Jak przygotować się do pierwszej podróży kamperem?
Nadchodzi 2025 rok – to czas na spełnianie nowych marzeń! Przed Tobą pierwsza podróż kamperem? Jeśli tak, to przygotowania do wyjazdu rozpocznij z wyprzedzeniem. Dzięki temu zadbasz o wszystkie aspekty istotne podczas podróży kamperem. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas przygotowań do pierwszego wyjazdu samochodem campingowym!
Wypożyczalnia czy kamper własny?
Planujesz skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów kempingowych, czy raczej decydujesz się na zakup pierwszego kampera? Jeśli wynajmiesz pojazd z wypożyczalni, to najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do podroży z pewnością otrzymasz na miejscu. W naszej wypożyczalni kamperów w Poznaniu przeprowadzamy szczegółowy instruktaż napełniania i opróżniania zbiorników, pokazujemy też, jak bezpiecznie wymieniać butle z gazem. To ułatwia wykonywanie niezbędnych czynności w podróży. Jeśli z kolei kupiłeś kampera i musisz się zapoznać ze wszystkim od postaw – spokojnie, to wcale nie jest skomplikowane. Szybko załapiesz poszczególne czynności i z czasem będziesz wykonywać je zupełnie automatycznie!
Jeśli rozważasz wynajęcie samochodu kempingowego, to warto wcześniej skontaktować się z wypożyczalnią, by omówić, który model będzie dla Ciebie najlepszy. W przypadku podróży dwuosobowych najczęściej sugerujemy wybór vana lub kompaktowego kampera, którym łatwo przemieszczać się również po miejskich drogach. Jeśli z kolei podróżujecie w cztery czy nawet w sześć osób, to z pewnością będziecie potrzebować przestrzennego pojazdu, w którym każdy będzie czuł się komfortowo. W naszej ofercie wynajmu znajdziecie też przyczepy kempingowe. O szczegóły możecie dopytać w jednym z trzech oddziałów CarGO!: w Poznaniu, Warszawie i na Pomorzu.
Pakowanie na wakacje w kamperze: rzeczy prywatne
Pakowanie warto rozpocząć z wyprzedzeniem i z uwzględnieniem DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej danego pojazdu. Dlaczego? Dzięki temu będziecie mieć realną wiedzę na temat tego, ile ważą Wasze bagaże. To pomoże podjąć decyzję o ewentualnym przepakowaniu i rozsądnym zarządzaniu zasobami.
Co warto uwzględnić podczas pakowania się na wakacje w kamperze? Na pewno zapas jedzenia. Jeśli nie planujesz spędzić dwóch tygodni w zupełniej dziczy, to też nie przesadzaj z tymi zapasami – większość produkty można dokupić na bieżąco w sklepach. Z pewnością jednak warto zabrać trochę suchych produktów, z których można szybko wyczarować śniadanie czy obiad – mowa tu np. o płatkach owsianych, ryżu czy kaszach. W kamperach są dostępne również lodówki, dlatego możecie tam przechować jogurty, mleka i inne produkty, które wymagają chłodzenia przez całą dobę.
Na wakacje należy też zabrać pościele, poduszki oraz kołdry dla każdego członka rodziny. Jeśli planujecie podróżować przez dłuższy czas, weźcie też komplet pościeli na zmianę – przy wysokich temperaturach zwykle wystarcza jeden komplet, ponieważ pranie schnie w ciągu godziny, ale gdy pogoda nie sprzyja, lepiej być przygotowanym.
Pamiętaj też o naczyniach i sztućcach – postaw na minimalizm i naczynia odporne na stłuczenia, np. wykonane z melaminy. Zadbaj też o podstawowe wyposażenie kuchenne – łopatki, kawiarkę, herbatę, kawę czy ulubione przyprawy.
Nie zabieraj zbyt wielu ubrań – na wielu kempingach można znaleźć pralki i suszarki, a latem szybkie zrobienie prania ręcznego też nie stanowi żadnego kłopotu. Najlepiej pakować się zestawami „na cebulkę” – jeśli podróżujecie do ciepłych krajów, to gruba kurtka raczej Wam się nie przyda, ale na pewno nie pożałujecie spakowania lekkiego, przeciwdeszczowego softshella!
Pamiętaj, że ubrań nie warto pakować w walizki. Są one ciężkie i zajmują zbyt wiele miejsca. W kamperze o wiele lepiej sprawdzą się zwykłe, miękkie torby, takie jak oferuje np. IKEA. Można je układać jedna na drugiej, a po wypakowaniu po prostu zawinąć i wrzucić do schowka – nie zajmą wiele miejsca.
Warto też zabrać coś na niepogodę – czytnik z ebookami, lekką planszówką czy laptopa, na którym będziecie mogli obejrzeć film.
Pakowanie na wakacje w kamperze: akcesoria kempingowe
Na dłuższe wyjazdy warto zabrać ze sobą markizę do kampera. To jeden z najlepszych gadżetów kempingowych! Dzięki markizie można łatwo zwiększyć przestrzeń prywatną i jednocześnie zapewnić ochronę przed słońcem lub deszczem. Istnieją różne typy markiz – jeśli zdecydujesz się wynająć pojazd z wypożyczalni kamperów, to z pewnością otrzymasz markizę dopasowaną do Twojego pojazdu. Jeśli kupiłeś auto samodzielnie, dowiedz się przed zakupem, która markiza pasuje do Twojego modelu kampera.
Warto też spakować komplet mebli turystycznych. Typowe meble do kampera są lekkie i w pełni składane, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Można przewozić je np. w garażu. Dzięki takim meblom możecie korzystać ze spożywania posiłków na świeżym powietrzu, a dzieci zyskują też dodatkowe miejsce do zabawy.
Koniecznie zabierzcie ze sobą również przedłużacz oraz przejściówkę do kampera. Dobrze wyposażone kempingi często oferują przyłącze prądu – warto z tego korzystać, by wakacje były jak najbardziej komfortowe. Jeśli planujesz często stacjonować na dziko, to rozważ zakup paneli fotowoltaicznych na dach pojazdu – pomogą Ci zadbać o stały dopływ energii elektrycznej.
Nie zapomnij też o drobiazgach: klinach poziomujących, które pomogą bezpiecznie parkować na grząskim terenie, zapasie chemii do kampera, dzięki któremu zadbacie o czystość oraz wężu do wody i składanej misce. Przydatnym gadżetem jest też latarka czołowa – jeśli parkujecie w ciemności i chcecie bezpiecznie podpiąć prąd, to bywa niezastąpiona!
Toaleta i prysznic w kamperze – jak to ogarnąć?
Nowoczesne kampery i pojazdy kempingowe mają na pokładzie uwzględnione miejsce na prysznic i toaletę. Obsługa ich jest prostsza, niż się wydaje! Nieczystości z toalety spływają do specjalnej kasety, którą można wysunąć od zewnątrz. A gdzie pozbyć się nieczystości? Jeśli nocujesz na dobrze wyposażonym kempingu, to z pewnością znajdziesz tam kratki ściekowe, do których można zlewać nieczystości. Jeśli nocujesz „na dziko”, to najłatwiejszą opcją będzie skorzystanie z toalety na parkingu czy stacji benzynowej.
Szarą wodę, czyli taką, która spływa z umywalki lub prysznica (ale nie z toalety!), można wylewać na stacjach obsługi kamperów. Jeśli nie masz takiej w pobliżu, możesz opcjonalnie pozbyć się szarej wody na stacji benzynowej. Nie wylewaj jej jednak „na dziko”, np. w trawę – taka woda zawiera resztki tłuszczu oraz detergentów do mycia i nie jest przyjazna środowisku. Jeśli będziesz chciał uzupełnić wodę do mycia, to możesz zrobić to zarówno na campingu, jak i na stacji benzynowej.
Pamiętaj, że choć w kamperach można się kąpać, to jednak pojemność zbiorników jest ograniczona. Jeśli nocujecie na dobrze wyposażonym kempingu, który oferuje możliwość korzystania z prysznica, to zawsze możecie skorzystać z dostępnych sanitariatów.
Gotowanie na kempingu – o czym warto pamiętać?
Z uwagi na to, że na kempingu zwykle masz do dyspozycji 2, maksymalnie 3 palniki, warto postawić na dania jednogarnkowe. To ułatwi Ci gotowanie i ograniczy liczbę zużytych naczyń. Jeśli planujesz podróżować przez dłuższy czas, rozważ zakup grilla elektrycznego – pozwoli na urozmaicenie menu. Ciekawą opcją jest też piekarnik do kampera – choć malutki, to umożliwi przygotowanie pizzy, focacci czy ulubionego ciasta!
Jeśli chcesz zaoszczędzić i planujesz częściej gotować niż stołować się w restauracji, rozważ przygotowywanie posiłków na 2 dni. Dzięki temu spędzisz mniej czasu w kuchni, a więcej na wypoczynku. Niektórzy decydują się również zabrać w podróż np. zawekowane zupy czy sosy. Potem wystarczy ugotować makaron i obiad gotowy! Na pewno warto też kupić kilka gotowców na wypadek, gdybyście planowali spędzić cały dzień na plaży. Po powrocie po prostu odgrzejecie jedzenie i nie będziecie musieli zaprzątać głowy całym procesem gotowania.
Prowadzenie kampera – jakie prawo jazdy jest potrzebne?
Wiele kamperów można prowadzić mając prawo jazdy kategorii B – pod warunkiem, że ich DMC nie przekracza 3500 kg. Oczywiście zdarzają się większe modele, takie jak np. dostępne w naszej ofercie luksusowe kampery marek Morelo oraz Frankia. Są one na tyle duże, że do ich prowadzenia niezbędne będzie prawo jazdy kategorii C1. Możliwe, że w przyszłości DMC dla prawa jazdy kategorii B zostanie zwiększona – pierwsze pomysły tego typu są już rozpatrywane przez Parlament Europejski. Na ten moment musimy jednak trzymać się konkretnego ograniczenia.