne spacerowanie.
Wybieraj mądrze
Chcesz zaoszczędzić na podróży? Wypożycz kampera poza sezonem! Majówka i lato to zdecydowanie najgorętszy okres kamperowy, ale zarazem i najdroższy (również biorąc pod uwagę wspomniane już atrakcje turystyczne czy stołowanie się na mieście). Jesień i zima są mniej popularnym czasem na podróże, ale to mają swoje plusy w postaci niższych kosztów (m.in. wypożyczenia kampera). Podróżowanie poza sezonem może być pięknym przeżyciem, jeśli tylko cenicie ciszę i spokój oraz miejsca wolne od turystycznego zgiełku.