Podróż kamperem śladami polskich legend i baśni
W niektórych województwach już rozpoczęły się ferie zimowe, inne dopiero się do nich przygotowują. Jeśli nie macie pomysłu, jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi – spieszymy z pomocą! Stworzyliśmy dla Was plan wycieczki kamperem, podczas której wraz ze swoimi pociechami, odwiedzicie miejsca związane z popularnymi polskimi baśniami i legendami. Zaletą takiego kamperowego wyjazdu jest niewątpliwie wartość edukacyjna połączona z ogromną frajdą! Poznawanie polskich podań rozwija kreatywność i wyobraźnię oraz uczy pożądanych zachowań – w końcu dobro zawsze w nich wygrywa, a zło zostaje ukarane!
Przystanek 1 – Pacanów
“W Pacanowie kozy kują…” – to słynne zdanie znają dorośli i dzieci. Bajka o dzielnym Koziołku Matołku, który próbuje dojść do Pacanowa, od lat bawi wszystkich Polaków. W Pacanowie znajduje się Europejskie Centrum Bajki – skupia się ono wokół świata fantazji, bawiąc i ucząc – brzmi idealnie na pierwszy punkt naszej kempingowej podróży!
W Centrum znajduje się:
- Park Etnograficzny Akademia Bajki – podzielony na dwie strefy, jedną dostępną dla każdego, zawierającą skatepark, fontannę oraz Bistro u Koziołka i drugą, strefę płatną. W strefie płatnej znajdują się cztery tematyczne, edukacyjne ogrody, które porządkują świat literatury dziecięcej pod kątem gatunków literackich.
- Ogród Komiksu
- Ogród Legend
- Ogród Bajek i Baśni
- Ogród Powieści
- Warta uwagi jest także ekspozycja “Bajkowy Świat” – stworzona specjalnie dla dzieci, wykorzystująca zarówno tradycyjne, jak i multimedialne eksponaty. W tym miejscu najmłodsi poznają wiele bajek, odwiedzą zaczarowane miejsca i spotkają się ze swoimi ulubionymi, fikcyjnymi bohaterami.
- Na miejscu czeka na nas także teatr kukiełkowy, przeróżne warsztaty, gry i zabawy.
Na zwiedzanie całego obiektu najlepiej poświęcić cały dzień. Bilety trzeba zarezerwować wcześniej.
Więcej szczegółów tutaj: https://centrumbajki.pl/
Przystanek 2 – Kraków
Kraków to przepiękne, historyczne miasto, w którym narodziło się wiele podań i legend. Warto zarezerwować dzień na jego zwiedzanie i przy okazji – zapoznanie dzieci z krakowskimi opowieściami.
Smok wawelski – dzieci uwielbiają smoki, dlatego ta historia powinna być dla nich niezwykle interesująca! Potwór mieszkający u stóp Wawelu siał postrach, pożerając niewinnych krakowian, aż do dnia, w którym to dzielny szewczyk przechytrzył go, podając mu na obiad barana wypchanego siarką. Potwór, by ugasić pragnienie po takim posiłku, udał się nad Wisłę i pił tak długo, że aż pękł!
W sukiennicach znajdziemy wiele pamiątek związanych z wawelskim smokiem. Warto także obejrzeć rzeźbę przedstawiającą krwiożercą bestię, stojącą u podnóża Wawelu.
Skarby Krzysztoforskie – na skrzyżowaniu ulicy Szczepańskiej i Rynku Głównego stoi pałac Krzysztofory, pod którym rozciąga się labirynt piwnic i korytarzy. Według legendy czarnoksiężnik Krzysztof przechowywał w nich złoto. Niektórzy wierzą, że skarb pozostaje tam ukryty aż do dziś – strzeżony jest jednak przez Bazyliszka, którego najmłodsi z pewnością kojarzą z filmów o Harrym Potterze!
O Wandzie, co nie chciała Niemca – Wanda była księżniczką, która odrzuciła zaloty niemieckiego księcia. Nie chciała bowiem oddawać kraju pod obce panowanie. Odrzucony książę planował najechać polskie ziemie, ale płomienna przemowa wygłoszona przez księżniczkę zniechęciła go. Wanda musiała jednak złożyć bogom ofiarę za uratowanie jej ziem, dlatego wskoczyła do Wisły. Dumny naród usypał na jej cześć kopiec, na którym w 1890 roku postawiono pomnik zaprojektowany przez Jana Matejko. Kopiec znajduje się w Nowej Hucie.
O Panu Twardowskim – Piotr Twardowski był czarnoksiężnikiem, który pracował nad wynalezieniem kamienia filozoficznego. Aby osiągnąć cel, podpisał cyrograf z samym diabłem! Czart w zamian za spełnianie życzeń Twardowskiego miał otrzymać jego duszę, gdy ten znajdzie się w Rzymie. Diabeł podstępem zwabił czarnoksiężnika do karczmy “Rzym” i gdy już miał zabrać mu duszę, Twardowski wskoczył na koguta i wzbił się w niebo, dzięki modlitwom dolatując aż do Księżyca, na którym siedzi do dziś! Pan Twardowski za pomocą czarów usypał pustynię Błędowską, która znajduje się niedaleko Krakowa.
Aby na spokojnie zwiedzić Kraków i okolice potrzebne będą co najmniej dwa dni. Kamper możecie zaparkować na popularnym Campingu Smok. Na miejscu znajduje się przyłącze do sieci elektrycznej, toalety z natryskami, kuchnia z lodówką, pralnia oraz plac zabaw dla dzieci.
Przystanek 3 – Bielsko – Biała
Na naszej liście nie mogło zabraknąć Bielska – Białej, która słynie ze Studia Filmów Rysunkowych. To tu powstały takie hity jak “Bolek i Lolek”, “Reksio” czy “Porwanie Baltazara Gąbki”. W całym mieście znajdziemy mnóstwo pomników przedstawiających znanych bohaterów z kreskówek – możecie zrobić sobie zdjęcia z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, Bartolini Bartłomiejem, Szpiegiem z Krainy Dreszczowców czy Pampalinim!
W Bielsko – Białej swoje usługi oferuje Camping Beskid, gdzie zostawicie swojego kampera! Znajduje się on w urokliwej okolicy u podnóża Góry Szyndzielnia. Na miejscu znajduje się basen, plac zabaw dla dzieci oraz restauracja, w której spróbujecie regionalnych pyszności. Więcej informacji: https://www.camping99beskid.pl/
Przystanek 4 – Katowice
Bajka Pana Kleksa w Katowicach to miejsce, które robi wrażenie! Zakochają się w nim dzieci, ale także dorośli! To interaktywne centrum nauki, kultury i zabawy, w projektowanie którego były zaangażowane dzieci. Na ponad 1400m2 mieści się mnóstwo wciągających ekspozycji i szalonych eksperymentów, które pozwolą dzieciom uczyć się przez zabawę. Całość podzielona jest na 8 stref tematycznych inspirowanych przygodami Pana Kleksa. Wraz z dzieckiem przejdziecie przez każdą z nich w poszukiwaniu 3 zaginionych przedmiotów Pana Kleksa – aby je znaleźć, musicie szukać wskazówek i rozwiązywać zagadki, świetnie się przy tym bawiąc!
Całość zabawy zajmie około 2h – jeśli odwiedzicie to miejsce w ostatnią sobotę miesiąca, nie będzie obowiązywał Was limit czasowy. Nasz pojazd kempingowy możemy zatem bezpiecznie pozostawić na ten czas na parkingu!
Przystanek 5 – Gniezno
W Powiecie Gniezno znajduje się szlak mitów i legend, który warto odwiedzić! Gniezno jako pierwsza, historyczna stolica Polski może pochwalić się bogatą historią i obszernym zbiorem ciekawych opowieści. Dzięki kamperowi komfortowo dojedziecie do wszystkich wymienionych poniżej miejsc.
Zwiedzanie zaczniemy od Modliszewa, w którym to najsłynniejszy zbój prowadził swoją przestępczą działalność. Napadał i rabował kupców, którzy kierowali się w stronę Gniezna. Pewnego razu zbój Maciej napadł karawanę sprzedawców wędrujących z Italii. Ci, dotarłszy do Gniezna, poskarżyli się staroście, który postanowił działać! Złapanie zbója Macieja było wyjątkowo łatwe – zbój ukradł kupcom znaczne zapasy wina, którym upił się i spał smacznie pod drzewem! Na pamiątkę tych wydarzeń, w miejscowości Modliszewo stoi pomnik przedstawiający złego zbója.
Następnie udamy się w stronę Gochurzowa, w którym to mieszkały ostatnie polskie “czarownice”. Dawno temu przez wieś jechał jej właściciel – Szeliski. Koń Szeliskiego spłoszył się, przez co jeździec upadł i mocno potłukł. Niedaleko miejsca nieszczęśliwego zdarzenia grupa kobiet zbierała zioła. Szeliski oskarżył je o zaczarowanie konia i spowodowanie wypadku! Sędzia z Kiszkowa zalecił trzykrotne badania kobiet przy pomocy wymyślnych prób. Próby te były okrutne, dlatego kobiety przyznały się w końcu do czarowania. Od 2015 roku w Gochurzewie znajduje się pomnik upamiętniający najmłodszą zielarkę – u jej stóp łasi się kot, we włosach na wieki usiadł ptak, a w ręku dziewczyna ściska zioła.
Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Gniezno, w którym to podobno rozpoczęła się historia Polski. Trzech braci – Lech, Czech i Rus postanowili wyruszyć w podróż, w celu odnalezienia idealnego miejsca dla swoich ludzi. Pewnego dnia Lech dotarł na piękną polanę, na której na wysokim dębie zobaczył majestatycznego orła i jego młode. Zachwycony tym widokiem zawołał swoich ludzi i oznajmił, że właśnie tutaj założą gród. Miejsce to nazwał Gniezdnem – upamiętniając w ten sposób orle gniazdo.
Przystanek 6 – Łódź
W wytwórni filmowej Se-ma-for znajdującej się w Łodzi powstały takie bajki jak “Miś Uszatek”, “Miś Coralgol” czy “Zaczarowany ołówek”. W Muzeum Kinematografii przy placu Zwycięstwa znajduje się wystawa o nazwie Pałac pełen bajek – jej bohaterami są najbardziej znane postaci z filmów animowanych. Każdy bohater ma swój pokój – Reksio, Pingwin Pik- Pok, Baltazar Gąbka, Szpieg z Krainy Dreszczowców czy Bolek i Lolek. Najchętniej odwiedzanym miejscem jest z pewnością pokój misia Uszatka, do którego można wejść, zajrzeć do szafy sympatycznego niedźwiedzia, zobaczyć słynną niebeską piżamkę i oryginalną kukiełkę. Kolejnym miejscem kochanym przez turystów jest Dolina Muminków, w której można zrobić sobie zdjęcia z ulubionymi bohaterami.
Pałac pełen bajek gwarantuje także solidną dawkę wiedzy – rodzice wraz z dziećmi mogą dowiedzieć się, jak kiedyś tworzono bajki i przyjrzeć się przedmiotom, które do tego służyły.
W Łodzi warto zatrzymać się na dłużej i pozwiedzać to piękne miasto. Kampera zostawicie na kempingu w pobliżu stawów Stefańskiego. Na miejscu możecie urządzić grilla, skorzystać z siłowni pod chmurką czy wędkować.
Przystanek 7 – Warszawa
Wyprawa szlakiem polskich baśni i legend nie może obyć się bez Warszawy – stolicy Polski. Z miastem tym wiąże się wiele fascynujących opowieści. Najbardziej znaną jest z pewnością legenda o warszawskiej syrence, która pływała wodami Wisły i śpiewała piękne pieśni. Pewnego dnia chciwy kupiec porwał ją i uwięził, by mieć jej śpiew tylko dla siebie. Głos morskiego stworzenia usłyszał jednak syn jednego z rybaków, który uwolnił syrenkę – ta z wdzięczności obiecała bronić Warszawy. Syrenka ma w mieście dwa pomniki – na Rynku Starego Miasta i przy Bulwarach obok Mostu Świętokrzyskiego.
Legenda o Warsie i Sawie – skąd nazwa stolicy Polski? Według opowieści rybak Wars i jego żona Sawa przyjęli pod swój dach zbłąkanego księcia Siemomysła, który z wdzięczności postanowił nazwać ziemię, na których mieszkali, na ich cześć. Tak powstała Warszawa.
Legenda o kamiennym niedźwiedziu – nieopodal kościoła św. Jana znajduje się kamienny posąg niedźwiedzia. Według legendy to zamieniony w kamień Gniewko, który zakochał się w pięknej dziewczynie. Chłopiec dostrzegł pewnego razu wybrankę swojego serca, wychodzącą z kościoła po swoich zaślubinach. Rozpacz Gniewka była tak wielka, że jego siostra, rzuciła na niego urok i zamieniła w kamiennego niedźwiedzia. Czar zdejmie tylko dziewczyna, która naprawdę pokocha Gniewka. Bohater legendy wciąż czeka na miłość przy ulicy Świętojańskiej 10.
W spokojnej okolicy na obrzeżach Warszawy znajduje się Camping Warszawa, na którym możecie się zatrzymać. Na miejscu dostępne są udogodnienia takie jak łazienki z prysznicem, zrzut nieczystości, darmowa kawa i herbata czy dodatkowo płatne śniadanie. Jeśli szukacie czegoś bliżej centrum, na ul. Niepodległości jest pole kempingowe.
Przystanek 7 – Suwałki
Na Suwalszczyźnie znajduje się niesamowite miejsce, w którym rzeczywistość przeplata się z fikcją – Baśniowy szlak, na którego trasie znajduje się siedem magicznych przystanków, w których mieszkają krasnoludki! Każdy z przystanków to inna baśniowa wioska – w nich na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, zabaw edukacyjnych i kreatywnych zadań. Maluchy będą pod opieką doświadczonych animatorów, dzięki czemu rodzice zyskają chwilę dla siebie.
Dla dzieci przygotowano Karty Wędrowca, które prowadzą po terenie konkretnej wioski. Mały wędrowiec podczas zwiedzania i wykonywania zadań może zdobywać pieczątki i wymieniać je na nagrody.
Szlak rozpoczyna się w Suwałkach przy ulicy Kościuszki – w ogrodzie dawnego domu Marii Konopnickiej. Drugim przystankiem jest Wioska Wesołych Wędrowców, gdzie dzieci będą mogły spróbować samodzielnie wytworzyć mąkę. Kolejne miejsce to Wioska Darów Lasu znajdująca się w Puszczy Augustowskiej. Na czwartym przystanku – Wiosce Dwóch Mistrzów, na maluchy czeka magiczny labirynt. Piąty przystanek to Wioska Zapomnianych Wojów, gdzie przewodnicy opowiedzą o kulturze dawnego rodu wojowników.
Następny punkt to Dolina Przygód nad Szeszupą, w której to na dzieci czeka tor przeszkód i duża dawka wiedzy o mieszkańcach lasu. Ostatnie miejsce to Miasto Sekretnych Uliczek – dzieci dowiedzą się tutaj jakie narody zamieszkiwały w przeszłości te ziemie.
Dowiedz się więcej tutaj: https://www.basniowyszlak.pl/
Po wyczerpującym dniu możecie zatrzymać się w znajdującym się nieopodal szlaku “Placu rekreacyjnym nad jeziorem Pobondzie”. To plac kempingowy ulokowany w niezwykle pięknym miejscu.
Podsumowanie
Ferie czy wakacje to idealny moment, by pokazać najmłodszym “kawałek świata”. Pamiętajmy, że dzieci chcą spędzać czas inaczej niż dorośli – potrzebują większej ilości bodźców i rozrywki, ponieważ szybko się nudzą. Podróż kamperem szlakiem polskich legend i baśni pozwoli maluchom kreatywnie spędzić czas i połączyć dobrą zabawę z nauką i rozwojem wyobraźni oraz kreatywności!